PARTNERZY PORTALU

PGG: sytuacja jest napięta, wiele problemów do rozwiązania

PGG: sytuacja jest napięta, wiele problemów do rozwiązania
Polska Grupa Górnicza to nasza największa węglowa spółka. Zatrudnia ok. 42 tys. osób i wydobywa ok. 30 mln ton węgla rocznie. Fot. PTWP (Michał Oleksy)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 23-01-2020 11:10

W piątek, 24 stycznia, odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z udziałem komitetu sterującego. Ma zostać omówiona sytuacja spółki i główne problemy. A tych nie brakuje. W spółce nerwowo jest wokół Ruchu Pokój, trwa też batalia o podwyżki płac. - Nikt nie pozwoli upaść Polskiej Grupie Górniczej - komentuje dla portalu WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. 


  • Kwestią wywołującą olbrzymie emocje w Polskiej Grupie Górniczej są negocjacje płacowe. 
  • Kolejne spotkanie w tej sprawie z udziałem mediatora Jerzego Nowaka odbędzie się 30 stycznia.  
  • Jerzy Markowski namawiałby zarząd Polskiej Grupy Górniczej do tego, aby z całą otwartością przedstawił wyniki finansowe spółki za 2019 rok, bowiem tylko to może ostudzić dogmatyczne żądania płacowe związkowców.
- Nikt nie pozwoli upaść Polskiej Grupie Górniczej, choćby ze względu na dwa podstawowe powody - komentuje dla portalu WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Chodzi o istotny udział węgla wydobywanego przez Polską Grupę Górniczą dla bilansu energetycznego kraju. A ponadto ze względu na sytuację społeczną firmy, która zatrudnia ok. 40 tysięcy osób, gdzie każdy konflikt społeczny staje się natychmiast konfliktem politycznym. Na co nikt nie pozwoli, zwłaszcza niedługo przed wyborami prezydenckimi - zaznacza Jerzy Markowski.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (40)

Do artykułu: PGG: sytuacja jest napięta, wiele problemów do rozwiązania

  • Rafal 2020-03-02 20:53:50
    Rzad PiSu woli blokowac rozwoj wiatrakow w Polsce gl tych na ladzie, bo sa tansze od elektrowni weglowej, jesli chodzi o wytwarzanie pradu
  • Gość 2020-01-27 21:17:29
    To już ostatni dzwonek żeby zacząć budować zakład zgazowania węgla i wtedy problem by się rozwiązał
    • miki 2020-01-28 06:40:08
      w jaki sposób? pod ziemią ma to sens.... Węgiel z PGG jest najdroższy na swiecie. Gaz też będzie. Naprawdę Polski nie stać jeszcze na najdroższy gaz na swiecie
  • Suweren!!! 2020-01-25 00:33:09
    Dzisiaj Polska to" NEOKOLONIA", padła na kolana. Jak zamkną wszystkie kopalnie, to będzie leżała na łopatkach - co jest wszystkim na rękę, a wtedy węgiel od Rusa będzie 10 x razy droższy niż polski dzisiaj. Finał taki - 10 x razy droższy prąd i ciekawe co wtedy będą gadać o polskim węglu.
    • miki 2020-01-26 22:32:34
      a za ropę płacimy 10 razy drożej? przecież kiedyś całe wydobycie było na terenie Polski? Dodajmy węgiel jest powszechnie dostępny
  • Górnik 2020-01-24 08:12:59
    Panie Markowski był pan ministrem i co pan zrobił żeby do tego co jest nie doszło- ano nic. Ileż (jak długo) reszta społeczeństwa będzie dokładać do firmy po to tylko żeby utrzymywać ja w stanie agonii. Eutanazja musi w tej firmie być. Tego się już nie da uratować. Tylko tu chodzi o głosy w wyborach prezydenckich a nie o to zeby bankrut zbankrutował. E Polsce trzeba wybudować 4 kopalnie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym ktore to w raz z Bogdanką będą fedrować ok. 40 mln ton węgla rocznie i to nam wystarczy. Śląsk się już skończył i to dziadostwo które jest na dole kopalń w biurach, na lampowniach na markowniach musi się skończć raz na zawsze i ktoś to musi skończyć. Dla mnie górnictwo na Śląsku to relikt PRLu i od 1989 r nikt z tym nic nie zrobil a teraz jest płacz SAMI JESTEŚMY SOBIE TEJ SYTUACJI WINNI. 16 związków w JSW ludzie pokażcie mi w której firmie w Polsce lub w Europie jest tyle związków. Jak mówił prezes Mirosław Taras nie ma sensu reanimować trupa i co i pogonił go Piechociński baran z PSLU. Reszta Polski nie będzie składać się po to zeby ratować coś co nie ma przyszłości ZROZUMCIE TO BARANY.
    • jang. 2020-01-24 13:19:42
      Staję w obronie dobrego imienia...baranów.To pożyteczne i dające zyski stworzenie...
  • Bolek 2020-01-23 21:45:36
    Bolesław Śmiał także czeka zamknięcie dzięki dozorowi wyższemu z wentylacji nie umiejącemu podjąć właściwych decyzji odnośnie przewietrzania ważnych wyrobisk.
    • Darek 2020-01-24 14:55:48
      Tak się składa Kolego „Bolek” że oskarżasz dwie osoby. Mnie i Krzysztofa, pisząc o osobach dozoru wyższego oddz. Wentylacji z Bolesława Śmiałego. Może jak już kogoś personalnie wywołujesz do tablicy, to wyjaśnisz wszystkim. Jaka to nieumiejętność podejmowania decyzji i jakich spowodowała tak trudną sytuację w górnictwie i tyle węgla na zwałach. Bo Ja osobiście i wielu naszych górniczych Braci chętnie by się na ten temat czegoś dowiedzieli. Jeśli piszesz tego typu posty, tylko dla zabicia czasu, to idź na spacer, napij się piwka i zobacz ciekawy film a nie obrażaj kolegów nie mając pojęcia o czym piszesz. Z wyrazami szacunku Darek.D

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!