Podatki z górnictwa dadzą więcej niż dotacje z Unii. Były minister ostro o polityce rządu

Podatki z górnictwa dadzą więcej niż dotacje z Unii. Były minister ostro o polityce rządu
Likwidacja wydobycia węgla w kraju oznaczać będzie jego zwiększony import Fot. PTWP

Spodziewam się, że polski rząd przerwie tę kuriozalną sytuację i zrozumie, że tak znienawidzone w poprzednim systemie politycznym dotacje - którymi są fundusze sprawiedliwej transformacji - należy zastąpić wielokrotnie większymi przychodami z działalności gospodarczej kopalń. Ratując przy okazji dziś już czytelnie i namacalnie załamujący się bilans energetyczny kraju - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

  • Jerzy Markowski wskazuje, że na rynku krajowym rosnący deficyt pokrywany jest wysokim importem węgla.
  • A ten import powoduje dziś, że polski podatnik utrzymuje poza granicami Polski około 30 tysięcy miejsc pracy w górnictwach państw, które eksportują węgiel do Polski.
  • Zdaniem Markowskiego kwoty z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jaką otrzymają gminy górnicze, będą jedynie ułamkiem wieloletnich przychodów podatkowych i innych wpływów z tytułu funkcjonowania zakładów górniczych.
- To jest bardzo smutne, że w Polsce zarówno władze samorządowe, jak i część administracji rządowej w swojej retoryce antywęglowej posługuje się informacjami nieprawdziwymi - podkreśla Jerzy Markowski w rozmowie z portalem WNP.PL. - Charakterystycznym tego przykładem jest wypowiedź wiceministra klimatu Ireneusza Zyski, który powiedział ostatnio, że trzeba wyznaczyć datę wcześniejszego zakończenia eksploatacji w kopalni Turów, aby można było skorzystać z pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To jest mniej więcej tak, jakby ktoś komuś radził szybko umrzeć, bo dzięki temu rodzina będzie miała szansę na zachówek. Albo przykład mniej drastyczny - daj sobie uciąć nogę, to dostaniesz rentę - dodaje Jerzy Markowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Podatki z górnictwa dadzą więcej niż dotacje z Unii. Były minister ostro o polityce rządu

  • Michał 2021-06-14 21:32:07
    Posty pana Dudały da się rozpoznać po samym tytule.
  • Simon 2021-06-14 17:54:55
    Jerzy Markowski=demagog. 'Import węgla do Polski w 2020 r. wyniósł 12,82 mln ton. Z Rosji sprowadzono go 9,44 mln ton, z Australii 1,05 mln ton, z Kolumbii 0,90 mln ton, z Kazachstanu 0,84 mln ton, z USA 0,27 mln ton, z Mozambiku 0,21 mln ton oraz mniejsze ilości z Czech (78 tys. ton), a z innych kierunków - ok. 25 tys. ton". "Rosyjski przemysł górnictwa węglowego, jako jedyny w kompleksie paliwowo-energetycznym, jest całkowicie sprywatyzowany i zatrudnia ok. 150 tys. górników. Średnie wydobycie to ok. 3 tys. t na górnika". Jak łatwo policzyć dajemy pracę 3 tysiącom górników z Rosji plus kilkaset etatów w innych krajach, gdzie wydajność na 1 zatrudnionego jest średnio 2-3 wyższa niż w Rosji. Te 30 tysięcy to kreatywna matematyka emeryta z demencją.
  • Hanys 2021-06-14 15:14:54
    A ja jestem za tym żeby prywatni inwestorzy budowali kopalnie i placili podatki. Niestety gadanie o tym że węgiel jest taki top i że sprowadzamy dużo utrzymując za granicą tysiące miejsc pracy to głupie gadanie . W nasze kopalnie co rusz są inwestowane miliardy niby na poprawe rentowności , a prawda jest taka że tego się nie da zrobić bo wszytko zostaje rozkradzione i przejedzone przez górników i tych co robią brudne interesy. Nasze kopalnie są niereformowalne, tam jest mentalność jakoś będzie , nam się należy , nie chce mi się. Itd . Prywatne kopalnie tak , państwowe do likwidacji bo do nich będziemy tylko dokładac
    • Hanys 2021-06-14 17:08:20
      Jestem też za tym żeby inni mieli gorzej ode mnie.
  • Max 2021-06-14 14:37:48
    Ile podatków zapłaciło PGG od 2 mld. straty w zeszłym roku, i kto tą stratę pokryje ?
  • Urząd skarbowy 2021-06-14 14:34:04
    Wpływy podatkowe z górnictwa minus coroczne "oddłużanie" kopalń plus dopłaty dla górniczych emerytów = potężna kasa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!