PARTNERZY PORTALU

Śląska Partia Regionalna: przejść z gospodarki opartej o węgiel do gospodarki bezemisyjnej

Śląska Partia Regionalna: przejść z gospodarki opartej o węgiel do gospodarki bezemisyjnej
Przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR) apelują do rządzących, żeby przestali traktować Śląsk jako „węglową kolonię”. Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/JD
 • Dodano: 12-01-2019 13:01

Zaprzestanie inwestycji w energetykę węglową, radykalne wzmocnienie OZE, ograniczenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2050 roku w porównaniu z 1990 rokiem, a następnie przejście do gospodarki bezemisyjnej - takie są główne założenia koncepcji polityki energetycznej Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR). Jej przedstawiciele wskazują, że odejście od węgla, jako głównego surowca energetycznego, jest wymogiem naszych czasów.

 • Przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR) apelują do rządzących, żeby przestali traktować Śląsk jako „węglową kolonię”.
 • Działacze ŚPR wskazują, że przyjęty przez nich dokument jest pokłosiem zakończonego parę tygodni temu w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ COP24 oraz ogłoszonych przez Ministerstwo Energii konsultacji społecznych do Polityki Energetycznej Polski.
 • Członkowie ŚPR zapowiadają, że również będą uczestniczyć w konsultacjach i przekażą swoje uwagi.

- Górny Śląsk to symbol uprzemysłowienia, przez dziesięciolecia kojarzony jedynie z kopalniami, hutami i dymiącymi kominami. To już przeszłość - tak jak cały świat zmienia się także Górny Śląsk. Żeby dorównać kroku liderom tych proekologicznych zmian, trzeba świadomie podejmować wyzwania współczesnego świata - zaznaczyli członkowie ŚPR. Jednocześnie wskazali, że to właśnie pytania o kierunki rozwoju polityki energetycznej są jednymi z najistotniejszych.

Regionaliści wskazują, że ich propozycja przedstawia znacznie ambitniejsze cele niż te, które przedstawił rząd. Do najważniejszych postulatów ŚPR należy ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2050 roku do 50 proc. emisji z roku 1990.

Następnie, zaznacza ŚPR, powinno następować dalsze ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Tak, aby Polska docelowo stała się gospodarką bezemisyjną. ŚPR proponuje zaprzestanie inwestycji w energetykę węglową i radykalne wzmocnienie pozycji odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju.

Czytaj też: Tobiszowski: chcemy, aby doceniono nasz sektor wydobywczy i energetykę

- Brak lub opóźnienie działań związanych z przejściem od systemu gospodarki zdominowanej przez węgiel do systemu gospodarki bezemisyjnej doprowadzi do drastycznego wzrostu kosztów produkcji w całej gospodarce, a następnie utraty jej konkurencyjności - twierdzą regionaliści.

Jednocześnie wskazują, że odczuje to przede wszystkim gospodarka Górnego Śląska, która znajdzie się pod dużą presją kosztową. W konsekwencji może to skutkować wyprowadzeniem olbrzymiej ilości produkcji i likwidacji wielu miejsc pracy w regionie - wskazują regionaliści.

- Oparcie przejścia w stronę bezemisyjnej gospodarki o prosumentów (producentów i konsumentów jednocześnie), umożliwi szybkie ograniczanie zanieczyszczenia powietrza z niskiej emisji. Indywidualny producent energii, znając profil jej produkcji, łatwiej zdecyduje się na przejście z ogrzewania węglowego na elektryczność - napisali przedstawiciele ŚPR w dokumencie.

Ich zdaniem w realizacji wszystkich tych elementów konieczna jest rola państwa - chodzi o wsparcie rynku i stabilną legislację, która umożliwi wykorzystanie nowoczesnych technologii.
ŚPR zaznacza, że energetyka powinna być niezawodna i tania. Ta oparta na węglu przestanie być taka w ciągu kilkunastu lat m.in. ze względu na wzrost kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zobacz także: Prof. Krystian Probierz: należy wydłużyć tydzień pracy kopalń do sześciu dni

Zdaniem regionalistów, dla bezpieczeństwa energetycznego w okresie przyspieszającej transformacji konieczne będzie oparcie jednostek szczytowych na paliwie gazowym. Elektrownie gazowe należą zdaniem regionalistów do najtańszych w budowie i najprostszych w obsłudze.

Działacze partii uważają, że Polska powinna stawiać głównie na OZE i pretendować do grona pionierów budowania gospodarki niskoemisyjnej. Postulują między innymi elektromobilność, elektryfikację procesów przemysłowych, poprawę energetycznych połączeń międzynarodowych i budowanie gospodarki dzielenia się - w tym na przykład wspólnego korzystania z samochodów.

Śląska Partia Regionalna powstała na gruncie środowisk m.in. Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Związku Ślązaków i Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

Koncepcję jej utworzenia ogłoszono w połowie 2018 roku. Po rejestracji, w maju 2018 roku, w połowie czerwca ugrupowanie wybrało swoje władze. W tegorocznych wyborach samorządowych ŚPR nie dostała się do sejmiku woj. śląskiego, gdzie dotychczas z czterema mandatami współtworzyła koalicję PO-PSL-SLD-ŚPR. Mandatu radnego nie uzyskał m.in. przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik. Partia straciła również obydwu radnych w radzie Katowic. Na początku 2019 roku ugrupowanie ma wybrać nowe władze.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Śląska Partia Regionalna: przejść z gospodarki opartej o węgiel do gospodarki bezemisyjnej

 • piotr 2019-01-14 09:49:29
  bez emisyjna gospodarka? oparta o co? o jakie nośniki? może oze? chyba nie bo nie są bez emisyjne, a może ruski gaz dwa razy droższy niż dla niemców? hmmm... żadnych konkretów, jakieś niby śląskie ruchy się wypowiadają ale czy na pewno śląskie? bo chyba nie to oszołomstwo, które widzimy w tv
 • Jan 2019-01-13 11:37:39
  Do (...) z taką partią, która chce likwidować miejsca pracy na Śląsku. Ludzie trzeba tą partię usunąć z polityki i ze Śląska bo to są oszołomy A nie ludzie.
  • Tytus 2019-01-15 04:51:06
   Pracuję w kopalni i nie jest to fajna praca bo z niej nie ma ani komfortu, ani pieniędzy o bezpieczeństwie nie wspomnę. Więc czego tu bronić?
 • Marcin 2019-01-12 15:48:17
  Czyli jak zamkna kopalnie Slask zostanie europejskim gettem,na to nie patrzyce gorole,to jest nasze bezpieczenstwo energetyczne trole/
 • popieram 2019-01-12 14:38:29
  nareszcie ktoś zauważył, jak bezprzyszłościowe i krótkowzroczne jest upieranie się przy węglu, ile szkód spowodowało wydobycie w całym naszym regionie, czego konsekwencją jest skażenie środowiska naturalnego, wyludnianie się zdewastowanych szkodami górniczymi terenów, konieczny jest odwrót od węgla i rewitalizacja śląska, kosztem całego kraju.
 • witold 2019-01-12 14:18:11
  Słuszne i mądre postulaty idące pod prąd naszej głupiej populistycznej władzy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!