Przetasowania i cenowy rajd na rynku węgla

Przetasowania i cenowy rajd na rynku węgla
Na rynku węgla duże ssanie na surowiec i wysokie ceny Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 09-02-2022 07:49

Początek 2022 roku na międzynarodowym rynku węgla rozpoczął się od bezprecedensowego ruchu jednego z największych graczy, czyli Indonezji, która 31 grudnia 2021 roku zawiesiła eksport węgla na styczeń. To, podobnie jak wprowadzony rok temu zakaz importu węgla australijskiego do Chin, wywołało tzw. efekt domina na całym międzynarodowym rynku węgla i w połączeniu z anomaliami pogodowymi typu La Nina oraz rozprzestrzenianiem się wariantu omikron pandemii COVID-19 doprowadziło do kolejnego rajdu cenowego.

  • Utrata eksportu indonezyjskiego, na skutek decyzji podjętej przez Indonezyjskie Ministerstwo Energetyki, która miała zwiększyć podaż krajową poprzez uzupełnienie krytycznie niskich zapasów w elektrowniach krajowych, nastąpiła w okresie napiętej sytuacji na międzynarodowym rynku węgla.
  • Dotyczy to głównie odbiorców z Azji Północno-Wschodniej, w okresie trwania zimy na półkuli północnej.
  • To spowodowało wzrost zapytań o surowiec australijski i rosyjski. Największe jednak reperkusje decyzja ta wywołała na rynkach takich, jak Korea Południowa, Japonia czy Indie, które są stałymi odbiorcami gatunków indonezyjskich węgla.
Początek roku 2022 na międzynarodowym rynku węgla rozpoczął się bezprecedensowym posunięciem jednego z największych graczy, czyli Indonezji. 31 grudnia 2021 roku zawiesiła ona eksport węgla na styczeń.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Przetasowania i cenowy rajd na rynku węgla

  • Sztygar 2022-02-10 01:15:05
    Dlaczego Zarząd Bogdanki działa na szkodę spółki, kontraktując węgiel po cenach niższych niż w 2020 r? 220 zł/t ? Czy oni wiedzą co to ARA? Czy oni widzą co się dzieje na rynku? Czy są ciemni i ślepi? Za co dostają pieniądze? Za ciśnięcie górników w kwestii większej wydajności? Za lans na konferencjach i trybunach piłkarskich i żużlowych? Czy nie powinni się zająć negocjacją kontraktów na sprzedaż węgla ENEA? Jakie inwestycje przez ostatnie 4 lata zostały zrealizowane w Bogdance? Jakie? Co z wydobyciem koksowego na K6-K7? Koncesję mają od 2019. Zmarnowany czas. Gdzie są związki? Nie widzicie, że Zarząd działa na szkodę spółki i akcjonariuszy?
  • Marek 2022-02-09 20:40:44
    Ten co napodpisywał głupot w uni powinien płacič za emisjě z własnych dochodøw.Polska wěglem stoi i na tym powinnišmy nadal bazowač podobnie jak 3/4 świata. Montowač sprawne piece i spalać wěgiel oraz bez wątpienia drewno. A frajerom co się dali nabrać na błękitne paliwo i niestać ich na ogrzewanie pozwolič wywalić na złom piece
  • Asika 2022-02-09 12:28:07
    A UE nakazuje łeb ukręcić kurze znoszącej złote jajka. Ciekawe jakie byłyby wytyczne odnośnie ochrony środowiska, gdyby Polska węglem nie stała?
  • Gornik 2022-02-09 09:38:28
    Węgiel to nasze dobro ale rząd i biura wycieczkowe postawiły na nim krzyżyk!
  • Analityk 2022-02-09 08:53:12
    Ceny oleju poszły w górę o 73 proc. w porównaniu ze styczniem 2021 r. Produkty tłuszczowe zdrożały z kolei o niemal 60 proc.W styczniu w sklepach było drożej o 17,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. – wynika z badania UCE Research, Hiper-Com Poland oraz Grupy AdRetail.Z analizy wynika również, że o 41 proc. podrożało masło, a margaryna – o 30 proc.Stosunkowo mniej podrożało z kolei mięso, bo o niecałe 24 proc. O 23 proc. poszły w górę z kolei ceny nabiału. Wysłano Z indeksu wynika, że czwarte w zestawieniu najmocniej drożejących produktów były warzywa i owoce, które podrożały w takim samym stopniu – po 13,6 proc. Wśród warzyw najmocniejszy wzrost o 61,1 proc. zanotowała kapusta, cebula zdrożała o 32,4 proc., marchew – o 25,1 proc., ziemniaki za to potaniały o 7,5 proc. rdr. Z owoców najmocniej zdrożały mandarynki o 44,3 proc., winogrona o 19,7 proc, a pomarańcze o 12,4 proc., natomiast jabłka staniały o 25,6 proc. Wysłano Indeks cen zamykają pieczywo, które średnio zdrożało o 11,4 proc. w relacji rocznej, dodatki spożywcze – 10,5 proc., produkty sypkie – 8,4 proc. (cukier – skok o 35,2 proc.), napoje – 7,8 proc. oraz chemia gospodarczą 4,7 proc., a także używki, które zdrożały średnio o 4,1 proc. rdr.
    • podatnik 2022-02-09 09:52:33
      A ja ogolić się nie pozwolę ! Noszę zarost od przedwojny.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!