Dla nas najważniejszy w tym modelu porozumienia jest człowiek. Żeby, te pieniądze, które idą na odbudowę gospodarki UE, na transformacje regionów górniczych były dla Polski jak największe. Ale żeby to nie były pieniądze na ścieżki rowerowe, na budowę aquaparków. Muszą to być pieniądze, które będą tutaj zainwestowane, które spowodują że nie będziemy regionem, z którego będą wyjeżdżać młodzi ludzie - mówi Dominik Kolorz.
- 25 września podpisano porozumienie określające zasady, na jakich odbywać się będzie transformacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Ostatnia kopalnia należąca dziś do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) ma zostać zamknięta za 29 lat.
- Niebawem mają się rozpocząć rozmowy na temat transformacji gospodarczej województwa śląskiego w kontekście zastępowania miejsc pracy likwidowanych w górnictwie nowymi miejscami pracy w innych branżach.
- Będzie to trudny i złożony proces.
W samych kopalniach węgla kamiennego pracuje obecnie ponad 80 tys. osób. Dochodzą pracownicy całej rzeszy firm kooperujących z kopalniami i dostarczającymi im różnego rodzaju produkty i usługi.