Pod prąd rzeczywistości

Pod prąd rzeczywistości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Janusz Steinhoff
  • Dodano: 18-03-2019 17:00

Skutki tego, co uczyniono z rynkiem energii w ostatnich dniach ubiegłego roku, odczuje cała polska gospodarka. Ignorowanie trendów, które zmieniają europejską i światową energetykę, nie wyjdzie nam na zdrowie - pisze Janusz Steinhoff dla "Nowego Przemysłu".

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Przyjęte rozwiązania, sprowadzające się do zamrożenia cen energii i faktycznego zdemolowania rynku, jak również przebieg procesu legislacyjnego, trzeba uznać za niedopuszczalne. O tym, że koszty produkcji energii wzrosną, było wiadomo od mniej więcej dwóch lat. Brakowało jednak koncepcji, bo trudno tak nazwać nerwowe i nieskuteczne ruchy mające wpłynąć na spółki giełdowe czy regulatora.
Państwo może oddziaływać na ceny poprzez narzędzia fiskalne. Obniżenie akcyzy i opłaty przejściowej mieszczą się w definicji funkcji regulacyjnych,- z oczywistymi konsekwencjami dla budżetu. Pozostałe, przyjęte w ekspresowym tempie regulacje, stoją w sprzeczności z regułami gospodarki rynkowej, a tryb uchwalenia urąga zasadom państwa prawa. Smutkiem napawać musi fakt, iż tę ułomną ustawę w ciągu kilku dni, bez jakiejkolwiek merytorycznej refleksji, przyjął prawie jednomyślnie Sejm i Senat, a zatwierdził swoim podpisem Prezydent RP.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Pod prąd rzeczywistości

  • Władysław 2019-03-27 20:58:07
    Najlepiej zainstalujmy wiatraki na morzu Północnym , już produkujemy podstawy pod nie na wyspie do której zbudowałem most Brdowski w Szczecinie ( Biilfinger , który się sprzedał )
  • JERZY 2019-03-19 16:42:50
    Rosną ceny energii z węgla bo elektrownie węglowe obkładane są co raz wyższymi opłatami za emisję ,spada cena energii z OZE bo dostają co raz większe dopłaty (może z tego węgla ) , taka polityka a nie rachunek ekonomiczny .
  • Trole 2019-03-19 10:08:30
    pamiętajcie, że premierem jest pan w młodości władający cepem, więc jego przywiązanie do dymu, smogu i popiołów tkwi w genach. A smogu będziemy bronić jak niepodległości, to smog za pisu stał się częścią naszego dziedzictwa!
  • Hajer. 2019-03-18 22:06:26
    To tak jak w pewnej kopalni w JSW.Górnicy robili po trzy lub cztery cięcia w ścianach ,od marca już nie muszą bo górnicy nie mają motywacji.Można robić 10 godzin bez efektu lub 6 godzin z dobrym wynikiem.Gdyby był właścicielem kopalni ,nie zarzynał bym kury która znosi złote jajka.
  • kolo 2019-03-18 21:13:44
    stary kolo plecie bzdury. Energia wzrośnie bo wyczerpują się złożą węgla w szczególności w bełchatowie oraz Pak Konin. Złoża takie jak szczerców czy złoczew KWB Bełchatów znajdują się daleko od elektrowni i związane z tym koszty transportu a więc ceną wraz z załadunkiem do elektrowni musi wzrosnąć. Wiatraki i inna szumowina biogaz itp to mżonka. OZE to jest szfindel - wałek światowej finansiery.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!