PARTNERZY PORTALU

Potężne podwyżki cen prądu są nie do uniknięcia. "Obawiam się blackoutów"

Rządzący przez ostatnie lata "małpowali" z węglem i mówili, że Polska węglem stoi i będzie stała. Gospodarstwa domowe będą w kolejnych pięciu latach płaciły 20, 30, a może 40 proc. więcej za prąd. Klienci nie unikną potężnych podwyżek. Kłopot, jaki widzę, jest taki, że nie rozmawiamy o kwestiach dotyczących energetyki poważnie. A dziś to potężne wyzwanie, które determinuje kondycję polskiej gospodarki na dwadzieścia lat - podkreślał w czasie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w rozmowie z portalem WNP.PL Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

 • Obawiam się blackoutów - przyznaje Paweł Poncyljusz.
 • Wskazuje przy tym, że bardzo istotna jest też kwestia neutralizacji ich skutków.
 • Może na przykład przez trzy godziny na dobę nie będzie prądu... Może jesteśmy w stanie pogodzić się na przykład z tym, że w nocy nie mamy prądu do urządzeń domowych. O tym wszystkim powinniśmy rozmawiać. To kwestia dyskusji i szybko podejmowanych decyzji. Każdy dzień, w którym nie są one podejmowane, przybliża nas do blackoutów - podkreśla Paweł Poncyljusz.

- Dwa lata temu, przychodząc do Sejmu, bardzo liczyłem na ożywioną debatę polityczną na temat transformacji energetycznej. To, że mamy odejść od węgla, jest nieuniknione. Premier podpisał dokumenty związane z Zielonym Ładem - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. - Rządzący przez ostatnie lata "małpowali" z węglem i mówili, że Polska węglem stoi i będzie stała. Gospodarstwa domowe będą w kolejnych pięciu latach płaciły 20, 30 a może 40 proc. więcej za prąd. Klienci nie unikną potężnych podwyżek - zaznacza Poncyljusz.

I wskazuje, że kłopot, jaki dostrzega, jest taki, że nie rozmawiamy na te tematy dotyczące energetyki poważnie.

- A dziś to potężne wyzwanie, które determinuje kondycję polskiej gospodarki na dwadzieścia lat, gdyż nie jest to tylko kwestia rachunków za prąd dla zwykłego obywatela - zaznacza Poncyljusz.

Zwraca przy tym uwagę, że chodzi też o rachunki za prąd dla wielu przedsiębiorców, którzy mogą być bardziej lub mniej konkurencyjni w stosunku do firm z całej Unii Europejskiej.

Zobacz także: G. Tobiszowski o energetyce i klimacie: za dużo ideologii, za mało pragmatyzmu

- Musimy sobie powiedzieć, jak ma to wyglądać w rozkładzie na poszczególne gminy. Dziwię się ministrowi Kurtyce czy ministrowi Zysce, że jeszcze nie zaproponowali, aby każda gmina robiła swój bilans energetyczny w perspektywie pięciu, piętnastu czy dwudziestu lat - przyznaje Paweł Poncyljusz. - Jeżeli te bilanse gminne skomasujemy do powiatowych bilansów, do wojewódzkich i do całego kraju - wtedy też znajdziemy odpowiedź na pytanie ile nam tak naprawdę tej energii potrzeba.

I podkreśla, iż na koniec być może okaże się, że nie potrzebujemy atomu, bo najbliższy realny termin, gdy popłynąłby prąd z elektrowni atomowej, to jest piętnaście lat.

- A my mamy za pięć lat wyłączenia 10 tysięcy megawatów bloków węglowych. Mówimy o sytuacji, gdzie firmy założyły, że tak będzie. Biorąc zaś pod uwagę to, jak skaczą w tej chwili ceny uprawnień do emisji CO2, może się okazać, że te bloki węglowe dużo szybciej będą już nieatrakcyjne na rynku energetycznym - podkreśla Poncyljusz.

