PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Polaków nie stać na ogrzewanie. Pół miliona rodzin ma ogromny problem

Autor: Jerzy Dudała
28-01-2019 05:35
Polaków nie stać na ogrzewanie. Pół miliona rodzin ma ogromny problem

Przeprowadzone w końcu 2018 roku przez Kantar TNS, na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, badania dotyczące wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na zakup węgla do celów ogrzewania pokazują, że położenie tej grupy obywateli jest coraz gorsze.

Fot. Shutterstock.

Istnieje coraz większe zagrożenie ubóstwem energetycznym. Dotarliśmy do wyników badań przeprowadzonych w końcu 2018 roku przez Kantar TNS na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Badania dotyczą wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na zakup węgla do celów ogrzewania i dobitnie pokazują, że położenie tej grupy obywateli jest coraz gorsze. Rosnące ceny węgla utrudniają im spełnianie podstawowych potrzeb w zakresie ogrzewania. Niestety sytuacja pogorszyła się w ostatnim czasie.

 • Ze wspomnianych badań wynika, że 33 proc. Polaków ogrzewających swoje gospodarstwa domowe węglem wydaje na ten cel co najmniej 10 proc. swoich dochodów.
 • Grupa ta powiększyła się o kolejne 2 proc. na przestrzeni ostatniego roku. Jednocześnie ponad 10 proc. najuboższych rodzin (ok. 480 tys. gospodarstw domowych) przeznacza na cele grzewcze co najmniej 20 proc. swoich dochodów.
 • Zwykło się przyjmować, że już 10-proc. poziom dochodów przeznaczanych na zaspokojenie potrzeb energetycznych wskazuje na stan ubóstwa energetycznego, czyli brak możliwości zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych (ogrzewania, ciepłej wody, elektryczności) na odpowiednim poziomie.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (34)

