Postępowanie koncesyjne ws. złoża Imielin Północ zgodnie z przepisami

Postępowanie koncesyjne ws. złoża Imielin Północ zgodnie z przepisami
Protesty nie zatrzymają planów PGG Fot. PTWP

Postępowanie koncesyjne w sprawie wydobycia węgla kamiennego ze złoża Imielin Północ na Śląsku prowadzone jest zgodnie z przepisami - zapewnia resort klimatu i środowiska. Ekolodzy zarzucają ministerstwu, że sprawa prowadzona jest bez udziału mieszkańców Imielina i społeczników.

 • Chodzi o planowane przez Polską Grupę Górniczą (PGG) po 2025 r. wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ, gdzie znajduje się ok. 70 mln ton wysokiej jakości surowca.
 • Przeciwni tym planom są mieszkańcy gminy, którzy obawiają się szkód górniczych.
 • W trakcie postępowania środowiskowego mieszkańcy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji społecznych wielokrotnie protestowali przeciwko eksploatacji tego złoża.

O swoich zastrzeżeniach dotyczących sposobu prowadzenia postępowania koncesyjnego poinformowała przed kilkoma dniami fundacja Greenpeace Polska, wskazując, iż informacja o rozpoczęciu - na wniosek PGG - postępowania nie została ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa. Tym samym - według Greenpeace - mieszkańcy, którzy od lat sprzeciwiają się budowie nowej kopalni, nie zostali poinformowani o tym, że są stronami w postępowaniu i nie mogą skutecznie wyrazić sprzeciwu wobec planowanej inwestycji.

"To skandaliczne, że Minister Środowiska w tajemnicy prowadził postępowanie koncesyjne. Mieszkańcy Imielina, których domy położone są w obrębie projektowanego obszaru górniczego, nie wiedzą, że takie postępowanie w ogóle się toczy. Zostali pozbawieni możliwości udziału w nim, pomimo że zgodnie z przepisami są jego stronami. Stanowi to rażące naruszenie prawa" - skomentował mec. Miłosz Jakubowski, radca prawny z fundacji Frank Bold, wspierającej mieszkańców w postępowaniach dotyczących planowanej kopalni.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpiera zarzuty ekologów, zapewniając, że sposób prowadzenia postępowania wynika z obowiązujących przepisów; zgodnie z nimi, konsultacje społeczne w tej sprawie odbyły się na etapie postępowania środowiskowego, prowadzonego przez kilka lat przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach. Postępowanie to zakończyło się wydaniem decyzji środowiskowej z rygorem natychmiastowej wykonalności, co otworzyło PGG drogę do starania się o koncesję wydobywczą.

Czytaj też: Paweł Kołodziej: Rok 2049 nas nie dotyczy. Stawiamy na koks

"W postępowaniach administracyjnych dotyczących udzielenia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego metodą podziemną, właściciele nieruchomości (m.in. mieszkańcy - PAP) nie są stronami postępowania - posiadają za to możliwość czynnego udziału w postępowaniu prowadzonym przez RDOŚ w sprawie wydania decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania danej inwestycji" - poinformował PAP Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Przedstawiciele resortu przytoczyli art. 33 Prawa geologicznego i górniczego, z którego wynika, iż "jeżeli koncesja jest poprzedzona decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, podjętą w postępowaniu toczącym się z udziałem społeczeństwa, w postępowaniu koncesyjnym nie stosuje się przepisów o udziale organizacji społecznych".

"W prezentowanym więc przypadku nie doszło do zaniedbania ze strony organu koncesyjnego. Na podstawie obowiązujących przepisów zawartych w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego możliwe jest po uzyskaniu uzgodnienia od organów współdziałających właściwych miejscowo, w oparciu o dopuszczalność projektowanej inwestycji i jej zgodność z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego" - poinformował resort klimatu i środowiska.

