PARTNERZY PORTALU

Resort klimatu: Na przełomie I i II kwartału 2022 nowe normy jakościowe dla węgla

Resort klimatu: Na przełomie I i II kwartału 2022 nowe normy jakościowe dla węgla
MKiŚ potwierdziło też PAP, że zmiana nazw "ekogroszek" i "ekomiał" w rozporządzeniu na odpowiednio "groszek III" oraz "paliwo drobne" spowoduje, że sprzedawcy takiego paliwa nie będą mogli stosować tych pierwszych nazw w obrocie handlowym. fot. unsplash.com/Dexter Fernandes
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP
 • Dodano: 16-10-2021 08:00

Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw "ekogroszek" i "ekomiał" sprzedając go konsumentom - podaje resort klimatu.

Pod koniec września na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Nowe rozporządzenie zastąpi to z września 2018 roku, kiedy po raz pierwszy określono normy jakościowe dla sprzedawanego konsumentom węgla. Nowe przepisy miały pomóc w walce ze smogiem, ponieważ główną jego przyczyną jest emisja zanieczyszczeń z sektora bytowo-komunalnego, powstających m.in. w wyniku spalania złej jakości węgla w domowych kotłowniach.

Nowe przepisy będą zaostrzać normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrzewania. Kierowany do konsumentów indywidualnych węgiel będzie musiał mieć m.in. mniejszy udział siarki czy popiołu. W projektowanym rozporządzeniu zastępuje się też nazwy "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały w błąd.

Resort klimatu i środowiska odpowiadając na pytania PAP poinformował, że zgodnie z harmonogramem projekt powinien wejść w życie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. Wyjaśniono, że wynika to z tego, iż zawiera on przepisy techniczne i musi być one jeszcze notyfikowany w Komisji Europejskiej.

MKiŚ potwierdziło też PAP, że zmiana nazw "ekogroszek" i "ekomiał" w rozporządzeniu na odpowiednio "groszek III" oraz "paliwo drobne" spowoduje, że sprzedawcy takiego paliwa nie będą mogli stosować tych pierwszych nazw w obrocie handlowym.

Wyjaśniono, że zgodnie z przepisami ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, paliwa stałe, które trafiają do gospodarstw domowych i są spalane w piecach o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, muszą spełniać co do zasady wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, co dotyczy również nazewnictwa poszczególnych sortymentów węgla. "Przedsiębiorcy wprowadzający tego rodzaju paliwa będą zobowiązani do stosowania nowego nazewnictwa poszczególnych sortymentów paliw stałych" - zaznaczono.

Organizacje antysmogowe od dłuższego czasu zabiegały o zakazanie stosowania nazw "ekogroszek" i "ekomiał" jako wprowadzające w błąd konsumentów. Sugerują one bowiem, że sprzedawany pod taką nazwą węgiel jest ekologiczny.

Potwierdzają to badania dla Fundacji ClientEarth, z których wynika, że 25 proc. badanych ogrzewających swoje domy węglem i 44 proc. badanych ogrzewających domy ekogroszkiem spontanicznie określiło ekogroszek jako produkt ekologiczny. 66 proc. wskazało, że spalanie węgla może być przyjazne dla środowiska, jeśli używa się produktu wysokiej jakości.

Niezadowoleni z projektowanych zmian są przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej. Informowali oni PAP niedawno, że projekt skonstruowano tak, że eliminuje on ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie - ekogroszki. W klasyfikacji zostałyby one zrównane z innymi, bardziej emisyjnymi paliwami węglowymi. Według PGG zmiana klasyfikacji tzw. ekogroszków wymusi zmianę polityki sprzedażowej i inwestycyjnej producentów węgla opałowego, ze szkodą dla jego odbiorców.

Największy polski producent węgla zwrócił też uwagę, że w najbliższych latach popyt na ekogroszki wcale nie będzie mniejszy, a wyeliminowanie krajowych paliw tego typu wzmocni importerów.

Nowe rozporządzenie ws. jakości węgla wprowadzi też okres przejściowy na możliwość dalszej sprzedaży konsumentom paliw otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego. Wyeliminowania z rynku detalicznego węgla brunatnego - jako najbardziej szkodliwego - od lat jest postulatem organizacji pozarządowych walczących ze smogiem.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego będą mogły być stosowane do 31 lipca 2023 roku.