 • Nie wierzę już temu państwu. 2019-01-28 07:47:17
  Niech gaz do celów grzewczych stanieje i energia elektryczna tak szumnie zapowiadana przez ministra energii a problem ubóstwa energetycznego i wszechobecnego smogu zmniejszy się.
  • Flor 2019-01-28 13:44:58
   Niech się stanie wg PO/PSL - oni czynią cuda
   • Apollo 2019-01-28 22:47:39
    Dudała to naczelny klakier PISU PROPAGANDZISTA ŻAL MI WAS :) teraz do roboty na emerytury dla Romów cyganów i patoli za PIS!!!!
  • A 2019-01-28 15:35:52
   Polska to jest zacofany kraj. Chcieliśmy Francuzów uczyć. A tym samym: Francja góry, nie daleko Mont Blanc, około 3000 mnpm, pensjonat około 800 pokoi - i co zero dymu. Dlaczego? Ponieważ ogrzewanie CO i CWU jest na prąd. W Francji jest tani prąd. Ogrzewanie bezproblemowe pod względem przeglądów. A w Polsce? I ta taryfa G12. Jakiś żart. Użytkownik wybierający prąd jest ekologiczny i płaci drogo. Użytkownik wybierający węgiel - syf placi tanio. Ciekawe jaki jeszcze podatek dodadzą do prądu???
   • Simon 2019-01-28 16:42:29
    Chyba ktoś tu zapomniał, że właśnie z tego powodu Francji groził blockout i Niemcy musieli ich ratować dostawami prądu jak mocno spadły temperatury podczas zimy. Jak najbardziej od nas czy Duńczyków powinni się uczyć. W Dani w miejscach gdzie jest dostęp do ciepła sieciowego jest zakaz używania ogrzewania elektrycznego. Gdyby w Polsce z ciepła sieciowego tak jak na Białorusi korzystało 70% mieszkańców, a reszta paliła gazem to problem smogu by wyglądał zupełnie inaczej. Słyszał ktoś o smogu na Białorusi, gdzie jest nawet zimniej niż u nas? Tak lubimy na nich z góry patrzeć.
   • A 2019-01-28 18:33:28
    Simon - mówisz o wyłączeniu o 21 bloków jądrowych (z 58 bloków) z powodu wykrycia wad na wytwórniach pary. Na niektórych wytwornicach odkryto nadspodziewanie dużą zawartość węgla w stali. Dla bezpieczeństwa wyłączono reaktory i naprawiono. Niestety wypadło to w zimę. Jeśli chodzi o gaz wystarczy jedna awaria gazociągu i też nie będzie gazu. Zawsze jest ryzyko, dlatego jesteśmy w UE i możemy wspierać się sąsiadem
   • Simon 2019-01-28 19:04:18
    O zimie w 2017 gdy zapotrzebowanie Francji było najwyższe w Europie. 100 GW to cztery razy więcej niż w Polsce. We Francji w przemyśle pracuje raptem kilkaset tysięcy więcej ludzi niż w Polsce, to gospodarstwa domowe tak nabiły licznik. Swoją drogą to fatalnie trafiłeś. Bo mieszkałem we Francji w fajnej lokalizacji w Paryżu tuż obok Bazyliki Sacré-Cœur. Budynek jak to w Paryżu miał już swoje lata i wszystko było na prąd. Myślałem , że dostanę zawału jak z EDF przyszedł po roku rachunek za prąd z wyrównaniem. Stanąłem na głowie, by zmienić lokal na inny. Nikt mnie nie przekona, że ogrzewanie elektryczne we Francji jest tanie.
 • JK34 2019-01-28 08:30:43
  Rozdaja pieniadze na termoizolacje. Ale co z ludzmi co wzięli pare lat temu kredyty by ocieplić dom lub wymienić piec... Dobrze być leniwym i palić śmieci bo teraz wszystko dostać można za pół darmo. Niech zmniejsza ceny na dobre paliwa a ludzie sami sobie wymienia piec. Polska to kraj w którym bogaty żyje gorzej niż biedny.
 • Poldek 2019-01-28 09:59:02
  Moze osoby samotne niech sprzadadza domy i zamieszkaja normalnie w mieszkaniach 2 pokojowych. A nie ze mlodzi z dochodami w klitkach, a starzy na biednych emeryturach w 200m domach. Albo niech przestana narzekac i oczekiwac kolejnego wsparcia.
  • Gość 2019-01-28 12:54:39
   Powiedz to mądralo ludziom na wsiach, bo to o nich głównie jest ten artykuł. Masz może wizję budowania elektrociepłowni na wsi z dostarczeniem cipła systemowo? Jeśli tak, to ją sfinansuj. Może masz też wizję przeniesienia gospodarki rolnej do miasta? Tego typu rady proszą się o przypomnienie starego powiedzenia: "najpierw pomyśl, potem powiedz".
   • obserwator 2019-01-28 15:48:51
    Na wsi można ogrzewać domy do wyboru gazem, tanią biomasą, pelletem, biogazem, pompami ciepła powietrznymi.
   • Tomek 2019-01-29 14:01:10
    W Austrii w ośrodkach narciarskich buduje się miniciepłownie na zrębki z lokalnych lasów - ogrzewają tym nie tylko domy jednorodzinne ale i baseny, sauny etc. Czyli da się. przecież sieci przesyłowe dla takiego miniobiegu nie muszą być z rur o wielkich średnicach. W Polsce (np w Dobrzeniu pod El. Opole też rozbudowuje się sieć C.O. właśnie w osiedlach domków jednorodzinnych.
  • Simon 2019-01-28 15:25:27
   W Polsce na 13,5 mln gospodarstw domowych do ogrzewania używa się węgla w ok. 5 mln. To w lwiej części małe miasteczka czy wsie. W Warszawie to margines a w Krakowie uchwalono zakaz spalania węgla. Inne miasta też się do tego przymierzają. Gdyby nawet jakaś wdowa chciała się przenieść z domu jednorodzinnego do mieszkania w bloku to nie ma jak. Deweloperzy budują praktycznie tylko w dużych miastach, a tam ceny nieruchomości to dla mieszkańców wsi prawdziwy kosmos.
   • obserwator 2019-01-28 15:55:59
    Niech się przeniesie używanego mieszkania niekoniecznie w najdroższej Warszawie,
   • Simon 2019-01-28 16:20:48
    Fajnie tylko w PRL nikt nie myślał o niepełnosprawnych, a bloków z windami w małych miastach za cholerę nie kojarzę. Tylko osoba w weku +70, wie jaką barierą potrafią być schody. Pomijam już słynne powiedzenie, że starych drzew się nie przesadza. Do tego do mieszkania na wsi często jest przypisany kawałek pola i łącząca się z nim dotacja z UE, która z powodzeniem na 1-2 tony węgla wystarczy. Nie bez powodu obecnie najgorzej żyje się Polakom z małych miasteczek, to tam PIS często ma nawet +50% poparcie.