Oznacza to konieczność uzgodnienia spraw dotyczących koncesji z miejscowym samorządem. Według informacji Fundacji Greenpeace, burmistrz Imielina odmówił uzgodnienia koncesji na wydobywanie kopalin, ponieważ planowane wydobywanie węgla jest niezgodne z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących w Imielinie. Według ekologów, postanowienie burmistrza jest wiążące dla ministra, tzn. nie może on udzielić koncesji wbrew samorządowi. PGG złożyła już zażalenie na to postanowienie. Oprócz burmistrza Imielina koncesję powinni uzgodnić także prezydenci sąsiednich miast - Mysłowic i Jaworzna.

 

×

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Postępowanie koncesyjne ws. złoża Imielin Północ zgodnie z przepisami

 • Artt 2020-10-18 01:53:14
  Jeśli dany rejon jest przeznaczony pod inwestycje to na pewno nie górnicze bo po co więcej węgla jak leży to dosyć na zwalach
 • bodek 2020-10-17 23:47:41
  Mieszkam w obszarze eksploatacji kop. Wesoła i Staszic. Domy podskakują w dzień i w nocy. Nie dajmy się zwariować. Szukajmy złóż w terenach niezurbanizowanych. Jestem przeciw.
  • Łukasz 2020-10-18 09:00:18
   Nie ściemniaj ja też mieszkam nad staszicem i domy nie podskakują dzień i w nocy jak to cudownie opisałeś. Raz na jakiś czas tąpnięcie jest ale nie dziennie nie pamiętam kiedy ostatnio było a mieszkam w 10 piętrowym bloku więc odczuwam to bardzo.
   • Gość 2020-10-18 14:20:31
    Może u ciebie nie ma Trzęsienie i to mocno Ziemowit i Piast
 • Kordian 2020-10-17 23:24:51
  Nie może być tak, że jakiś burmistrz, czy grupa mieszkańców wspierana przez opłacanych pseudo ekologów będzie decydować o tym gdzie wydobywać węgiel bo w ten sposób można zablokować całe górnictwo - o co pewnie Greenpeace chodzi. Dla tych co nie wiedzą skąd bierze się prąd w ich gniazdach wyjaśniam, że w większości z elektrowni węglowych. Żadne OZE go nie zastąpi bo w nocy słońce nie świeci a wiatr może przestać wiać, poza tym mocy zainstalowanej z tych źródeł liczyć trzeba nie w procentach tylko promilach. Gaz w większości sprowadzamy a węgiel mamy swój i dlatego ten z Rosji jest taki tani, jak nie będziemy mieć własnego to ten z Rosji na pewno podrożeje, jeżeli Putin będzie chciał nam go w ogóle sprzedać, inne kierunki dostaw to mżonka.
  • XXL 2020-10-18 14:16:09
   Widać że jesteś rylem ,ty też jesteś pseudo zacofany Mnie osobiście nie interesuje gdzie będziesz robił ,masz ręce głowę to pomyśl Na obiad też masz węgiel
  • No co ty powiesz ... 2020-10-21 18:39:06
   Może kolega kupi sobie działkę , wybuduje nowy domek , a później z pokorą odda teren nieodpłatnie pod eksploatację górniczą , przecież to naturalne ....
  • Sprawiedliwa emerytura dla wszystkich 2020-10-21 18:52:03
   Przestań my utrzymać nierobów , którzy po 25 latach pracy przechodzą na nasz garnuszek . Chcecie kopalni - pracujcie uczciwie do 65 roku życia , może wtedy będą rentowne ...
 • Damian 2020-10-17 17:44:03
  skoro burmistrz (emeryt górniczy) jest przeciwko kopalni, niech PGG zwolni wszystkich z Imielina a Ci niech idą do burmistrza po robota...
  • Ktoś 2020-10-17 17:53:24
   Facet a może tak Węgla jest dużo no zwałach to niech wam płacą w tym węglu !!!! Albo jak będzie wszystko pękać to ci górnicy zapłacą faktury za naprawę tego !!!! Co to za robota wykopać i niech się wali Ale nawet naprawić niema komu no to nie wy
