PARTNERZY PORTALU

Polska sięgnie po surowce z dna oceanu

Polska sięgnie po surowce z dna oceanu
fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/AH
  • Dodano: 18-04-2018 15:30

Na dnie Oceanu Atlantyckiego mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż  - powiedział wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek w Szczecinie, gdzie rozpoczęły się konsultacje regionalne projektu Polityka Surowcowa Państwa.

  • Zaprezentowany jesienią ub. roku projekt Polityki Surowcowej Państwa jest efektem pracy międzyresortowego zespołu, którego przewodniczącym jest Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk.
  • PSP jest teraz konsultowana podczas regionalnych konferencji, które - jak podkreślił Mariusz Orion Jędrysek - mają służyć udoskonaleniu projektu.
  • Według resortu środowiska wejście w życie PSP ma mieć znaczący wpływ na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów (gospodarka o obiegu zamkniętym) i wykorzystanie energii geotermalnej.

- Polska do tej pory nie miała odpowiedniej strategii surowcowej. Zmieni się to dzięki projektowi Polityki Surowcowej Państwa. Zmniejszy on ryzyka w podaży surowców przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju, co wpłynie korzystnie na wzrost gospodarczy - przypomniał wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

W Szczecinie wiceminister środowiska przedstawił także założenia Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów (PRoGeO), w ramach którego Polska podpisała kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego. Porusza on temat eksploatacji zagranicznych złóż, dzięki czemu Polska będzie miała zabezpieczoną dostawę rzadkich surowców.

- Na dnie Oceanu Atlantyckiego mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż - powiedział wiceminister środowiska.

- Na Atlantyku będziemy głównie poszukiwali niezbędnych dla funkcjonowania polskiej gospodarki siarczków polimetalicznych m.in. miedzi, srebra, metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich - dodał.

Jak mówił w Szczecinie Główny Geolog Kraju, każdy region w konsultowanym projekcie Polityki Surowcowej Państwa (PSP) będzie miał swoją specjalizację.

- Specjalizacją Zachodniopomorskiego będzie rozwijane poszukiwanie, a w przyszłości także wydobycie surowców z dna oceanicznego - powiedział.

- Liczę na to, że w Zachodniopomorskiem - zgodnie z programem Rozpoznania Geologicznego Oceanów, przyjętym przez rząd w zeszłym roku - wybudujemy statek i tutaj będziemy mieć takie centrum dowodzenia, statek będzie miał tutaj port macierzysty, tu będzie zarządzanie bieżącymi sprawami związanymi z poszukiwaniem na dnie oceanicznym, dokumentowaniem złóż, a potem w przyszłości eksploatacją, przewożeniem rud - powiedział Jędrysek.

Jak mówił Jędrysek, obecnie 98 proc. bursztynu pochodzi z nielegalnych źródeł - przemytu lub wydobycia bezkoncesyjnego. Dodał, że w "cywilizowaniu wydobycia bursztynu" ma pomóc podpisana z Ministerstwem Finansów umowa dotycząca zwalczania przemytu tego surowca.

- Nie chcemy niszczyć branży, ale chcielibyśmy, aby ta nasza duma narodowa miała zdrowe podstawy, a nie, delikatnie mówiąc, "szare" - powiedział Jędrysek.

Zaprezentowany jesienią ub. roku projekt Polityki Surowcowej Państwa jest efektem pracy międzyresortowego zespołu, którego przewodniczącym jest Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych trafił do przewidzianych na około rok konsultacji społecznych. Podlega równocześnie rozbudowie - o załączniki czy rządowe programy (np. przyjęty w ub. roku Program rozpoznania Geologicznego Oceanów).

PSP jest teraz konsultowana podczas regionalnych konferencji, które - jak podkreślił Mariusz Orion Jędrysek - mają służyć udoskonaleniu projektu.

Według resortu środowiska wejście w życie PSP ma mieć znaczący wpływ na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców, zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki surowcami, pozyskiwanie surowców poza granicami kraju, bezzbiornikowe magazynowanie substancji w górotworze oraz pozyskiwanie surowców z odpadów (gospodarka o obiegu zamkniętym) i wykorzystanie energii geotermalnej.

Wypracowany dotąd projekt polityki surowcowej zawiera m.in. plan działań zmierzających w tym zakresie do świadomego oddziaływania na gospodarkę; ma także stworzyć narzędzia, które pozwolą skutecznie prognozować zjawiska ekonomiczne i umożliwią elastyczną reakcję państwa np. na nagłe zmiany na światowym rynku surowców.

Realizacja polityki surowcowej ma służyć racjonalnemu gospodarowaniu zasobami kopalin i surowców pochodzących ze źródeł wtórnych, a także wyznaczaniu kierunków badań i inwestycji geologiczno-górniczych, zgodnie z obecnym stanem wiedzy i etapem rozwoju.

Efektem realizacji PSP mają być m.in.: wzrost bezpieczeństwa surowcowego, rozwój gospodarczy zapewniający konkurencyjność gospodarki, rozwój społeczny i naukowo-techniczny, stopniowe wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (poprzez minimalizację ilości odpadów i maksymalizację odzysku surowców), większy wpływ na kształtowanie i wdrażanie polityk międzynarodowych.

Konsultacje odbyły się już m.in. w Warszawie, Krakowie i Toruniu. Kolejne spotkanie odbędzie się w Łodzi 16 maja, a następne - w Kielcach, Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie, a także podsumowujące w Warszawie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska sięgnie po surowce z dna oceanu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!