PARTNERZY PORTALU

Prezydent Jastrzębia-Zdroju: transformacja górnictwa to problem całego regionu

Prezydent Jastrzębia-Zdroju: transformacja górnictwa to problem całego regionu
Anna Hetman wskazuje, że transformacja górnictwa i energetyki wpłynie na cały region Fot. PTWP (Michał Oleksy)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 30-03-2021 06:00

- Transformacja górnictwa i energetyki to rzeczywiście bardzo rozległy i złożony temat. Trudny do przeprowadzenia. Wymaga to zaangażowania wielu osób, ale także ogromnych środków. Cały proces transformacji wiąże się z odejściem od węgla, czyli z zamknięciem wielu kopalń, w których zatrudnionych jest mnóstwo osób - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju, prezes Stowarzyszenia Gmin Górniczych.

  • Prezydent górniczego miasta wskazuje, że w samym górnictwie - w kopalniach - zatrudnionych jest około 80 tys. osób. Natomiast w otoczeniu górnictwa około 400 tys. osób.
  • - Musimy podejmować duży wysiłek, żeby - zanim te kopalnie będą zamykane - powstawały alternatywne miejsca pracy dla miejsc pracy w górnictwie i jego otoczeniu.
  • Anna Hetman zwraca uwagę na fakt, iż proces transformacji będzie dotyczył całego regionu. Ważna będzie zmiana mentalności w tych społecznościach.
- Aby to nastąpiło, musi być bardzo szeroki proces konsultacyjny, jeżeli chodzi o transformację. Trzeba przygotować ludzi do zmian i pokazać, że życie może być dobre także bez węgla. Ta transformacja niesie też obawy o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - zaznacza Anna Hetman w rozmowie z portalem WNP.PL. - Jeżeli mówi się o kopalniach, które będą zamykane już w 2022 czy 2023 roku, to już powinien być tam wdrażany alternatywny przemysł - dodaje.

Środki z funduszu sprawiedliwej transformacji, zdaniem Hetman, na pewno nie wystarczą, by ten proces przeprowadzić sprawiedliwie - tak, aby nikt nie ucierpiał.

 - Jeżeli mówimy, że chodzi o 80 tys. miejsc pracy w kopalniach oraz ok. 400 tys. miejsc pracy w otoczeniu górnictwa, to tyle samo miejsc pracy należałoby utworzyć. A utworzenie jednego nowego miejsca pracy według Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pochłania 350 tys. zł. Widać zatem, że chodzi o olbrzymie środki. Rekultywacja terenów pogórniczych i ich przygotowanie to także ogromne koszty. Mamy bardzo duże obawy, jeśli chodzi o podział środków - zaznacza prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Wskazuje również, że mówi się teraz głównie o gminach, w których będą zamykane kopalnie w najbliższych latach.

- Natomiast są także takie gminy, gdzie kopalnie już nie funkcjonują, ale ludzie stamtąd dojeżdżają do pracy w innych kopalniach. Jeżeli do tych gmin nie trafiłyby środki, to także odbiłoby się to na nich negatywnie - zaznacza Anna Hetman. - Liczymy, że rekompensata z tytułu utraty dochodów z PIT-u, CIT-u będzie przez rząd brana pod uwagę - przynajmniej w początkowym okresie, kiedy zostaną zamknięte kopalnie, a nie powstaną jeszcze nowe miejsca pracy. Część gmin próbuje już teraz stawiać na alternatywne branże. Tam, gdzie wszystko koncentruje się na wydobyciu węgla, może być problem.

Zobacz także: Węgiel to dziś za mało. JSW powinna stawiać kolejne "nogi"

Jastrzębska Spółka Węglowa wydobywa głównie węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali, który znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych. Czy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej będą mogły wydobywać węgiel dłużej niż producenci węgla energetycznego, którzy będą musieli odejść od wydobycia do 2049 roku?

- Na to pytanie chyba nikt nie potrafi na razie odpowiedzieć - przyznaje prezydent Anna Hetman. - Jako miasto Jastrzębie-Zdrój mamy nową strategię, w której stawiamy na rozwój branż wysokich technologii: branży IT, robotyki, automatyki. Drugą ścieżką, jaką chcemy podążać, jest branża czasu wolnego, czyli turystyka. Mamy dawne uzdrowisko. Tworzymy całą strategię budowania marki turystycznej Jastrzębia-Zdroju. Mam nadzieję, że uda nam się też ze środków transformacji skorzystać. Stawiamy także na logistykę - wskazuje Anna Hetman.

