Środowe rozmowy związkowców z zarządem JSW bez rozstrzygnięcia

Środowe rozmowy związkowców z zarządem JSW bez rozstrzygnięcia
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 27-04-2011 18:07

Bez zawarcia porozumienia zakończyły się środowe kilkugodzinne rozmowy związkowców i przedstawicieli zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Negocjacje dotyczą m.in. zabezpieczenia załogi w związku z przygotowywanym wprowadzeniem firmy na giełdę.

W ocenie związkowców, strony są dalsze zawarcia kompromisu niż jeszcze po wtorkowym, ośmiogodzinnym spotkaniu; niewiele brakowało, a w środę rozmowy zostałyby zerwane. Będą kontynuowane w czwartek 28 kwietnia rano, z udziałem wiceministra skarbu Krzysztofa Walenczaka. Ma on przedstawić dalsze procedury związane z upublicznieniem JSW.

Negocjacje są prowadzone w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach. Strona związkowa domaga się m.in. utrzymania dotychczasowych regulacji pracowniczych po upublicznieniu spółki. Zgodnie z planami resortu Skarbu Państwa ma ona zadebiutować na giełdzie 30 czerwca, jednak - jak mówiła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska - w związku z przeciągającymi się rozmowami ze stroną społeczną związany z upublicznieniem harmonogram staje się coraz trudniejszy do realizacji.

Ponieważ w środowych negocjacjach nie brał udziału przedstawiciel resortu skarbu, strony miały się skupić na sprawach gwarancji pracowniczych, a nie na kwestiach związanych z wprowadzeniem JSW na giełdę. Jednak nawet w tych dziedzinach nie udało się zbliżyć, a według strony związkowej był to wręcz krok wstecz.

"Mieliśmy nadzieję, że zostanie podpisane jakieś porozumienie. Zarząd (JSW - PAP) przyszedł z zupełnie nowym, swoim porozumieniem, które całkowicie obalało to, co było ustalone w dniu wczorajszym" - powiedział po spotkaniu Dariusz Trzcionka ze związku zawodowego "Kadra".

Związkowcy stoją na stanowisku, że wtorkowe ustalenia były wiążące dla stron, a punkty sporne miały być nadal negocjowane, tak się jednak nie stało. "Było bardzo gorąco, groziło zerwaniem rozmów, ale dążył do tego ewidentnie zarząd spółki" - uważa Trzcionka.

"Dzisiejsze rozmowy uważamy za porażkę dialogu" - oświadczył szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski.

"W negocjacjach tak jest - czasem robi się krok wstecz, czasem do przodu. To jest cały czas szukanie kompromisu i dobrych rozwiązań dla bardzo dużej firmy" - skomentował opinie związkowców prezes JSW Jarosław Zagórowski. Jak dodał, dążenie do kompromisu w przypadku tak dużej spółki i problemów, które dotyczą 22-tysięcznej załogi, nie jest łatwe. Nie chciał podawać szczegółów toczących się negocjacji.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który był gospodarzem spotkania, wyraził nadzieję, że dojdzie do zbliżenia stanowisk podczas kolejnej, czwartkowej rundy rozmów. "Miejmy nadzieję, że zdrowy rozsądek zawsze weźmie górę dla dobra firmy, obecnych i przyszłych pracowników" - podsumował.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska zapewniła w środę, że Skarb Państwa zachowa uprawnienia właścicielskie w JSW, nawet gdyby w przyszłości (na razie Skarb Państwa na pewno zachowa 50 proc. plus jedną akcję - PAP) pozostał mniejszościowym akcjonariuszem.

"Nie ma takiej intencji, by tę barierę przy upublicznieniu czy prywatyzacji przekraczać, ale tak na przyszłość, żeby wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Myślimy, że to będzie kolejny argument, żeby uspokoić nastroje" - podkreśliła wiceminister jeszcze przed spotkaniem.

Związkowcy domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia dla pracowników JSW na 10 lat (zarząd proponuje 5 lat) oraz utrzymanie wszystkich dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - prace nad nim mają być kontynuowane. Częścią porozumienia miałyby być również zapisy dotyczące uprawnień związków zawodowych w JSW.

JSW - według planów resortu Skarbu Państwa - ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Związkowcy nie zgadzają się na upublicznienie spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. Chcą formalnych, pisemnych gwarancji, że wszyscy pracownicy dostaną darmowe akcje, a Skarb Państwa zachowa dominację w JSW. Domagają się także zagwarantowania dotychczasowych uprawnień pracowniczych oraz podwyżki płac o 10 proc.

Minister gospodarki, Waldemar Pawlak powiedział w środę, że potrzebne jest porozumienie społeczne przed wprowadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdę. - Nie praktykuje się prywatyzacji firm, w których są napięcia i konflikt społeczny, bo to by obniżało wartość firmy - mówił Pawlak. Czytaj więcej: Wicepremier Pawlak: potrzebne porozumienie przed wprowadzeniem JSW na giełdę

O sytuacji w JSW portal wnp.pl informuje na bieżąco:
Prof. K. Żmijewski: bez prywatyzacji nadal będzie w górnictwie zarządzanie przez telefon
JSW: blokada wysyłki węgla od 26 kwietnia
Zakończył się strajk w JSW
Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w JSW: podejmowane akcje protestacyjne są zgodne z prawem
Ziętek, szef Sierpnia 80: albo będzie nowe otwarcie w JSW, albo niebywała eskalacja konfliktu
Debata niezależnych ekspertów w kopalni Budryk w trakcie strajku
Prof. Andrzej Barczak: minister Grad się nie cofnie i debiut JSW się odbędzie
Prof. Marek Szczepański: prywatyzacja JSW to nasza wspólna sprawa!
Jerzy Markowski: na miejscu rządu wstrzymałbym się z upublicznieniem JSW

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Środowe rozmowy związkowców z zarządem JSW bez rozstrzygnięcia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!