Rząd może połamać sobie zęby na górnictwie

Rząd może połamać sobie zęby na górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 05-11-2019 06:00

W górnictwie potrzebne są inwestycje, które sprawią, że polskie kopalnie będą w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodzimego rynku. To ważne, zważywszy na import węgla, który w 2018 roku osiągnął poziom niemal 20 mln ton. Konieczne jest też wprowadzenie zmian organizacyjnych i zmiana systemów górniczych wynagrodzeń. Tutaj kłania się kwestia wprowadzenia układów zbiorowych pracy w spółkach węglowych. Niezwykle trudnym zadaniem dla nowego rządu będzie dogadanie się w powyższych kwestiach z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, które są chyba najlepiej zorganizowane i najsilniejsze w kraju. Mało tego, co niektórzy wskazują, że na przykład Solidarność, która wspierała ugrupowanie, które wygrało ostatnie wybory parlamentarne, ma i będzie miała duży wpływ na podejmowane w górnictwie decyzje, co wcale nie ułatwi życia rządzącym.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Potrzebujemy przemyślanej polityki surowcowej oraz koncesyjnej.
  • Brak inwestycji w zakresie sięgania po nowe złoża przekłada się na znaczący import węgla, głównie z Rosji.
  • Należy pomyśleć o dopuszczeniu prywatnych podmiotów do rynku węglowego i budowy nowych kopalń.  A także zadbać o wykorzystanie węgla w branży chemicznej.
  • O perspektywach górnictwa będziemy dyskutować 22 listopada w Katowicach podczas konferencji Górnictwo.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie raz wskazywał ostatnio, że nasze górnictwo potrzebuje inwestycji, żeby zapewnić energetyce konwencjonalnej taką ilość węgla, jakiej polskie elektrownie będą potrzebować w perspektywie 2040 roku.

Stabilna, rozłożona na lata transformacja energetyczna ma też zapewniać pewność działania górnictwu, pomimo stopniowego zmniejszania procentowego udziału węgla w miksie energetycznym.

Zmiany w górnictwie to konieczność

- Zużycie energii w Polsce będzie rosło i nie możemy spowodować, żeby nam zabrakło energii - przekonuje Krzysztof Tchórzewski, przypominając, że w rozmowach z Komisją Europejską Polska zdołała wynegocjować okres przejściowy pozwalający na utrzymanie mocy opartych na węglu, przy jednoczesnym wzroście udziału innych nośników energii: gazu, energii odnawialnej oraz jądrowej.

- Stąd też górnictwo zaczyna potrzebować inwestycji, żeby wypełnić to, na co dostaliśmy zgodę Komisji Europejskiej, w ramach rynku mocy - wskazuje minister energii. I zaznacza przy tym, że dla kopalń oznacza to stabilną perspektywę działania. Nie zwalnia jednak z działań służących podnoszeniu efektywności oraz wdrażaniu innowacji i nowoczesnych metod organizacji pracy. Ano właśnie - w tym zakresie nowy rząd, kiedy już powstanie, będzie musiał się w tych, jakże ważnych dla sektora węglowego kwestiach, porozumieć ze stroną społeczną.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (23)

Do artykułu: Rząd może połamać sobie zęby na górnictwie

  • Smart Polak 2019-11-10 20:46:09
    Pożyczka na RRSO 0% -> bit.ly/VivusSmartPożyczka
  • Mk 2019-11-06 16:50:50
    Tak czy inaczej obserwujemy koniec wydobycia węgla w Polsce na dotychczas znana skalę. Zostanie tego 20 do 30% za dziesięć lat. Bez względu na to jakiej partii rząd żaden z nich nie chce inwestować w nowe kopalnie. Gdyby było inaczej już by kilka było budowanych, tylko że to się nie opłaca. Co ważne coraz więcej społeczeństwa na Śląsku jest przeciw a to też klin dla progorniczej polityki.
  • Pawel 2019-11-06 11:52:58
    Pozamykacz kopalnie ja ogrzewam gazem
  • Zeb 2019-11-06 06:13:46
    miki pieprzysz jedno i to samo. Bzdurne wyliczenia i powtarzane ciągle głupoty. EZ kupowała/kupuje węgiel z importu po 17zł/GJ a z polskich kopalń po 12zł/GJ. To rzeczywiście utrzymuje górnictwo... Starać się z forum górnictwo bo to nie twoje zabawki i przestań mącić!
    • miki 2019-11-06 17:17:48
      a możesz dać do tego linka? Czy szwagier ci mówił?
      • Zeb 2019-11-08 00:09:40
        taaak miki - link do tajemnicy przedsiębiorstwa/handlowej??? Weź zabawki i idź do śwagra się pobawić, to nie ta piasownica
    • miki 2019-11-08 12:52:15
      EZ to spółki publiczne. więc przy kontraktach węglowych nie powinno być tajemnic, bo przekraczają one wartości informacyjne (być może poza PGE i Energa). Są nielegalnie utajniane. ceny podawane przez wnp - jasno przeczą tym, które podajesz dla rynku krajowego. Zresztą po co kupować drożej mając dostęp do taniego krajowego węgla, którego miliony ton są na hałdach?
  • Podatnik na swoim 2019-11-05 15:58:42
    Górnicy to najbardziej pazerna o pokrętna grupa zawodowa, Polacy na dzwiek słowa górnicy rzygają, bo żyjecie na koszt wszystkich Polaków, a wasze związki zawodowe, to jest dopiero grupa działająca li tylko w swoim interesie, no oczywiście wycieczki robia i kasuja po kilkadziesiąt tys./msc za nic, a górnicy im klaszczą, tak jak kiedyś Gierkowi i komuchom, oni zasze sie potrafia sprzedać za pieniądze, samemu diabłowi beda klaskac jak im da nie ich zapracowane pieniądze. Ohyda i sromota !!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!