Roman Kluska o drożyźnie, biurokracji i zielonym szaleństwie

Roman Kluska o drożyźnie, biurokracji i zielonym szaleństwie
- Dochodzą nowi urzędnicy, żeby kontrolować, ale oni nie zwiększają podaży dóbr i usług konsumpcyjnych - podkreśla Roman Kluska Fot. Andrzej Hrechorowicz/PAP

- Uważam, że „zielone szaleństwo” nie jest przesadzonym zwrotem. Trzeba bowiem pamiętać, jak wielkie koszty społeczne taka polityka klimatyczna Unii Europejskiej spowoduje. Unia Europejska na tym przegra, a szczególnie przegra na tym Polska, która dzięki węglowi miała przez całe lata zapewnione stabilne dostawy energii - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Roman Kluska, przedsiębiorca, twórca i były prezes spółki Optimus SA, obecnie m.in. hodowca owiec i producent serów.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Roman Kluska zapewnia, że nie pracuje dla pieniędzy. - Chodzi mi o ludzi, których zatrudniam, gdyby nie troska o nich, już bym się wycofał - przyznaje Kluska.
 • - Żal mi milionów ludzi, którzy będą mieli coraz ciężej, także przez cały ten Zielony Ład, czyli to „zielone szaleństwo” - podkreśla znany biznesmen.
 • – Nowi urzędnicy przychodzą, żeby kontrolować, ale oni nie zwiększają podaży dóbr i usług konsumpcyjnych – zauważa Kluska. – Niektórzy nie dostrzegają sensu dalszej pracy, wolą skromnie żyć z socjalu niż pracować.
 • Małe firmy są zdaniem Kluski "skarbem gospodarki". Tymczasem w polskich realiach rzuca się im kłody pod nogi.

Czy w pana też uderza wszechobecna drożyzna?

- Wszystko drożeje w szalonym tempie. Te podwyżki wynoszą co najmniej 30 procent w stosunku do cen z początku br. w zakresie kupowanych przez nas materiałów i energii. Zużywamy dużo gazu, a obecna cena z grudnia 2021 roku to 11,28 gr/ kWh. Od 1 stycznia 2022 r. będziemy płacić 38,93 gr/kWh, tu nie ma pomyłki! Wzrost to 345 procent, obowiązują nas kontrakty roczne.

Papier na potrzeby opakowań serów, styropian do tych samych celów, paliwo, którego dla uprawy ziemi używamy bardzo dużo, podrożały o nie mniej niż 30 procent. Energia elektryczna to wzrost o 50 procent. Pytanie, jak ja mam kalkulować ceny serów na przyszły rok. A nie wspomniałem jeszcze o znacznej podwyżce obowiązkowych danin dla państwa.

Ten rząd rozpędził takie procesy inflacyjne, że trudno nawet ogarnąć, jakie to będzie miało skutki. Mam za sobą wiele lat życia, ale takich podwyżek nie pamiętam nawet z czasów PRL. Niektórzy nie dostrzegają sensu dalszej pracy, wolą skromnie żyć z socjalu niż pracować.

Powstał tutaj kluczowy problem społeczny i budżetowy. Poważnie nadszarpnięto etos pracy. Trzeba też zaznaczyć, że stale poszerza się biurokracja oraz najprzeróżniejsze tytuły nowych wydatków budżetowych, bez optymalizacji wcześniejszych. Miejmy świadomość, że gospodarka to bardziej niż złożony mechanizm i do tego nie jest z gumy.

Rośnie armia urzędników?

- Dochodzą nowi urzędnicy, żeby kontrolować, ale oni nie zwiększają podaży dóbr i usług konsumpcyjnych. Oni powiększają koszty, zarówno po stronie budżetu państwa, jak i po stronie przedsiębiorców.

Przybywa drobiazgowych regulacji. Po to, by nad tym zapanować, trzeba zatrudniać nowych pracowników w firmach po stronie produkcji i w urzędach po stronie kontroli. Mnie również to dotyczy, coraz więcej czasu zabiera nam biurokracja, a przez to wydajność pracy się obniża. Dodatkowo przez ten proces ubywa rąk do pracy w produkcji, a przybywa nabywców tych dóbr, czyli stymulują inflację.

Innym problemem może być to, że z uwagi na nowe rozwiązania wynikające z Polskiego Ładu, ludzie będą z działalności gospodarczej przechodzili na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To ten milion osób prowadzących działalność gospodarczą harował i zadłużał się, bo one nie mogą zbankrutować. Teraz sytuacja ulegnie radykalnej zmianie.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (51)

Do artykułu: Roman Kluska o drożyźnie, biurokracji i zielonym szaleństwie

 • Zadra 2021-12-12 22:25:47
  Podobno owczy ser nie jest szkodliwy. Ale na niektórych działa negatywnie. Może lepiej byłoby robić ruskie pierogi albo kluski.
 • BB 2021-12-12 18:39:46
  Pan Kluska starzeje się i nie rozumie powoli świata.
  • Jad 2021-12-13 19:03:31
   Po prostu taka odgrzewana kluska, ale na pewno nie al dente.
  • Jad 2021-12-13 19:03:31
   Po prostu taka odgrzewana kluska, ale na pewno nie al dente.
  • fox 2021-12-14 16:34:56
   Pan Kluska rozumie dosyć dobrze, natomiast karpie cieszą się z okazji zbliżającej się wigilii
  • Borys 2021-12-16 11:23:57
   PiS'owskiego świata drożyzny?
 • wizjoner 2021-12-11 22:51:27
  Mam jakieś dziwne i nieodparte przeczucie, że wkrótce wszyscy zostaniemy puszczeni w skarpetkach.
 • Taki zwykły energetyk 2021-12-11 19:38:44
  A węgiel jest po prostu paliwem zapewniającym stabilne MW, które powinny stanowić trzon naszego systemu energetycznego:)
  • Bollo 2022-01-15 05:24:54
   Tylko z otwarciem się na import i zamknięciem śląskich kopalń! Dość już subsydiowania! Bogdanka wystarczy.
 • Taki zwykły energetyk 2021-12-11 19:33:59
  Bloki węglowe niestety są dewastowane przez eksploatację w zbyt szerokim zakresie regulacji mocy, oraz zbyt częste rozruchy-odstawienia, to powoduje, że bloki węglowe ulegają częstszym awarią. Dla porównania w Niemczech bloki węglowe, szczególnie te duże pracują że stałą mocą;) U nas zdarza się że bloki np 910 MW w Opolu pracują z minimalną mocą na poziomie 360 MW co można porównać do jazdy samochodem na 6 biegu z prędkością 50 km/h, Nie wspomnę że sprawność takiego bloku spada z około 45% przy pracy w zakresie obciążenia 60-100% do około 30% przy obciążeniach poniżej 45%;) Pozdrawiam i zdrowia:)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!