Resort aktywów zapowiedział strategię separacji aktywów węglowych

Resort aktywów zapowiedział strategię separacji aktywów węglowych
W marcu przyszłego roku resort aktywów państwowych planuje ogłoszenie strategii transformacji Fot. Shutterstock.com

W marcu przyszłego roku resort aktywów państwowych planuje ogłoszenie strategii transformacji, czyli separacji węglowych aktywów wytwórczych grup energetycznych do odrębnego podmiotu bądź podmiotów – zapowiedział we wtorek wiceminister aktywów Artur Soboń.

Ocenił, że energetyka oparta na węglu - podobnie jak górnictwo węglowe - w okresie transformacji powinna być objęta pomocą publiczną.

"Zakładam, że w lutym (…) będziemy chcieli już pokazać nasze pierwsze propozycje, tak aby w marcu przedstawić je do konsultacji opinii publicznej i dla Rady Ministrów (…). Natomiast kiedy fizycznie stanie się ten rozwód w poszczególnych grupach - to jest oczywiście proces na lata, a nie na miesiące" - powiedział wiceminister, pytany w Katowicach o trwające prace nad strategią.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Resort aktywów zapowiedział strategię separacji aktywów węglowych

  • Pies Baskerville 2020-12-16 22:06:06
    5 lat temu łączyli z energetyką, teraz "separują", aby znowu połączyć. Mieszanie herbaty, przepraszam, mieszania nam w głowach c.d. Górnicy! Pytam jak najbardziej poważnie: Dlaczego praczka, sprzątaczka i kucharka ma dopłacać do wydobywania węgla? Tak!!! Dopłacają!!! Możecie się oburzać, ale to jest prawda!!!
  • Pejton 2020-12-16 11:22:20
    Prąd z węgla jest najtańszy na świecie tylko w Europie trzeba doliczyć 25 euro emiji a na świecie nie... Średnia europejska to 31 a Polska 41 bo emisja
  • odbiorca energii 2020-12-15 22:16:41
    To są skutki wspierania przez lata tylko elektrowni węglowych i blokady OZE i innej konkurencji. Coraz mniej opłacalne elektrowni e węglowe już niedługo dostaną oprócz rynku mocy od odbiorców energii też pomoc publiczną od podatników tak jak nierentowne kopalnie.
    • Skąd was biorą? 2020-12-16 08:53:29
      OZE tumanie jest najdroższa w mixie energetycznym. Panele PV np.pracują tylko przez 1/4czasu.Wiatraki, tylko kiedy wiatr powyżej 5m/s.Napakowali ci głupot do łba i tak bredzisz.
      • prorok 2020-12-16 09:40:02
        Przeciwstawianie panelom energii z najdroższego na świecie węgla jest niepoważne.Wiadomo, że jeszcze długo jakiś procent węgla będzie spalany w elektrowniach, ale będzie to węgiel najwyższej jakości, wydobywany tanim kosztem.Tylko tacy jego producenci będą mieli w przyszłości rację bytu.Dlatego nad naszym państwowym górnictwem kłębią się czarne chmury.Będzie wóz albo przewóz.
      • odbiorca energii 2020-12-16 13:49:17
        A skąd ciebie wzięli baranie? To ty bredzisz bo nie masz pojęcia o kosztach energii a ta z węgla już jest droższa niż z OZE. OZE to nie tylko wiatraki i pv a od kompensowania systemu są gaz, magazyny energii i import. Opłacalność elektrowni węglowych ciągle spada i trzeba je ratować rynkiem mocy. Już w 2025 roku nasza energetyka węglowa będzie nieopłacalna przy średniej cenie za emisje CO2 34-41 euro/ t a w 2030 roku przy cenie 52-76 euro będą już trwale nierentowne. Więc baranie ta twoja węglowa propaganda to jest tylko dla ciemnego luda.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!