Rząd pokaże politykę energetyczną państwa do 2040 na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Rząd pokaże politykę energetyczną państwa do 2040 na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Oskar Filipowicz
 • Dodano: 22-03-2019 17:18

W piątek 22 marca w Katowicach zebrała się Rada Europejskiego Kongresu Gospodarczego.  – Bardzo prawdopodobne, że w trakcie Kongresu zaprezentujemy (...) politykę energetyczną państwa do roku 2040 – zapowiedział obecny na posiedzeniu w Katowicach Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Ministerstwie Energii.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Przygotowania do tegorocznej XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) idą pełną parą. Największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w hali Spodek w Katowicach 13-15 maja br.
 • Na Śląsk przyjadą polscy i europejscy politycy, eksperci i naukowcy, a przede wszystkim przedstawiciele biznesu. W tym roku Kongres jeszcze mocniej zwróci się do młodego odbiorcy i uczestnika.
 • Rada Kongresu to programowe gremium wpływające na merytoryczny zakres wydarzenia, rozłożenie akcentów i wybór priorytetów. To działania konieczne wobec olbrzymiego zakresu poruszanych tematów.

Od lat Kongres wzbogaca zakres tematyczny debat (w ub. roku było ich ponad 150) otwierając się na nowe prądy, zagadnienia, środowiska, a także... roczniki. Nie rezygnując z prestiżu i siły płynących z obrad wniosków, jaki nadaje Kongresowi obecność VIP-ów, adresuje swój przekaz w większym stopniu do młodszego pokolenia przedsiębiorców, studentów i uczniów, ludzi aktywnych społecznie.

Ambicją twórców Kongresu jest nie tylko aktualność poddawanych pod dyskusję tematów, ale wskazywanie takich kwestii, trendów, zjawisk, które w najbliższej przyszłości nabiorą znaczenia i będą w centrum publicznej debaty o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.

Rozwojowe wyzwania polityczne i gospodarcze, wobec których staje Unia Europejska, to jeden z kluczowych nurtów majowej debaty w roku brexitu, wyborów do europarlamentu, ale także w kontekście zmian i problemów współczesnego świata i Europy.

– Ważne będą w tym roku tematy związane z nowym otwarciem w Europie. Mam na myśli nowy budżet i budowanie siły europejskiej gospodarki, otwartość przy zachowaniu niezależności, cyberbezpieczeństwo i obronność, czy nowe technologie – w tym kosmiczne – wyliczał w trakcie obrad Rady jej przewodniczący Jerzy Buzek. – Wszystko to zadecyduje o najbliższych pięciu latach w UE, ale rozmawiać będziemy także o europejskiej strategii z horyzontem 2050 roku.

Szerzej i głębiej

W odpowiedzi na wyzwania związane z nowymi obszarami tematycznymi Kongresu skład Rady, a tym samym zakres jej kompetencji, jest poszerzany. Rada Kongresu pozostaje jednak tym gremium, które podejmuje poważny dialog o polskiej i europejskiej gospodarce z realnym wpływem na ostateczny kształt kongresowej debaty. A ta będzie w tym roku wyjątkowo różnorodna i rozbudowana – także ze względu na ciekawy i dynamiczny kontekst wydarzeń na świecie, w Polsce i w Europie.

– Spotykamy się w takim właśnie gronie po to, by program Kongresu był atrakcyjny dla naszych gości – z Polski, z Europy i ze świata – deklarował Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W okres głębokich przeobrażeń wchodzi nieuchronnie globalny, europejski i polski sektor energii i paliw. Walka ze zmianami klimatu, zrównoważona gospodarka uwzględniająca przyszłość planety i warunki życia przyszłych pokoleń, a także technologie, które umożliwiają tak ukierunkowane działania – tych tematów nie może zabraknąć na Kongresie odbywającym się w tym samym miejscu co grudniowy szczyt klimatyczny COP 24, czy wyjątkowo udana i zauważona w mediach konferencja EEC Green.

Dobra energia

– Bardzo prawdopodobne, że w trakcie Kongresu zaprezentujemy zatwierdzoną do tego czasu politykę energetyczną państwa do roku 2040 – zapowiedział Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Ministerstwie Energii. – To dokument o historycznym znaczeniu, wytyczający kierunki rozwoju sektora energii, tej konwencjonalnej i odnawialnej, pokazujący, co powinno się dziać w sektorze energii w kontekście wyzwań, przed którymi staje.

Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe, proponował, by w obszarze energii program Kongresu wzbogacić o aspekt edukacji dla energetyki przyszłości. 