"Biorąc więc pod uwagę planowany termin wejścia w życie rozporządzenia na przełomie I i II kwartału 2022 r. podmioty wykorzystujące ten rodzaj paliwa jak i jego producenci będą mieli około 15 miesięczny okres przejściowy. Okres ten jest zbieżny z okresem przejściowym jaki był wprowadzony dla sortymentu miał, w przypadku którego wynosił on ok. 19 miesięcy" - podsumował resort klimatu i środowiska.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Resort klimatu: Na przełomie I i II kwartału 2022 nowe normy jakościowe dla węgla

 • Jack 2021-10-18 07:57:38
  Czyli; wynika z tego, że obecny "sezon grzewczy" jak i sezon 2022/2023 są już "stracone" z punktu widzenia walki ze smogiem...
 • Jankow 2021-10-17 21:58:53
  Rasort klimatu t V kolumna grinpicu
 • Kris o poranku 2021-10-16 13:19:31
  Lubie być trepowany przez mojego chłopaka.
  • Zapomniałem 2021-10-17 16:54:50
   Ile Knurze bierzesz od linka? O wszystkim piszesz, a prostej odpowiedzi dać nie możesz?
 • greenprick 2021-10-16 13:17:30
  Nie ma to jak spalać pelet, miał drzewny na kleju. Raz dwa znikną drzewa i lasy.
  • Ben 2021-10-17 06:41:51
   Tą firmą o której piszesz ma niewiele wspólnego z ochroną środowiska. Lata temu krzyczeli jakie to huty szkła są szkodliwe, bo energochłonne. Zakrawało to głupotę. Pod czyją presja to się odbywało można się tylko domyślać. Efekt jest taki, że huty szkła zamknięto, rynek zostaje przejęty przez producentów plastiku, a świat jest pełen śmieci. A forma teraz krzyczy jaki to szkodliwy jest plastik. Schizofrenia to czy głupota?
 • Kris o poranku 2021-10-16 10:49:51
  Rząd popierany przez ryli chce ich wykończyć. Przecież niedawno ryle chwalili się że opanowali trudną sztukę napełniania worków węglem za pomocą maszyny a rząd chce ich pozbawic tej nowoczesnej technologii. to nic nie zmieni. Ryle i tak zagłosują na PiS bo lubią być traktowani z buta.
  • Paweł1990 2021-10-16 14:06:10
   "Ryle" na pewno nie zagłosują na szefa PO, który w 2014 roku zarzekał się, że nie będzie likwidował kopalń, po czym po kilku miesiącach uciekł do Brukseli, zostawiając swoja marionetkę z ogromem problemów, nie tylko w górnictwie, ale na całym przemyśle Państwowym.
   • realista 2021-10-16 14:54:45
    PO nie zlikwidował żadnej kopalni więc dotrzymał słowa a PIS skłamał bo pomimo obiecanek ile już zamknął kopalń?
   • ABC 2021-10-17 19:28:20
    Pamiętam jak dziś, kiedy to Pani Premier w kampanii wyborczej zarzekała się, że nie pozwoli zamknąć żadnej kopalni - zapytajcie kolegów z Makoszowy jak osobiście pięknie o tym zapewniała na wiecu w tejże kopalni pozdrawiając pracowników Szczęść Wam Boże. Tóż po wygraniu wyborów i przejęciu władzy, jako pierwsza do odstrzału poszła kopalnia Makoszowy. Następna chyba Śląsk, Pokój, a w dalszej perspektywie Bielszowice. Powiem krótko ",**, "
   • Podatnik 2021-10-17 19:38:55
    A Duda się zarzekał że dopóki on jest prezydentem to nie dopuści do zamknięcia żadnej kopalni bo przecież mamy węgla jeszcze na 200 lat.
  • Herkules 2021-10-17 20:33:52
   Poczekaj, zaraz znajdą się myśliciele górniczy, co stwierdzą, że PIS to jedyny ratunek dla górnictwa. A już napewno tacy, co stwierdzą, że fachowcy od Sasina robią wszystko, żeby górnictwo w Polsce się rozwijało, tylko Tusk im przeszkadza. Przypominam, że na tę chwilę w Polsce, w dobie niespotykanie gigantycznego światowego kryzysu energetycznego, Sasinowi fachowcy ograniczyli wydobycie w kopalniach PGG średnio o jedną ścianę na kopalnię/ruch "nie dostrzegając" popytu na węgiel i szansy dla śląskich kopalń, nie wspominając już o możliwości ogromnych wpływów do skarbu państwa z tytułu sprzedaży węgla w takich czasach. Może ja się nie znam ale czy to nie przypadkiem działanie na niekorzyść spółki skarbu państwa? Może wypowie się ktoś z obozu pro Pisowskiego? Bardzo jestem ciekaw tej burzy mózgów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!