W wywiadzie dla portalu WNP.PL prezydent Anna Hetman odnosi się także między innymi do tego, jak przedstawia się dotychczasowy dialog gmin górniczych z rządem.

Zobacz cały wywiad z Anną Hetman:



Wywiad z Anną Hetman jest elementem cyklu publikacji towarzyszących przygotowaniom do Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wszystkie rozmowy z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy nowy kongresowy brand - EEC People. W ramach cyklu powstają także raporty opisujące najważniejsze trendy w gospodarce (EEC Review), badania opinii (EEC Insight) oraz debaty tematyczne.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Prezydent Jastrzębia-Zdroju: transformacja górnictwa to problem całego regionu

  • Adolf 2021-03-30 11:35:35
    Gdzie rządzi baba nigdy nie będzie dobrze. Dokleić (...) do (...) i będzie dobrze.
  • zapomniałem 2021-03-30 09:38:20
    Kto tym straszeniem steruje. Przecież to nie przypadek, że właśnie teraz jest taka nagonka. JSW to nie PGG .
    • energetyk/podatnik 2021-03-30 10:16:35
      O jakie straszenie ci chodzi , o tłustych kotów które dostały biegunki bo czasy ich rządzenia w spółce się kończą
      • Niki 2021-03-31 19:01:57
        Biegunkę to ty masz dziennie na samą myśl o kopalni.
  • Heinrich 2021-03-30 08:39:39
    Poprawnie według "nauki Gender" powinno być Prezydentka!!!
  • Mieszkaniec 2021-03-30 07:59:57
    I kto to mówi.... burmistrz Jastrzębia Zdroju Anna Hetman plus 23 radnych zrobili z tego miasta upadającą osadę górniczą .Mieszkańcy pracują w Czechach bo w tej osadzie za wyjątkiem kopalni zespolonej z jednym ruchem w likwidacji, są tylko Lidle , Biedronki i stacje benzynowe żadnych innych zakładów pracy , nie ma na nic pieniędzy . Osada gdzie dziury w jezdni łata się asfaltem z worków i ubija butami .Gdzie remont !!! 900 m jezdni trwa 2 lata ( most Golden Gate budowano 4 lata i to przed wojną ) w lecie nie kosi się trawy tłumacząc to ochroną owadów , a jednocześnie w zabytkowym parku miejski ścieżki wykłada się kostką granitową , a centralny plac w parku jest zabetonowany i w lecie człowiek czuje się ja na patelni .Osada gdzie nie ma biletów papierowych w komunikacji miejskiej tylko e-bilet a przejechanie jednego przystanku u kierowcy autobusu kosztuje 6 zł !!!! , nie ma linii kolejowej do Krakowa dwa autobusy dziennie do Katowic zdezelowane busy . Miasto zamiast wykupić budynek kina centrum woli płacić co miesiąc 80 tys .czynszu Tak zarządza pani burmistrz już drugą kadencję
  • Ryl 2021-03-30 07:55:22
    Wegiel koksowy jest strategiczny i nie ma zadnych ograniczen ani planow redukcji wydobycia po 2049. Nauczycielka z Jastrzebia moglaby o tym wiedziec zanim zacznie sie osmieszac. Inwestycje w nowe technologie?!?! Zarty to sie jej trzymaja, niech wymieni te wszystkie nowe firmy powstale w ciagu jej dwoch kadencji.
    • Energetyk z Tauron Dystrybucji 2021-03-30 09:48:01
      Tępy rylu przekonasz się co będzie jak UE wprowadzi opłatę za emisję metanu do atmosfery,a jeśli zachowają proporcję, czyli metan 28 razy bardziej pogłębia efekt cieplarniany niż CO2 , to możecie już te czarne dziury w ziemi zalewać fekaliami. Nie wspomnę o prototypowym wytopie stali z wodoru. Pewne macie nie dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia, tylko stania pod urzędem pracy, w kolejce po zasiłek.
      • Ben 2021-03-30 11:20:28
        Ten twój prototypowy skończy na papierze, bo zeżrą go koszta. Póki co jest tylko w umysłach i jeszcze długo pozostanie. UE dobrze i tym wie, a twoje bajanie po forach nic nie da. A co do szkodliwości metanu, potrzeba jeszcze jej udowodnienia. To wydaje się bliższe niż produkcja stali z wodoru, bo tu wystarczy odpowiednio rozbudować czarny PR. Póki co twój PR nie odnosi większego skutku.
      • Ryl 2021-03-30 19:53:11
        W d. byles i g. wiesz. JSW przechwytuje metan i wykorzystuje w elektocieplowni.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!