PGG zredukuje moce produkcyjne o 13 mln ton

PGG zredukuje moce produkcyjne o 13 mln ton
Tomasz Rogala (fot. mat. pras.)

W ciągu najbliższych kilkunastu lat Polska Grupa Górnicza (PGG), której kopalnie w ub. roku wydobyły niespełna 24,5 mln ton węgla, ma zredukować zdolności produkcyjne o 13 mln ton – przypomniał podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes PGG Tomasz Rogala.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

Harmonogram zmniejszania zdolności produkcyjnych górnictwa jest załącznikiem do umowy społecznej, podpisanej w maju br. z górniczymi związkami zawodowymi. Horyzont działania górnictwa węgla energetycznego w Polsce nakreślono w tym dokumencie do 2049 roku.

"W przypadku Polskiej Grupy Górniczej plan redukcji mocy produkcyjnych w perspektywie drugiej połowy lat 30. odnosi się do sumy 13 mln ton" - mówił w środę prezes Rogala.

Jak wyliczał, 13 mln ton węgla energetycznego to ilość służąca produkcji ok. 25-26 terawatogodzin energii elektrycznej (w zależności od sprawności bloków), co oznacza ok. 8 gigawatów mocy zainstalowanej w energetyce.

Prezes PGG zwrócił uwagę, iż aby zastąpić energię z węgla, konieczne jest w perspektywie najbliższych kilkunastu lat uruchomienie nowych mocy, opartych na innych źródłach. Rogala przypomniał, że w przypadku nowych bloków węglowych w elektrowniach Jaworzno czy Opole, okres inwestycji - od decyzji po uruchomienie - trwał średnio około 10 lat.

Obecnie - jak mówił Rogala - na Żeraniu, w Elektrowni Dolna Odra oraz w Ostrołęce realizowane są przedsięwzięcia dające łącznie ok. 2,5 gigawata mocy; potrzebne są więc konkretne decyzje dotyczące kolejnych projektów - wskazał.

Według prezesa PGG, brak wystarczającej ilości nowych mocy w energetyce w sytuacji, gdy krajowe wydobycie węgla w latach 30. zostanie zredukowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, oznaczać będzie konieczność importu energii lub dalszego spalania węgla w istniejących jednostkach - do czasu uruchomienia nowych mocy opartych o odnawialne źródła, atom czy gaz.

 

×

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: PGG zredukuje moce produkcyjne o 13 mln ton

 • Jrek 2021-09-24 21:31:31
  Na nasz rynek wejdzie rusek . Węgiel jeszcze długo będzie dostarczał potrzebnej energii . Słoneczko i wiatraki to tylko 1 % .
 • Damian 2021-09-24 15:15:09
  Cena węgla w ARA ponad 150$ za tonę a Wy chcecie ograniczać wydobycie?. Przy takich cenach to nawet małpa sprzeda z zyskiem. Chyba że w Dziale sprzedaży zatrudnili Ameby z mózgami od kury i zakontraktowali na 2 lata do przodu po 45$ za tonę. Ale to tylko Polin. Jedyny producent węgla UE. Bo Czesi z jedyną kopalnią CSM do grudnia spłacą wszystkie zobowiązania i będą ma maksa zarabiać.
 • LUIS 2021-09-24 05:01:53
  Świetne posunięcie Panie Prezesie, idealna strategia na czasy koniunktury i dobrej ceny NASZEGO sztandarowego surowca energetycznego. BRAWO!!!
 • Pies Baskervill'e 2021-09-22 21:06:34
  Był kiedyś taki piłkarz, Robert Gadocha, który takie "Rogale" sadził, że z rzutu rożnego bezpośrednio zdobywał gole. Dzisiaj niejaki Rogala podobne "Rogale" sadzi i zajmuje się tym, co nie jest Jego działką. "Chopie"!!! Zajmij się wydobywaniem "wungla", bo to jest Twoja rola i zadanie! Zamiast umowy społecznej z górnikami i harmonogramu zamykania kopalń, powinna być zawarta umowa społeczna z ... energetykami i powinniśmy poznać harmonogram wyłączania bloków energetycznych opalanych węglem!!! To proces odchodzenia od węgla w energetyce, elektrociepłowniach i przez odbiorców indywidualnych, powinny determinować zamykanie kopalń!!! Nie będzie zapotrzebowania na węgiel w gospodarce, nie będą potrzebne kopalnie. Proste? Górnictwo trwa i trwa mać!!! Pod warunkiem ekonomicznie uzasadnienia jego funkcjonowania. Z tym, niestety, jest gorzej. Ostatnia kopalnia może być zamknięta przed wyłączeniem ostatniego j.w. P.S. Nie mam zamiaru brać górników w obronę, ponieważ Oni tego nie oczekują tego ode mnie, ale obwinianie ich za całe zło tego świata jest niesprawiedliwe. Z "ciągu technologicznego": "górnik, kopalnia, węgiel, spalanie węgla, smog, śmierć kilkadziesiąt tysięcy rodaków", tworzony jest skrót myślowy: "górnik winny smogowi i w/w śmierci". Podobne oskarżenia można stawiać pracownikom zakładów zbrojeniowych, biorącym udział w wytwarzaniu broni masowego rażenia, że są winni śmierci wielu ludzi na wojnach.
 • Bartosz 2021-09-22 15:09:53
  Straty i długi też rosną.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.22.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!