PARTNERZY PORTALU

Pora zmienić podejście do węgla

Pora zmienić podejście do węgla
Bezpieczeństwa energetycznego będziemy bronili, jak suwerenności - deklaruje Piotr Pyzik, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa, wiceminister aktywów państwowych Fot. facebook.com/piotrpyzikgliwice

Kryzys energetyczny może się pogłębić przez wojnę na Ukrainie. Amerykańscy producenci węgla spoglądają zatem na rynki europejskie i liczą, że odegrają ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych oraz hutniczych (węgiel koksowy) Europy w nadchodzącym czasie. Wojna na Ukrainie oraz kryzys energetyczny nakazują na nowo przyjrzeć się realizowanej polityce w zakresie górnictwa i energetyki, także w Polsce.

  • W USA oszacowano, że eksport węgla ze Stanów Zjednoczonych będzie rósł w ujęciu rocznym przez co najmniej następne dwa lata.
  • Amerykańscy producenci węgla będą zatem mogli realizować zwiększony eksport surowca, kiedy rosyjski eksport węgla do Europy ulegnie zmniejszeniu.
  • W międzyczasie Unia Europejska będzie się starała zdywersyfikować dostawy gazu i sprowadzać go więcej spoza Rosji.
  • Sytuacja na rynku surowców energetycznych będzie przedmiotem rozmów na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Będzie zatem rosło zapotrzebowanie na ładunki skroplonego gazu ziemnego. Skutki wojny w Ukrainie mogą mieć długofalowe skutki na międzynarodowym rynku.

Podaż węgla nie nadąża za popytem

Kraje odnotowujące znaczący import LNG, w tym  Korea Południowa, Chiny czy Indie mogłyby uwolnić dostawy na rzecz Europy poprzez spalanie większych ilości węgla oraz ropy. Eksport surowców z Rosji zaczyna spowalniać, a w największym stopniu dotyczy to dostaw węgla.

Wojna na Ukrainie przypadła na czas, w którym dostępność ładunków spot z innych źródeł, w tym z Kolumbii, USA, Australii i RPA, pozostaje mocno ograniczona. Zatem nabywcy w północno-zachodniej Europie oraz regionie Morza Śródziemnego oraz odbiorcy tego surowca z rynku Azji Północo-Wschodniej, w tym głownie Japonii, będą mieli trudności z zastąpieniem zakłóceń w dostawach z Rosji.

Zobacz także: Więcej węgla z polskich kopalń. Polska chce alternatywnej ścieżki i refleksji w Brukseli

Niepewność na rynku i brak szybkiej alternatywy dla rosyjskich wolumenów powoduje, że ceny węgla poszybowały w górę, a wzrostom cen towarzyszyły niskie stany zapasów w kluczowych terminalach.

Warto tu zaznaczyć, że od stycznia 2019 roku do listopada 2021 roku instytucje finansowe przekazały przemysłowi węglowemu ponad 1,5 biliona dolarów w formie pożyczek i zobowiązań subskrypcyjnych, a banki nadal finansują 1032 przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem, handlem, transportem i eksploatacją węgla. Banki z sześciu krajów:  Chin, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Indii, Wielkiej Brytanii i Kanady były odpowiedzialne za 86 proc. światowego finansowania węglowego w tym okresie.


Tyle że przy obecnym kryzysie energetycznym i sytuacji, w której podaż węgla nie nadąża za popytem, taka skala finansowania może okazać się zbyt mała, aby umożliwiła pokrycie zapotrzebowania rynków na węgiel.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Pora zmienić podejście do węgla

  • Sztygar 2022-03-22 17:56:40
    A po ile obecnie kontraktuje węgiel Bogdanka Enea? Może warto jutro spytać na konferencji Prezesa?
  • stary_dziad 2022-03-22 11:40:36
    Wojna sie skończy i Polska rezygnując z rosyjskiej ropy skazuje się na benzynę po 15 zeta, a skazując sie na polski węgiel, ryzykuje dopłaty jeszcze do prawnuków obecnych górników i kolosalnie drogą energię. Słowem - głupota, ale dopieczemy ruskim!
    • Kot 2022-03-22 12:13:07
      Trollo
      • U-boot 2022-03-22 17:03:47
        Oczywiście, każdy logicznie i trzeźwo myślący, to teraz "troll". Synku, włącz mózg. I c zytaj portale, gdzie Wolno komentować....
      • Anty PIS 2022-03-23 14:08:15
        Nie znacz terenu idomami !!!!
    • O/S 2022-03-22 12:42:18
      Jak to mówią "follow the maney".Jak ktoś myśli że jankeskim świnom ta wojna nie jest na rękę to jest tępą strzałą.A tą wojnę wywołali jankesi w dniu zasponsorowania majdanu i obaleniu Janukowycza.I nie jestem ruskim trollem tylko trzeźwo myślącym i twardo stąpającym po ziemi człowiekiem.A jeszcze przed majdanem jankesi dali ruskim 14 powodów do konfrontacji z zachodem.Ale to jak ktoś chce się zgłębić poszuka sobie na necie o dżentelmeńskiej umowie między Reganem a Gorbaczowem z 1997r.Umowy nie dotrzymał kto największy terrorysta świata czyli Ameryka Wszędzie cisną te jankeskie mordy Liban,Irak Wenezuela wszędzie gdzie da się zarobić ale zainstalowany przez nich TVN tzw wole medium wam tego nie powie.Tylko Anita i Kraśko będą ślepiami przewracać przed kamerami sprzedajne dziw......
      • Śmiedzisz onucami 2022-03-22 16:34:34
        Won kacapie.
    • Idi nach. j. 2022-03-22 16:33:11
      Won onuco fiutina.
  • Sielpień80 2022-03-22 08:35:48
    Podatnicy powinni zwiększyć dotacje do górnictwa!
  • Kris o poranku 2022-03-22 07:46:19
    Polska czeka na amerykański węgiel
    • Ziutek 2022-03-22 08:59:07
      Zjedz hamburgera z sosem od męża bo nie jesteś sobą lewaku.
      • Kris o poranku 2022-03-22 09:37:12
        Ziutek jednak cię nie zamknęli w szpitalu , a mówili że badania kiepsko ci wyszły i pójdziesz do pokoju bez klamek .
    • Ziutek 2022-03-22 13:48:02
      Niuniu kaka bubu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.25.170
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!