Polska dopiero co zredukowała wydobycie węgla, który zastąpiłby surowiec z Rosji

Polska dopiero co zredukowała wydobycie węgla, który zastąpiłby surowiec z Rosji
Na razie węgiel wrócił do łask. Jednak zapewne tylko na chwilę Fot. PAP/CTK
 • Autor: JD
 • Dodano: 05-04-2022 10:00

Kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie przyczyniły się do chwilowego renesansu węgla. Polskę spotkało to w momencie stopniowego odchodzenia od tego surowca. Wstrzymanie importu węgla z Rosji spowoduje u nas brak węgla na potrzeby sektora komunalno-bytowego. - Te 6-7 mln ton brakującego obecnie węgla to jest to, co w ubiegłym roku zredukowano w PGG. Można to odbudować, ale to wymaga czasu - wskazuje Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Niemcy zapowiedziały, że będą pracować nad utworzeniem strategicznych rezerw węgla.
 • Unia Europejska oznajmiła, że zastąpi część importu rosyjskiego gazu skroplonym gazem LNG z innych źródeł. To wiązać się będzie ze większymi inwestycjami w infrastrukturę, taką jak rurociągi i terminale LNG. Nord Stream 2 został ukończony, jednak został zawieszony na czas nieokreślony.
 • Kryzys energetyczny nakazuje między innymi w Unii Europejskiej spojrzenie łaskawszym okiem na węgiel. Jednak raczej trudno się spodziewać, by potrwało to dłuższy czas.
 • O przyszłości górnictwa będziemy rozmawiać w dniach 25-27 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Kryzys energetyczny i wysokie ceny gazu już jesienią 2021 roku skłoniły zakłady energetyczne w Europie do uruchamiania utrzymywanych w rezerwie elektrowni węglowych. Po inwazji Rosji na Ukrainę widać przynajmniej tymczasowy powrót do węgla. Jednak nic nie zapowiada tego, by w Unii Europejskiej zarzucono zmierzanie ku zielonemu zwrotowi.

Trwający kryzys energetyczny i gospodarcze skutki wojny na Ukrainie przełożą się na jeszcze wyższą inflację. Stąd przykładowo niemieckie koncerny energetyczne rozważają możliwość ponownego uruchomienia wycofanych elektrociepłowni węglowych, większego wykorzystania rezerwowych i opóźnienia planowanej likwidacji niektórych obiektów.

Węgiel na chwilę znowu doceniony

W Rumunii mają ponownie zostać uruchomione elektrownie węglowe, w związku z siłą wyższą i planami zmniejszenia zależności od importu gazu i ropy z Rosji. Z kolei we Włoszech wskazano, że dwie aktywne elektrownie węglowe będą pracowały na pełnych mocach, gdyby był problem z wytworzeniem dostatecznej ilości energii. W USA dostrzegają duże zapotrzebowanie na węgiel, stąd spodziewają się, że eksport węgla wzrośnie im w trakcie najbliższych dwóch lat.

Inwazja Rosji na Ukrainę przypomniała, jak duże jest uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu. Rosja odpowiadała za 55 proc. niemieckiego importu gazu w 2021 roku. Wojna na Ukrainie nakazuje też spojrzenia na nowo na kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Widać, że trzeba przede wszystkim bazować na własnych zasobach surowcowych. My mamy węgiel, jednak od lat prowadzona jest walka z węglem i jego wydobyciem w Polsce, choć w skali światowego wydobycia jest to ledwie zauważalna wielkość. Dotyczy to zresztą całego wydobycia węgla kamiennego realizowanego w Europie.

- Z perspektywy dnia dzisiejszego ta „zażarta walka” z 4 proc. węgla na świecie, ten dzienny import węglowodorów z Rosji, wartych nota bene ok. 700 mln euro każdego dnia, wydają się być nierealistyczne, surrealistyczne, tym bardziej, że były absolutnie do przewidzenia - wskazywał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej 4 kwietnia podczas konferencji w Głównym Instytucie Górnictwa. Zaznaczył przy tym, że w 2020 roku uzależnienie UE od Rosji wynosiło odpowiednio - w gazie 38 proc., węglu 49 proc. i ropie naftowej 23 proc.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (73)

Do artykułu: Polska dopiero co zredukowała wydobycie węgla, który zastąpiłby surowiec z Rosji

 • Sztygar 2022-04-11 10:01:05
  Zmusić Bogdankę do zwiększenia wydobycia. Mają zasoby. Płacić im tylko uczciwie za węgiel, nie 20% ceny rynkowej. Bo to skandal. Zarząd Bogdanki zamiast się lansować na konferencjach niech się zajmie renegocjowaniem kontraktów z Enea.
 • Qwerty 2022-04-07 06:26:48
  Gdyby rządził Tusk, śladu by nie było po naszych kopalniach. Teraz dopiero widać, dlaczego Helga tak cisnęła rudego o zamykanie kopalń. Nie o CO2 tu szło, a o całkowite uzależnienie Polski od gazu - taki grunt pod interesy Niemiec z kacapią.
  • ja jo już je 2022-04-07 10:02:38
   no a o co innego. Kasa i tylko kasa;] nasze wykończyć i kupować rosyjski gaz od Niemców...taki biznes miał być i pewnie będzie forsowany przez niemiecką "UE". Eko sreko to tylko przykrywka, fajny pretekst żeby wszystko przyspieszyć. Niestety wiekszość tego nie widzi albo ślepo wierzy, że to węgiel nas zabija.
 • Hc2000 2022-04-07 05:07:57
  Teraz górnik może ugrać wszystko ( jest Bogiem). Czekamy na reakcję związków !
 • miki 2022-04-06 13:32:55
  obniżenie mocy produkcyjnych - jeśli potrafi się to zrobić - powoduje ISTOTNY wzrost wydajności pracy. Jeśli wydobycie spadło o ok 20%, to wydajność PRZY ZACHOWANIU UMIEJĘTNOSCI na poziomie ignoranta TEZ wzrośnie o 20%. A w PGG spadła. to tak jakby zlikwodowac dzwig i kazac ludziom nosić cegły na plecach Co państwo powinno zrobić? W prowadzić od jutra podatek od eksportu węgla - PGG za każdą eksportowaną tonę płaci 60 USD podatku. wpływy lecą do ZUS na pokrycie kosztów emerytur górniczych
  • miki 2022-04-06 16:33:28
   Wreszcie to ochydne ryle przestały podszywać się pod mój nick i mogłem napisać komentarz za kochane pieniądze.
   • miki 2022-04-06 19:44:22
    widać że to zwąchole a nie ryle - bo ryl wie jak napisać ohydne
 • ETS 2022-04-06 08:27:53
  Nie czekaj i odbudowujcie do zimy musicie zdążyć. Inaczej tona może kosztować 3000zl.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!