Zobacz całą rozmowę z Pawłem Poncyljuszem.


Zdaniem Poncyljusza debata powinna się toczyć zarówno w kwestii energetyki jako całości, jak i jej poszczególnych obszarów. Ważne przy tym będą rozstrzygnięcia dotyczące między innymi tego, co robimy z blokami węglowymi i kopalniami przy nich usytuowanymi .

Pytanie też, co ludzie, którzy odejdą z górnictwa, będą mieli robić po zamknięciu kopalń i elektrowni węglowych...

A czy grozi nam seria wielkich kłopotów energetycznych?

- Obawiam się blackoutów - przyznaje Paweł Poncyljusz. - Możliwe, że będziemy mieli blackouty, ale też kwestia neutralizacji ich skutków. Może na przykład przez trzy godziny na dobę nie będzie prądu. Może jesteśmy w stanie pogodzić się na przykład z tym, że w nocy nie mamy prądu do urządzeń domowych... O tym wszystkim powinniśmy rozmawiać. To kwestia dyskusji i szybko podejmowanych decyzji. Każdy dzień, w którym nie są one podejmowane, przybliża nas do blackoutów.

 

×

KOMENTARZE (64)

Do artykułu: Potężne podwyżki cen prądu są nie do uniknięcia. "Obawiam się blackoutów"

 • Peaky Blinder. 2021-10-11 19:16:26
  A tymczasem Niemcy zgłosili się do naszej Bogdanki z zapytaniem o węgiel. Chiny produkują FV ale potrzebuja węgla by je wyprodukować,Wiatraki na morzu nie kręcą się bo niema wiatru,biomasa daje mało MJ A my chcemy wejść w zielony ład;)
  • Okradziony w OFE 2021-10-12 09:58:40
   Chińczycy nie tylko muszą ten węgiel do produkcji FV wydobyć, ale jeszcze SPALIĆ, czyli wyemitować pierdyliardy ton CO2!!! Ale ponieważ wyemitują to w Chinach, to €KOŁCHOZ będzie szczęśliwy, że walczy o "czystą energię"!!
 • szeregowiec nadterminowy 2021-10-11 00:15:29
  I tak wygladają "wartości €pejskie", których z taką determinacją, w interesie Berlina i brukselskiej biurwokracji, broni niemiecki rudy kundel łańcuchowy...
 • Ekolog 2021-10-08 11:00:16
  Na tak poważnej imprezie jak Kongres Gospodarczy i w tak poważnym gronie (w przewadze) znajduje się taki denny poseł i opowiada takie głupoty. Uprawia kłamliwą propagandę PO, a tak poważny portal jak WNP to publikuje. Żenujące!!!
 • Observator 2021-10-08 10:53:57
  To ma być poseł reprezentujący wyborców z Podkarpacia, z którym nie ma nic wspólnego. Uprawia kłamliwą propagandę i głosi nieprawdę podbnie jak inni z PO. Sam należąc do PiS był wiceministrem gospodarki. Co wtedy dokonał? Dlaczego nie poprawiał i rozwijał polskiej energetyki i nie obniżał cen energii. Harcerz, który nie zdołał nawet skończyć wyższych studiów. "Mędrzec"- propagandzista żyjący od lat z budżetowych czyli naszych pieniędzy. Wielu takich wałęsa się, którzy zamiast służyć szkodzą Polsce i Polakom niestety!!!
 • Jerzy Lipka 2021-10-07 14:47:02
  Panie Pośle, dlaczego nie odpowiada Pan na wiadomości ode mnie! Chciałem sprostować pewne nieprawdy na temat energetyki jądrowej oraz efektywności całego systemu zbudowanego z OZE-gaz o których w swoim wywiadzie Pan wspomniał. Jestem po studiach jądrowych i mam odpowiednią wiedzę. Proszę skontaktować się ze mną, jak Pan przeczyta tą wiadomość.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!