Górnictwo to sektor dotykany skutkami regulacji prawnych na poziomie europejskim. Dwa razy do roku Komisja Europejska wdrażała przepisy, które dotykały warunków jego funkcjonowania, czyli podnosiły koszty działania. Proszę pokazać, jaki biznes jest w stanie zaplanować swoją przyszłość, jeżeli ma świadomość, że koszty będą wzrastały wskutek akcji administracyjnej i politycznej, ale nie wiadomo, o ile - wskazuje Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
- Tomasz Rogala wskazuje, że akceptując dekarbonizacyjne i klimatyczne ambicje wspólnoty, której jesteśmy członkiem - co się nie zmieni - musimy jednak pogodzić je z faktycznymi możliwościami zapewnienia obywatelom dostępnej energii.
- Wśród stabilnych źródeł wytwarzania energii najniższy koszt produkcji 1 MWh elektryczności występuje obecnie w instalacjach węglowych (430 zł razem z kosztami CO2 w stosunku do 850 zł w blokach gazowych).
- Ceny gazu ziemnego są ostatnio wyjątkowo niestabilne, co sprawia, że gaz nie sprawdza się w charakterze paliwa przejściowego.