PARTNERZY PORTALU

Śląska Partia Regionalna: przejść z gospodarki opartej o węgiel do gospodarki bezemisyjnej

Śląska Partia Regionalna: przejść z gospodarki opartej o węgiel do gospodarki bezemisyjnej
Przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR) apelują do rządzących, żeby przestali traktować Śląsk jako „węglową kolonię”. Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/JD
 • Dodano: 12-01-2019 13:01

Zaprzestanie inwestycji w energetykę węglową, radykalne wzmocnienie OZE, ograniczenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2050 roku w porównaniu z 1990 rokiem, a następnie przejście do gospodarki bezemisyjnej - takie są główne założenia koncepcji polityki energetycznej Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR). Jej przedstawiciele wskazują, że odejście od węgla, jako głównego surowca energetycznego, jest wymogiem naszych czasów.

 • Przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR) apelują do rządzących, żeby przestali traktować Śląsk jako „węglową kolonię”.
 • Działacze ŚPR wskazują, że przyjęty przez nich dokument jest pokłosiem zakończonego parę tygodni temu w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ COP24 oraz ogłoszonych przez Ministerstwo Energii konsultacji społecznych do Polityki Energetycznej Polski.
 • Członkowie ŚPR zapowiadają, że również będą uczestniczyć w konsultacjach i przekażą swoje uwagi.

- Górny Śląsk to symbol uprzemysłowienia, przez dziesięciolecia kojarzony jedynie z kopalniami, hutami i dymiącymi kominami. To już przeszłość - tak jak cały świat zmienia się także Górny Śląsk. Żeby dorównać kroku liderom tych proekologicznych zmian, trzeba świadomie podejmować wyzwania współczesnego świata - zaznaczyli członkowie ŚPR. Jednocześnie wskazali, że to właśnie pytania o kierunki rozwoju polityki energetycznej są jednymi z najistotniejszych.

Regionaliści wskazują, że ich propozycja przedstawia znacznie ambitniejsze cele niż te, które przedstawił rząd. Do najważniejszych postulatów ŚPR należy ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2050 roku do 50 proc. emisji z roku 1990.

Następnie, zaznacza ŚPR, powinno następować dalsze ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Tak, aby Polska docelowo stała się gospodarką bezemisyjną. ŚPR proponuje zaprzestanie inwestycji w energetykę węglową i radykalne wzmocnienie pozycji odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju.

Czytaj też: Tobiszowski: chcemy, aby doceniono nasz sektor wydobywczy i energetykę

- Brak lub opóźnienie działań związanych z przejściem od systemu gospodarki zdominowanej przez węgiel do systemu gospodarki bezemisyjnej doprowadzi do drastycznego wzrostu kosztów produkcji w całej gospodarce, a następnie utraty jej konkurencyjności - twierdzą regionaliści.

Jednocześnie wskazują, że odczuje to przede wszystkim gospodarka Górnego Śląska, która znajdzie się pod dużą presją kosztową. W konsekwencji może to skutkować wyprowadzeniem olbrzymiej ilości produkcji i likwidacji wielu miejsc pracy w regionie - wskazują regionaliści.

- Oparcie przejścia w stronę bezemisyjnej gospodarki o prosumentów (producentów i konsumentów jednocześnie), umożliwi szybkie ograniczanie zanieczyszczenia powietrza z niskiej emisji. Indywidualny producent energii, znając profil jej produkcji, łatwiej zdecyduje się na przejście z ogrzewania węglowego na elektryczność - napisali przedstawiciele ŚPR w dokumencie.

Ich zdaniem w realizacji wszystkich tych elementów konieczna jest rola państwa - chodzi o wsparcie rynku i stabilną legislację, która umożliwi wykorzystanie nowoczesnych technologii.
ŚPR zaznacza, że energetyka powinna być niezawodna i tania. Ta oparta na węglu przestanie być taka w ciągu kilkunastu lat m.in. ze względu na wzrost kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zobacz także: Prof. Krystian Probierz: należy wydłużyć tydzień pracy kopalń do sześciu dni

Zdaniem regionalistów, dla bezpieczeństwa energetycznego w okresie przyspieszającej transformacji konieczne będzie oparcie jednostek szczytowych na paliwie gazowym. Elektrownie gazowe należą zdaniem regionalistów do najtańszych w budowie i najprostszych w obsłudze.

Działacze partii uważają, że Polska powinna stawiać głównie na OZE i pretendować do grona pionierów budowania gospodarki niskoemisyjnej. Postulują między innymi elektromobilność, elektryfikację procesów przemysłowych, poprawę energetycznych połączeń międzynarodowych i budowanie gospodarki dzielenia się - w tym na przykład wspólnego korzystania z samochodów.

Śląska Partia Regionalna powstała na gruncie środowisk m.in. Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Związku Ślązaków i Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

Koncepcję jej utworzenia ogłoszono w połowie 2018 roku. Po rejestracji, w maju 2018 roku, w połowie czerwca ugrupowanie wybrało swoje władze. W tegorocznych wyborach samorządowych ŚPR nie dostała się do sejmiku woj. śląskiego, gdzie dotychczas z czterema mandatami współtworzyła koalicję PO-PSL-SLD-ŚPR. Mandatu radnego nie uzyskał m.in. przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik. Partia straciła również obydwu radnych w radzie Katowic. Na początku 2019 roku ugrupowanie ma wybrać nowe władze.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Śląska Partia Regionalna: przejść z gospodarki opartej o węgiel do gospodarki bezemisyjnej

 • piotr 2019-01-14 09:49:29
  bez emisyjna gospodarka? oparta o co? o jakie nośniki? może oze? chyba nie bo nie są bez emisyjne, a może ruski gaz dwa razy droższy niż dla niemców? hmmm... żadnych konkretów, jakieś niby śląskie ruchy się wypowiadają ale czy na pewno śląskie? bo chyba nie to oszołomstwo, które widzimy w tv
 • Jan 2019-01-13 11:37:39
  Do (...) z taką partią, która chce likwidować miejsca pracy na Śląsku. Ludzie trzeba tą partię usunąć z polityki i ze Śląska bo to są oszołomy A nie ludzie.
  • Tytus 2019-01-15 04:51:06
   Pracuję w kopalni i nie jest to fajna praca bo z niej nie ma ani komfortu, ani pieniędzy o bezpieczeństwie nie wspomnę. Więc czego tu bronić?
 • Marcin 2019-01-12 15:48:17
  Czyli jak zamkna kopalnie Slask zostanie europejskim gettem,na to nie patrzyce gorole,to jest nasze bezpieczenstwo energetyczne trole/
 • popieram 2019-01-12 14:38:29
  nareszcie ktoś zauważył, jak bezprzyszłościowe i krótkowzroczne jest upieranie się przy węglu, ile szkód spowodowało wydobycie w całym naszym regionie, czego konsekwencją jest skażenie środowiska naturalnego, wyludnianie się zdewastowanych szkodami górniczymi terenów, konieczny jest odwrót od węgla i rewitalizacja śląska, kosztem całego kraju.
 • witold 2019-01-12 14:18:11
  Słuszne i mądre postulaty idące pod prąd naszej głupiej populistycznej władzy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!