   • obserwator 2019-01-28 16:58:28
    Najlepiej to nic nie robić tylko narzekać .Nawet w małych miastach a nawet na wsiach też są bloki z mieszkaniami na parterze. No ale samo się nic nie zrobi.
   • Simon 2019-01-28 17:31:56
    Tylko tam gdzie wcześniej istniały zakłady przemysłowe lub PGR. I ile ich jest? Paradoksalnie to bardziej problem dużych miast a nie wsi. W Warszawie w tak atrakcyjnych dzielnicach jak Mokotów czy Żoliborz gdzie mieszkania należą do najdroższych w Polsce, już 28 % mieszkańców jest w wieku emerytalnym i ten wskaźnik ciągle rośnie. Coraz więcej osób ma problem z opłatami. Nie zmienią ich jednak ze względów rodzinnych. Fakt że mogą zostawić dzieciom czy wnukom setki tysięcy złotych jest decydujący. Tyle, że one nie palą węglem więc...
 • Anna 2019-01-28 10:28:19
  Ale na tankowanie Polaków stać!!! Posiadanie auta jest dla Polaka ważniejsze niż ogrzanie domu. W moim przypadku ogrzanie gazem domu 200 metrowego wychodzi rocznie okolo 4000 tysięcy zlotych. Natomiast utrzymanie auta rocznie około 10000 tysięcy. Jeżeli stać Cie na samochód to na ogrzanie go gazem również.
  • GTZ 2019-01-28 14:19:22
   Dokładnie o tym samym pomyślałem - mój sąsiad kopci jak Stefan Batory wychodzący z portu a pod domem stoją 3 samochody z czego jeden to w miarę nowe Audi A6 - więc jedno tankowanie w miesiącu mniej i było by na ogrzewanie gazowe. Niestety w naszym kraju ludzie muszą być sterowani nakazami i zakazami inaczej są bezkarni.
  • Simon 2019-01-28 15:51:11
   Co za ego ! I kompletny brak podstawowej wiedzy. To nie lata pięćdziesiąte gdy PRL doprowadził PKS do wsi. Wielu nie ma wyjścia i musi posiadać samochody. Korki w Warszawie tworzą dojeżdżający tu z całego województwa do pracy mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek, bo tu jest ponad 70% wszystkich miejsc pracy w województwie mazowieckim. Problem mają za to starsze osoby, bo są ocięte od świata i jak ktoś się nad nimi nie zlituje to nie dojadą nawet do lekarza. Te samochody to nie jakieś fury tylko auta za 5-10 tysięcy złotych, bardzo często na gaz. Ubezpieczenie to wyłącznie oc, więc koszty ich utrzymania są stosunkowo niskie.
 • obserwator 2019-01-28 11:13:41
  Już w całej UE nie można palić w domach węglem a u nas można bo przecież kopalnie i handlarze opałem muszą zarobić na tym naszym bardzo drogim węglu. Na Słowacji i Czechach nie ma smogu a już po polskiej stronie granicy jak w Cieszynie i innych miejscowościach to aż zatyka dech. Rząd tylko udaje że walczy ze smogiem bo już dawno powinien wprowadzić zakaz jaki palenia węglem w domach i jednocześnie obniżyć wysokie podatki na prąd, gaz i ciepło. Zamiast tego rząd jeszcze przez 2 lata pozwolił na spalanie w domowych kotłach i piecach śmieci węglowych i najgorszych odpadów węglowych jak muły i floty i najgorszych sortów węgla jak wysokoemisyjne miały i węgiel brunatny. Do tego jeszcze co roku rosną ceny prądu, gazu i ciepła co tylko jeszcze pogarsza zanieczyszczenie powietrza.
  • Gość 2019-01-28 13:13:30
   Kolega obserwator, chyba się zagalopował. Ekologia kosztuje pieniądze drogi panie. O tym ekokolodzy rzadko informują. Jak chcesz być eco, to płać i nie płącz na wysokie ceny. Natomiast nie znam przypadku na świecie, gdzie można rozwiązać problem ubóstwa na drodze ustawy. Fakt palenia śmieciami wynika z głupoty i biedy. Fakt palenia paliwem niskiej jakości wynika z biedy. Zanieczyszczenie powietrza wynikłe z tzw. niskiej emisji z domowych kotłowni na paliwa stałe można znacznie zmniejszyć poprzez umożliwienie (ekonomiczne) korzystania z paliw węglowych, kwalifikowanych np. sortu orzech + koks. Taka kombinacja paliw połączonaz systemem spalania górnego w kotłach nawet dwuciągowych powoduje ledwie widoczny dym z komina. Ci którzy mają w tym doświadczenie, to wiedzą. Nie potrzeba do tego kotłów 5-tej generacji i ekogroszków. Tylko żeby to zrozumieć to potrzeba wiedzy zarówno teoretycznej o spalaniu, jak i praktycznej, czyli czegoś więcej niż pseudo-ekologicznej demagogii.
   • obserwator 2019-01-28 13:42:36
    Zdrowie jest ważniejsze niż pieniądze. Więc aby skutecznie ograniczyć smog to trzeba tak jak w całej UE zakazać spalania węgla w domach. Jak Czesi i Słowacy mogą nie palić węglem to my też.
  • Simon 2019-01-28 16:01:58
   Skoro Czesi nie palą węglem to skąd ten smog w niejednej miejscowości, choćby w Ostrawie? Według mojej wiedzy popartej statystykami IEA palą węglem jak najbardziej. W dodatku samym tylko węglem brunatnym coś w ilości około 1,5 mln ton.
   • realista 2019-01-28 17:07:37
    Z przemysłu.
   • Cezar 2019-02-01 13:47:37
    Realista chyba nie wie jakie są najnowsze obostrzenia dotyczące emisji zanieczyszczeń.
  • Cezar 2019-02-01 13:46:08
   Tak tak muły i wegiel brunatny w domowym piecu, nieźle odleciałeś

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.205.109.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

9 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

443 523 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 216 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.