Ponad 1,5 tys. razy zatrzymano roboty lub urządzenia w kopalniach w 2019 roku

Ponad 1,5 tys. razy zatrzymano roboty lub urządzenia w kopalniach w 2019 roku
Najwięcej zatrzymań w kopalniach węgla kamiennego było spowodowanych nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych. fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/TE
  • Dodano: 09-04-2020 15:09

Ponad 1,5 tysiąca razy inspektorzy nadzoru górniczego zatrzymywali w ubiegłym roku nieprawidłowo prowadzone roboty lub niesprawne maszyny i urządzenia; w ponad 80 procentach nieprawidłowości dotyczyły kopalń węgla kamiennego - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

  • Zgodnie z przepisami, nadzór górniczy może w całości lub w części wstrzymać prowadzone roboty lub pracę maszyn i urządzeń, jeżeli uzna, że doszło do naruszenia zasad bezpiecznej pracy.
  • Każdorazowo inspektor nakazuje wówczas usunięcie nieprawidłowości i określa warunki wznowienia ruchu; może też ukarać winnych stwierdzonych zaniedbań.
  • Jak podał w czwartek WUG w dorocznym sprawozdaniu z działalności nadzoru górniczego, w minionym roku do wstrzymania robót lub zatrzymania pracy urządzeń doszło 1586 razy - 1313 razy w kopalniach węgla kamiennego, 127 w innych podziemnych zakładach górniczych, 142 razy w kopalniach odkrywkowych i 4 razy w kopalniach otworowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ponad 1,5 tys. razy zatrzymano roboty lub urządzenia w kopalniach w 2019 roku

  • S 2020-04-12 23:37:39
    Jeśli na kopalniach nadal będą rządzić górnicy to będzie jeszcze gorzej. W Polsce mało dba się o maszyny, ich konserwację czy nawet o szkolenie obsługi w zakresie eksploatacji maszyn. W Rosji w prosty sposób rozwiązano ten problem, tam osobowo dba się o np. kombajny. Zerwanie wałka bezpieczeństwa obciąża pracownika-kombajniste więc po takim incydencie jest obciążenie zarobków. Tam się po prostu dba bo maszyna to żywicielka a jeśli jest niesprawna to nie ma zarobku. W Polsce można to rozwiązać np poprzez wprowadzenie id uzytkownika na czas obsługi maszyny ( odbice dyskietki pracowniczej podczas uruchamiania maszyny) i cały zakres pracy podczas dniówki jest widoczny w historii urzadzenia, za wszelkie straty odpowiadałby wtedy operator. W Polsce niestety panuje moda żeby nie zglaszać prac gorniczych do dyspozytora a zglasza sie awarie maszyny i stad wynika bardzo długi czas postoju. Kto pracuje przy wydobyciu ten wie o co chodzi ( szczegolnie obsługa, elektrycy czy slusarze). Wiele spraw mozna poprawic lecz doputy górnicy sa dyrektorami kopaln to nie bedzie dobrze. Dochodzi tez sprawa zakresu wiedzy dozoru ktora w wielu wypadkach jest bardzo znikoma.
    • olol 2020-04-20 13:29:32
      Takich bzdur to jeszcze nie czytałem, ty masz pojęcie o górnictwie, jak ja o hodowli świń

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!