Prof. Andrzej Szablewski o mitach związanych z węglem i energetyką

Prof. Andrzej Szablewski o mitach związanych z węglem i energetyką
Węgiel i oparta na nim energetyka pozostają przedmiotem polemik, sporów i trudnych negocjacji – zarówno w UE, jak i na gruncie krajowym.. Fot. PTWP

- Przejawem choroby holenderskiej jest położenie w polityce gospodarczej kraju nacisku na rozwój jednego sektora, co oznacza, że przesuwa się do niego zasoby kapitału i pracy, które lepiej mogłyby wykorzystane w innych sektorach gospodarki - zaznacza prof. dr hab. Andrzej Szablewski z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Polska, jak wskazuje ekonomista, była już ofiarą tej choroby za sprawą uzależnienia od rozwoju przemysłów surowcowych. Syndrom ten przetrwał czas transformacji i pozostaje żywy – w górnictwie węglowym i w opartej na nim elektroenergetyce.

  • Prof. Andrzej Szablewski polemizuje z utartymi sądami o roli i perspektywach węgla w polskiej energetyce – rzekomo skazanej na utrzymywanie faktycznej monokultury ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
  • Obecny kryzys może spowodować chwilowe wyhamowanie tempa wprowadzania Zielonego Ładu. Idea dekarbonizacji i związane z nią działania pozostaną jednak w centrum unijnej polityki i powrócą na agendę Komisji Europejskiej, ale i także poszczególnych krajów, w tym Polski.
  • Środki publiczne, uważa ekonomista PAN, przeznaczane obecnie na podtrzymanie prowęglowej struktury polskiej energetyki mogłyby zasilić procesy transformacji sektora w kierunku nowych technologii i źródeł odnawialnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Prof. Andrzej Szablewski o mitach związanych z węglem i energetyką

  • Ola 2020-04-10 19:02:41
    Eksperci od górnictwa na tym forum. Szacun, tylko mam pytanie jaki charakter pracy u was? Ile na l-4 rocznie? Fiskusa okradacie? Dochody utajane? Pracowników okradacie? Dużo uczyło się a pracodawca nie docenia w postaci wynagrodzenia? Życie na fakturkę i omijanie fiskusa? Dużo można by wymieniać, dużo w gębie a mało w czynach i to tutaj widać. Znawcy tematu się znaleźli, znawcy makroekonomii z Bożej łaski. Mam przyjemność pracować z setkami osób, doświadczenie kilkudziesiętne i po studiach, nie wieczorowych czy eksternistycznych w formie testu z odpowiedziami abc. Jakby ktoś na tym forum pracował na kopalni, to by było widać po wypowiedzi, gdyż taki wie co w trawie piszczy. Inny byłby temat do dyskusji.
  • ekonomista 2020-04-09 12:28:13
    Choroba węglowa jest typowo polska chociaż jest odmianą choroby holenderskiej.
  • Mk 2020-04-08 12:46:14
    Obecnie możemy porównać sytuację w części polskiego sektora górniczego do sytuacji finansowej Włoch. Skala zadłużenia tego kraju już dawno przekroczyła punkt w którym ten kraj miał samodzielnie szansę je spłacać. Obecnie obserwujemy sytuację w której kraj ten na różne sposoby próbuje podzielić się z kimś (resztą Europy- głównie Niemcy ale z Polską też) swoim problemem. Można powiedzieć że inna skala , że koronawirus ale w obu przypadkach używa się podobnych argumentów.
  • miki 2020-04-08 10:11:14
    Dziś o 9.00 w tok fm mówiono, że Brzeszcze i Janina zawieszone - czyli Tauron za mandat europejski Beci zapłaci miliard dolarów (a można było kobiecie dać 10 mln dolarów); ROW ma iść do PGE; Pokój i Wujek też zawieszone.... Nie wiem komu węgiel będzie sprzedawać reszta PGG. Wydaje się, że mamy 2 lata bez przyjęć. I zatrudnienie spadnie o ponad 10.000 osób
    • Luj 2020-04-08 10:28:09
      Może ferdynand sie wypowie taki pewny był !!!! I zawistnie nalatywał na wszystkich teraz zobaczymy solidarność górników wobec górników !!!
    • Jacek 2020-04-08 10:32:54
      Miki strzel sie w łeb paciuloku,Janina fedruje ostro
      • górnk 2020-04-08 10:48:02
        Czytałeś że to plany masakra bez rozumu masakra !!!!
    • Luk 2020-04-08 14:05:01
      @Miki: to między wierszami widać pomysł na umorzenie zadłużenia. PGG pozwolą splajtować, a długi pójdą się kochać. PGE pewnie wpompuje coś za ROW, ale to pozwoli tylko PGG na złapanie oddechu. Ostatniego.
  • Damian 2020-04-08 08:54:43
    Dopiero teraz w obliczu pandemii widać że górnictwo to solidny, rzetelny i uczciwy pracodawca w porównaniu do automotive. Jako górnik dalej pracuje a koledzy z Brembo, Kes, Varroc, Continental zazdroszczą i piszą na WNP komentarze o górnictwie. Ot Polaczki - jak pies ogrodnika
    • Achim 2020-04-08 09:19:03
      Damianku tylko jest jeden problem to ta reszta firm utrzymuje górnictwo ju z niedługo się o tym przekonasz i to dotkliwie niestety !!!
    • Mk 2020-04-08 09:56:50
      W obliczu koronowirusa widać jak poważne są problemy górnictwa i opartej o węgiel energetyce . To że kopalnie mogą zachować się inaczej niż resztą przedsiębiorstw wynika tylko i wyłącznie z przekonania że państwo zostanie zmuszone kolejny raz dopłacić do sektora. Takie dopłaty w pewnym uproszczeniu były by jednak niczym innym niż zabranie pieniędzy z podatków ze zdrowych przedsiębiorstw i odrzucenie ich do górnictwa. W obecnej sytuacji uważam jednak że dojdzie do cięć i było by dobrze żeby państwo pomogło stworzyć dobry plan likwidacji części zakładów by ocalić te najlepsze. Inaczej cały system może się zacząć szybko sypać i to chaotyczne. Na miejscu górników nie czuł bym się tak komfortowo, z resztą mam wielu znajomych w tej branży i wiem że obecnie czują skalę problemów.
    • miki 2020-04-08 10:55:57
      Automotive ma określone tempo pracy. Nie da się pracować na 50% jak w górnictwie. Więc najpierw się ścina po 2 godziny, potem zmiane nocną, a potem się staje. Nie da sie powiedzieć ludziom; pracujemy 2 razy wolniej, bo powrót do poprzedniej prędkości trwa latami. Nie wiem czemu narzekasz - automotive płaci pracownikom postojowe. Nie wiem niby dlaczego to zły pracodawca. Tyle, ze automotive musi na siebie zarobić - kopalnie nie. Gdyby państwo robiło skup interwencyjny cześci do samochodów - to automotive jechałby normalnie
    • obserwator 2020-04-08 11:06:44
      To jest przecież oczywista oczywistość że górnictwo to jest bardzo rzetelny, solidny i uczciwy pracodawca tylko że znowu go musieli ratować podatnicy. Jakby arm nie dała kasy 400 mln zł za ten najdroższy węgiel na świecie ze zwałów to by już dawno wszyscy górnicy siedzieli w chałupach na postojowym.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!