   • IImielok 2020-10-17 18:33:29
    sory ale podepnę się pod temat, gdzie w naszym powiecie coś się zawaliło? jestem Synem górnika i sam pracuję na kopalni i jest mi wstyd za napływowy element który próbuje na siłę udowadniać swoje racje, w moim mieście w którym żyję od pokoleń, a już najbardziej dziwi mnie postawa ludzi tzn. byłych pracowników pobierających emerytury której to dorobili na kopalni przeciwko której teraz protestują, czy Wy wiecie co wy robicie? ciekawe co powiecie tym którzy mają kredyty i są na dorobku? byłem zszokowany jak pewna Pani notabene nauczycielka stwierdziła iż 200 miejsc pracy (tylu mieszkańców Imielina mniej więcej pracuje na kopalni) to nic przecież wchłonie ich lokalny rynek pracy, szok i niedowierzanie... dziwi mnie to iż grupa ludzi potrafi zmanipulować 9000 tyś. miasto w imię tzw. ideologizmu... Kocham to miasto i zwyczajnie jest za was wstyd!
  • Tomasz 2020-10-17 23:36:31
   A co ma do tego że ktoś jest na emeryturze? Czy zabiera się emeryturę szewcom bo zostały zlikwidowane zakłady szewskie? Czy zabiera się emeryturę telefonistkom bo nie ma już telefonistka? Emeryturę wypracowujemy niezależnie czy pracujemy w kopalni czy u innego pracodawcy. Czy tak samo kupuje Pan dalej pralkę Frania bo inaczej zakład upadnie? A może ma Pan telewizor Neptun? Otóż nie bo świat się zmienia i to co kiedyś było potrzebne zostało zastąpione czymś nowszym. Nie jeździmy już furmankami a pociąg nie jest napędzany parowozem. Skoro tylko węgiel się liczy to proszę też oddać komórkę, samochód, komputer czy płaski telewizor. Przestańmy niańczyć dorosłych facetów naokoło ludzie tracą pracę z różnych powodów i muszą sobie radzić sami chociaż są dużo starsi od górniczych emerytów. Dosyć tego szantażu i niszczenia naszych domów!
   • obiektywny 2020-10-18 09:39:56
    odłącz telewizor z gniazdka to może zrozumiesz pewne fakty i skończysz pisać brednie o szewcach i telefonistach, następnie wyjrzyj przez okno i się rozejrzyj, zamknięcie takiego zakłądu to dramat dla powiatu, który i tak wypiął się na protestujących, ale co Ciebie to obchodzi Ty tylko patrzysz swojej (...),co potwierdziłeś w komentarzu, jedyny argument to wciskanie kitu w postaci wizji apokalipsy Imielina... C
   • Ktoś 2020-10-18 09:57:04
    czyli w Japonii dalej jeźdźą parowozami i niema komórek? przecież korzystają z węgla, Francuzi również wrócili do telewizorów kineskopowych? przecież uruchamiają swoje "węglówki" uzupełniając niedobory z niestabilnych źródeł takich jak OZE, to samo Niemcy i reszta świata z poza UE? Bez sztucznych dopłat do OZE węgiel jest najtańszym nośnikiem energii...
 • Brzeszczot 2020-10-17 13:30:27
  a skończy się to tak: Będzie przeciągana decyzja w sprawie wydobycia przez te 5 czy 6 lat dopóki się nie skończą złoża na Piaście i Ziemowicie i w ten sposób te dwie kopalnie dokonają żywota a protesty to już nie będzie problem PiSu tylko KO bo się wymienią po 2 kadencjach.
  • To już ich schyłek. 2020-10-17 21:43:06
   KO już nigdy nie będzie rządzić w Polsce. PiS kiedyś przegra, za 3 lata, albo później, ale KO nie wygra.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.232.88
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!