– Technologie dla energetyki prosumenckiej już dojrzały. Społeczna świadomość potencjalnego wpływu na energetykę ze strony prosumentów jest nadal niska – zauważył Miler, postulując, by Kongres zmniejszył ten rozziew.

Region od nowa

Dla Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, ważną ścieżkę tematyczną Kongresu tworzą sesje poświęcone kulturze i jej relacjom z gospodarką.

– Kultura buduje markę regionu, jest narzędziem jego promocji – podkreślał Chełstowski. – Istotne będą dla nas także kwestie funduszy unijnych. W agendzie są też tematy, które można związać z pracami nad strategią województwa śląskiego i regionalną polityką miejską.

To wątki bliskie innemu członkowi Rady – Kazimierzowi Karolczakowi, przewodniczącemu zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. On jednak położył nacisk na koncepcję Kolei Metropolitalnych – projekt o kluczowym znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju największej polskiej metropolii.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa widzi z kolei w Kongresie sprzymierzeńca w walce o przyciągnięcie do stolicy metropolii innych wielkich wydarzeń. Katowice konsekwentnie budują swoją pozycję miasta spotkań.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, z satysfakcją zauważył w programie Kongresu wątek “Programu dla Śląska”.

– Cieszę się, że będzie można wymienić międzynarodowym gronie doświadczenia w zarządzaniu projektami rozwojowymi regionów – powiedział wojewoda. To kontynuacja ważnego wątku – przypomnijmy, że to właśnie na Kongresie w Katowicach najwyżsi urzędnicy UE ogłosili program europejskiego wsparcia dla przekształceń regionów pogórniczych.

To idzie młodość

W wypowiedziach niemal wszystkich członków Rady przewijał się wątek młodych uczestników Kongresu, który od kilku lat stwarza nowe możliwości dla ich aktywności, edukacji, współtworzenia EEC.

– W tym roku, nie tylko w ramach zintegrowanych z Kongresem European Start-up Days, lecz w programie całego EEC, znajdzie się więcej form krótkich, dynamizujących przekaz, bliższych oczekiwaniom i nawykom młodych ludzi – zapowiedział Wojciech Kuśpik.

Chodzi jednak, co dobitnie podkreślano, o dyskusje, spotkania, rozmowy i prezentacje o charakterze międzypokoleniowym. Dialog tych, którzy nie obawiają się zadawać trudnych pytań, którzy mają własną wizję przyszłej Europy z doświadczonymi politykami i ludźmi gospodarki ma bowiem potencjalną wartość dla obu stron. Takie podejście do idei publicznej debaty doskonale wpisuje się w DNA Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rząd pokaże politykę energetyczną państwa do 2040 na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

 • Wojciech 2019-03-25 10:03:02
  Poprzednicy mieli mix energetyczny do 2050 i 2060 (ogłoszone w 2011), ciekawe co się zmieniło przez te 4 lata? I kto dostał kasę za to "nowe" opracowanie?
 • Antoni 2019-03-25 08:14:11
  Podpowiem jak powinna wyglądać polityka energetyczna gwarantujaca bezpieczeństwo i niezależność energetyczna POLSKI i oczywiscie realizujaca strategię NISKOEMISYJNA I GOZ 1. gazyikacja podziemna wegla w/g polskiej technologii 2. wysokosprawne elektrociepłownie z kondensacją spalin i odzyskiem CO2 (spalanie w tlenie i CO2). 3. ścieki i odpady komunalne - NOWE TECHNOLOGIE - bezodpadowe - ZERO osadów sciekowych, ZERO odpadów do składowania - recykling surowcowy i energetyczny. Prosta i tania segregacja odpadów u źrodła i nowa technologia segregacji odpadów resztkowych. 4. Wszelka biomasa odpadowa i celowo uprawiana do gazyikacji (nowa technologia) 6. WODÓR paliwo przyszłosci - dostępne juz dzisiaj w prostych i tanich procesach pozyskiwania ze ścieków, biomasy i odpadów. 7. transport - ogniwo paliwowe i autonomiczna produkcja wodoru (cięzarówki, autobusy, kolej, barki, okrety, samoloty, itp). 8. elektromobilność w oparciu o czysta energie elektryczna. ATOM zostawić tym co go maja a my rozwijajmy swoje narodowe technologie w oprciu o POLSKĄ myśl techniczna, bo jaknie to kupimy te technologie za kilka lat z zagranicy. Kasa wydana na budoe elektrowni atomowych to kasa stracona

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!