PGG współtworzy bazę źródeł ciepła w budynkach w Polsce

PGG współtworzy bazę źródeł ciepła w budynkach w Polsce
Polska Grupa Górnicza (PGG) wspiera rozwój krajowej bazy o źródłach ogrzewania w ramach zintegrowanego systemu ograniczania niskiej emisji Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 06-05-2022 16:03

Polska Grupa Górnicza (PGG) wspiera rozwój krajowej bazy o źródłach ogrzewania w ramach zintegrowanego systemu ograniczania niskiej emisji. Program finansowany z funduszy unijnych realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i polega między innymi na stworzeniu bazy źródeł ciepła w budynkach w Polsce poprzez zbudowanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak przypomina PGG, każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do dnia 30 czerwca 2022 roku złożyć deklarację CEEB, w której określi m in., w jaki sposób ogrzewa swoją nieruchomość. Do tej pory takie dane były jedynie szacunkowe i opierały się o spisy GUS. Za niezłożenie deklaracji ustawodawca przewidział sankcję finansową. Celem projektu jest wsparcie systemowej poprawy jakości powietrza.

W Polsce jest ponad 6 mln budynków, z czego 5,5 mln zamieszkałych. W zbiorze budynków ponad 5 mln stanowią budynki jednorodzinne, z czego 3,4 mln na wsi i 1,7 w miastach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: PGG współtworzy bazę źródeł ciepła w budynkach w Polsce

  • Ziutek 2022-05-08 19:51:02
    Czy pgg w tym roku padnie? Przy tych rokrocznych stratach chyba pewne.
  • Miętus 2022-05-07 15:35:25
    Zrobili dofinansowania do kotłów na ekogroszek i wywindowali ceny opału w kosmos, a teraz podpompują ludzi pompami ciepła i panelami PV, i wywindują w kosmos ceny energii elektrycznej - co zresztą już ma miejsce. To wszystko składa się w jeden wielki plan golenia społeczeństwa z dobrobytu i ubezwłasnowolnienia jak nie kredytem w banku, to dofinansowaniem do zwiększania zawartości "cukru w cukrze...". Kopcenie w kopciuchach jestem w stanie zrozumieć, bo smog nieziemski przy tym jest, ale brak dotowania spalania ekogroszku w retorcie od góry, gdzie spalanie jest praktycznie bezdymowe, a system prawie bezobsługowy, niestety nie rozumiem. Mechanizm dofinansowań wszędzie i do wszystkiego, testowany był na rolnikach od paru ładnych lat - co z tego, że mają nowoczesny park maszynowy, jak serwis jest tak drogi, że po dwie polskie maszyny za części do naprawy, rolnik byłby w stanie kupić. A rolnik płacze i płaci. To samo z nawozami, ale tu idzie o sztuczne wywołanie głodu, to samo ze stopami procentowymi kredytów. Ludziom bokiem wyjdzie ta zielona transformacja i wrócą do ogrzewania chałup drewnem w kozach, byleby ciepło w domu mieć, a wynalazki będą w kącie stały, jak panele fotowoltaiczne powyżej napięcia w sieci 253V, gdy to inwertery odłączają system od produkcji energii elektrycznej do sieci i tu mamy klasyczny przypadek mebla z podziurawionym dachem pod instalację PV. A już są przymiarki do wyłączeń prądu w najbliższym okresie grzewczym. I każdy grzecznie siedzi i tyłka na ulicę nie ruszy, choćby gila z zimna wciągał. Jak wyłączą internety i prąd, to wtedy ludzie ockną się, wstaną od telewizorów, wyjrzą przez okna i okaże się, że na cokolwiek jest już za późno, bo za oknem zobaczą lufy czołgów.
  • Marian 2022-05-07 13:30:23
    Fajnie jakby to właśnie osobom, które już złożyły takowe deklaracje PGG z automatu przydzielało by do 5 ton ekogroszku. Pozwoliło by to wyeliminować cwanaków, oszustów i znacznie podniosło opinię o PGG no i samym pomysłodawcy ustawy antysmogowej czyli Sejmiku Śląskiego. Wielki wstyd, że u nas na Śląsku zakup ekogroszku z Waszej kopalni graniczy z cudem. Nie wspomnę o szacunku dla emerytów górniczych i starszych osób będących bez szans na zakup tego produktu. Pole do popisu dla organizacji związkowych no i władz samorządowych. Pozdrawiam serdecznie.
    • Qwerty 2022-05-07 14:56:53
      Przecież w PGG masz węgiel za "pół darmo...", a że w cenie z 2019 roku sprzed kowid cyrku, blokady gospodarki i psychozy wojny na Ukrainie, to już jest inna sprawa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!