"Polska traci bezpieczeństwo energetyczne fundamentalnie i bardzo szybko"

"Polska traci bezpieczeństwo energetyczne fundamentalnie i bardzo szybko"
Zachodzi pytanie, co ma być u nas realną alternatywą dla węgla Fot. PTWP

Andrzej Szczęśniak, były prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, 29 stycznia w trakcie debaty on-line Parlamentarnego Zespołu ds. Zapewnienia Bezpieczeństwa Energetycznego Polski w Oparciu o Krajowe Nośniki Energii oraz OZE - wskazał, że Polska traci bezpieczeństwo energetyczne fundamentalnie i bardzo szybko. - I traci też przez to suwerenność energetyczną. A przecież od energii zależy przemysł i gospodarka - podkreślał Szczęśniak.

  • Niepokoić musi wzrost importu energii elektrycznej do Polski.
  • Importujemy także znaczące ilości węgla kamiennego.
  • Zachodzi zatem pytanie, jak w przyszłości ma się przedstawiać nasz miks energetyczny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: "Polska traci bezpieczeństwo energetyczne fundamentalnie i bardzo szybko"

  • UE17 2021-02-03 07:13:40
    90%ropy importujemy i jakoś przez ostatnie 30 lat nikt się nie skarżył ze jej brakuje na Polskim rynku!!Samo uzależnienie się od polskiego węgla jest zagrożeniem energetycznym dla nas a nie jego import !!!
    • Edek 2021-02-13 09:15:05
      Ty też z importu się w naszym pięknym kraju znalazłeś ale możesz już wracać do 4 rzeszy płatny trolu.
  • Jerzy Lipka 2021-02-02 16:25:40
    Nie ma energetycznej niezależności bez energetyki jądrowej. Każdy rok opóźnienia wdrożenia w życie w Polsce tej technologii to miliardowe straty dla gospodarki, choćby z powodu dopłat do emisji CO2. Ile pieniędzy już puściliśmy z dymem w ten sposób przez ostatnie 10 lat, odkładając realizację programu jądrowego? Na szczęście dziś przyjęty PEP40 kończy wszechwładzę lobbystów i grup interesu w sektorze energetycznym, przestają oni decydować o inwestycjach, jak robili to przez ostatnie 30 lat. Dlatego budowano tylko bloki węglowe, lub wiatraki i solary, praktycznie nic więcej! A energia drożeje!
  • Andrzej T. 2021-01-30 22:57:17
    Problem polega na tym, że my nie mamy kadr w rządzie i w ministerstwach. Ci ludzie nie mają o niczym pojęcia. Nikogo też nie słuchają bo siebie mają za geniuszy. Sprawa naszej niezależności energetycznej jest tu opisana przez innego piszącego. Chodzi o to by działać. Chodzi o to, by nie popierać tylko państwowych firm bo to jest właśnie komuna.
  • Jarek 2021-01-30 12:00:47
    Podstawą Energetyki za kilkanaście lat będą... Magazyny Energii i to nie tylko bateryjne, ale te produkujące i wykorzystujące wodór (H2). Gospodarkę Wodorową można określić takim jakby "magazynem energii". Wiadomo, że w początkowym okresie wodór w większości nie będzie "zielony", ale po to jest tzw. Postęp techniczny i naukowcy, aby to stało się ekonomicznie opłacalne jak najszybciej. OZE, Magazyny Energii, Elektrolizery itd. mają (moim zdaniem) jeszcze bardzo duży potencjał obniżki kosztów. Czy ma to energetyka konwencjonalna, albo nawet atom? Moim zdaniem nie...
    • Realia 2021-01-30 21:02:16
      Zdążysz umrzeć, nim te twoje wizje się spełnią, nawet jak jesteś jeszcze młody.
    • Andrzej T. 2021-01-30 22:52:10
      Czytasz czyjeś głupoty o wodorze i powtarzasz. Gdzie ten wodor w USA czy Unii? Gdzie? Kilkadziesiąt stacji w całej Europie i to jest wszystko a propaganda wodorowa trwa już 20 lat.
    • Praw 2021-02-05 08:29:48
      Odpowiedz sobie na jedno pytanie. Ile kosztuje jednostka energii w wyprodukowanym wodorze (dziś generalnie produkowanym najtańszą metodą czyli nie zieloną, metoda zielona tańsza nie będzie a wręcz przeciwnie). A ile kosztuje jednostka energii w gazie ziemnym i węglu. Jak sobie to ustalisz to wrócimy do dyskusji.
  • Tomasz 2021-01-29 21:52:17
    "Roman Borecki, związany przez lata z Politechniką Częstochowską, podkreślił, że nie ma podstaw teoretycznych, aby mówić, że człowiek ma wpływ na ocieplanie klimatu" - człowiek bez tytułu naukowego, niegdyś związany z uczelnią praktycznie bez znaczenia krajowego, nie mówiąc o międzynarodowym, uwiarygadnia tezę stojącą wbrew całej współczesnej nauce. Poziom tego artykułu jest dramatyczny. Aczkolwiek akurat prawdą jest, że Polska traci bezpieczeństwo energetyczne. A powodem jest trwająca kilka dekad niedecyzyjność w zakresie określenia celów energetycznych. Optymalny mix energetyczyny to maksymalne wykorzystanie energii wiatru na morzu, elektrociepłownictwa w miastach, powierzchni dachów pod fotowoltaikę poza nimi, a na resztę dobranie odpowiedniej liczby nowoczesnych bloków jądrowych. Nie jest prawdą, że wiatr raz wieje, raz nie. Wieje zawsze, raz tu, raz u sąsiadów. Wystarczy otworzyć się na wymianę energii, w czym nie ma nic złego. Tyle, że na końcu dobrze jest się zbilansować.
    • Łukasz 2021-02-13 09:17:08
      Wieje to chyba w twojej czaszce najmocniej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!