PARTNERZY PORTALU

Rośnie zapotrzebowanie na węgiel

Rośnie zapotrzebowanie na węgiel
PGG zwiększy wydobycie węgla odpowiadając na zapotrzebowanie rynku mat.pras.

W ciągu najbliższych 2-3 lat bez wątpienia utrzyma się wysokie zapotrzebowanie na węgiel kamienny i na pewno będą lepsze ceny. Jednak dla działań mających zwiększyć poziom wydobycia ważne jest jakie decyzje podejmować będzie Komisja Europejska średnio i długookresowo. Najbliższe miesiące pokażą jakie paliwa uzyskają status przejściowy, czy na tej liście będzie węgiel i będą wspomagać transformację energetyczną.

Z powodu wojny w Ukrainie, kryzysu surowcowego i problemów z zaopatrzeniem w gaz ziemny w Europie jest obecnie lepszy klimat dla węgla kamiennego. Jednak trudno mówić o długotrwałym renesansie tego paliwa. Natomiast oczywiście występuje wzrost zapotrzebowania na pewne i ogólnie dostępne paliwo stabilizujące nasz system energetyczny. Najbliższe miesiące zadecydują w Europie o tym skąd i ile gazu ziemnego będzie  można kupić oraz w jakiej cenie. To stworzy potencjał do wypracowania być może nowego mikstu energetycznego. 

Problemem polskiego górnictwa węgla kamiennego jest brak możliwości zewnętrznego finansowania inwestycji. Banki nadal nie udzielają kredytów na takie projekty. Warto pamiętać, że wzrost wydobycia w  kopalniach Polskiej Grupie Górniczej o 800 tysięcy ton rocznie to nakłady rzędu 200 milionów złotych rozłożone na 1,5 roku. Spółki węglowe oczekują stabilnej polityki regulacyjnej żeby mogły podejmować decyzje inwestycyjne. 

- W 2021 roku nasze wydobycie wyniosło 23 miliony ton, na ten rok zaplanowaliśmy podobne wskaźniki. Możliwe jest jednak zwiększenie produkcji o 1 milion to, a w 2023 roku o 1,5 miliona ton. Część węgla trafi do odbiorców na wschodzie kraju, tam gdzie zaopatrzenie dotychczas pochodziło z dostaw rosyjskich. Inwestycje w górnictwie hamowane są przez politykę Unii Europejskiej. Nikt racjonalnie nie zainwestuje środków, jeśli nie wie jakie będą koszty uprawnień do ETS. Musimy jednak zacząć poważnie mówić o konieczności oszczędzania energii elektrycznej, racjonalizacji zużycia, żeby nie było takiej sytuacji , że doświadczać będziemy blackoutu, albo czasowych przerw w dostawie energii - powiedział podczas panelu "Górnictwo" na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala

 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Rośnie zapotrzebowanie na węgiel

  • Qwerty 2022-05-01 07:03:35
    Ja, ze względu na kosmos cenowy ekogroszku, poczyniłem dywersyfikację i zainstalowałem sobie bliźniaczy piec dwa w jednym - jedna strona z retortą do spalania ekogroszku, pelletu, owsa, a druga do spalania drewna. Do tego wstawię jeszcze kominek z płaszczem wodnym, żeby zdywersyfikować się na wypadek tresury społeczeństwa wyłączeniami prądu. Drewno mam swoje i starczy mi go lekko na 30 lat, lub owsa zasieję ze dwa hektary i też nie zmarznę. Jednym słowem - wy nas, to my was... Ludzie, raz dwa załapią, jak się nie dać - jeszcze pamiętający komunę ludzie, żyją.
    • Ben 2022-05-01 15:25:08
      Masz rację. Tylko pamiętaj, że kominek z płaszczem wodnym na wypadek tresowania wyłączeniem prądu nic nie daje, bo potrzebujesz prądu do pompy.
  • Dolnik 2022-04-28 06:22:28
    Kiedy kopalnie będą sprzedawać węgiel po cenach rynkowych
    • WNP 2022-05-01 01:25:02
      Co rozumiesz przez cenę rynkową: czy 2000-2100 PLN za tonę, jak żądają hurtownicy, czy 780 PLN za tonę jaka obowiązuje za ekogroszek w PGG?
      • Sztygar 2022-05-01 02:54:04
        Jak kopalnie z USA czy Australii czyli po ARA - 250-300 USD/t a nie 250-300 zł/t. Polskie kopalnie zostaną okradzione przez rząd w 2022 - PGG - na 23 mld zł, Bogdanka na 10 mld zł. I będą jeszcze wszyscy pluć na górników, że są nieudacznikami...
  • Ziutek 2022-04-27 16:15:01
    Sen wariata. Unia nie pozwoli na dotowanie wydobycia węgla na śląsku i się wielu zmoczonych obudzi. Ten to taki trochę kabareciarz.
    • Antyryl 2022-04-27 16:42:31
      Zmoczyles się ty lewaku jak się dowiedziałeś że od 7 kwietnia Hiszpanie wyłączyli produkcję z OZE bo no właśnie doczytaj morderco górników...aha bloki 360+ są w przygotowaniu. Tylko zakazami palenia węglem się rozmazacie jak dżuma cholera i covid lewaccy mordercy!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!