Sprawiedliwa transformacja bez zwolnień grupowych. Państwo ma narzędzia

„Transformacja” - to jedno z haseł, wokół których toczyć się będzie dyskusja na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w roku 2022. Chodzi o transformację zieloną, ale także cyfrową, energetyczno-surowcową… Szczególne emocje budzi transformacja sprawiedliwa. Rozmawiamy o niej z Januszem Steinhoffem, który radykalną operację gospodarczą i społeczną w sektorze węgla kamiennego przeprowadzał ponad 20 lat temu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Obradowała Rada Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach od 25 do 27 kwietnia 2022 roku.
 • Jednym z ważnych tematów agendy czternastej edycji Kongresu będą ekonomiczne i społeczne konsekwencje wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
 • W Polsce przeprowadzono już w latach 1997-2001 głęboką restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego. Były wicepremier i minister gospodarki przypomina: - Ani jeden górnik nie został wtedy zwolniony przymusowo.
Sprawiedliwa transformacja to takie tworzenie zrównoważonej gospodarki, które odbywa się z poszanowaniem interesów lokalnych społeczności. Proces ów przebiega tam, gdzie prawa rynku spotykają się z konstytucyjnymi uprawnieniami i obowiązkami państwa odpowiedzialnego za gospodarkę narodową. Ile zatem w „sprawiedliwej transformacji” powinno być państwa, a ile wolnego rynku?

- Myślę, że transformacja polskiej elektroenergetyki, również transformacja w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego, powinna odbywać się przy bardzo aktywnej obecności państwa w sferze polityki społecznej - uważa Janusz Steinhoff, były minister gospodarki, członek rady EEC. - Tutaj nie ma mowy o zwolnieniach grupowych. Trzeba wspierać tworzenie nowych miejsc pracy. I państwo ma tu bardzo skuteczne narzędzia.

Janusz Steinhoff przekonuje, że dobrym przykładem ilustrującym przebieg takiego procesu jest Śląsk. Argumentuje: - Na Śląsku, mimo licznych restrukturyzacji i związanych z redukcją zatrudnienia przeobrażeń, które dokonywały się w hutnictwie i górnictwie, przez 30 lat „Trzeciej Rzeczpospolitej” poziom bezrobocia był o dwa punkty procentowe niższy od średniej krajowej. Co wynikało między innymi właśnie z roli państwa w tworzeniu nowych miejsc pracy. Zdroworozsądkowa gospodarka rynkowa nie kłóci się więc z aktywną polityką państwa na rynku zatrudnienia.  
  
- I dlatego mam świadomość, że tę sprawiedliwą transformację, dokonywaną między innymi z wykorzystaniem funduszy unijnych, na Śląsku, w Bełchatowie, w Turowie można przeprowadzić w sposób bezpieczny i społeczny - mówi Janusz Steinhoff.

Steinhoff zwraca uwagę na analogie między obecną sytuacją a transformacją śląskiego górnictwa przeprowadzoną wtedy, gdy był wicepremierem.

- Z górnictwa odeszło wtedy w ciągu czterech lat 100 tys. ludzi. To była droga do likwidacji trwale nierentownych kopalń. A na podkreślenie zasługuje fakt, że ani jeden górnik nie został zwolniony przymusowo… - odpowiada nasz rozmówca.


Czytaj także: Morawiecki uważa kapitał ludzki na Śląsku za bezcenny

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Sprawiedliwa transformacja bez zwolnień grupowych. Państwo ma narzędzia

 • wacek 2021-12-23 14:19:16
  Sprawiedliwa transformacja widać jak wygląda jak trzeba dalej płacić za KWK Pokój zamiast przekazać do SRK. Kto płaci i z czego za trzymanie tej kopalni w PGG kto ma w tym interes, tak tylko pytam ?
 • Ben 2021-12-23 03:29:12
  Znów rozmowa z człowiekiem, który był częścią upadku gospodarczego kraju. Gdzie tu dobre rozwiązania, dać ludziom ochłapy i sami odejdą nie mając pojęcia o budowaniu własnej przyszłości. Większość górników, którzy wtedy poszli na to zasiliła kolejki w urzędach pracy. Cześć wróciła do górnictwa. Gdzie tu mądre rozwiązania?
 • alojzya 2021-12-22 21:58:51
  Sprawiedliwa transformacja - na koszt podatnika, za pożyczone, dobre to.
 • wiesiek 2021-12-22 20:48:28
  wymien grabarzu przynajmniej 1-na nierentowną
  • Taka prawda 2021-12-22 21:07:52
   Wszystkie.
   • brodacz7 2021-12-23 18:29:11
    To przejdź na fotowoltaike z magazynem energii i marznij.... Albo przepłacaj za putinowski gaz pajacu
 • Sasin 2021-12-22 19:26:23
  Związkowcy już po strajku święta!Wywalczyli co ?Może pochwalą się na stronkach!
  • brodacz7 2021-12-23 18:33:12
   Raczej chodziło o pokazówkę przed załogą że są nie tylko biurami podróży.... Co roku to samo... Ostatnio to taczke z węglem wysypali w biurze.... pamietacie?... A potem sie obsciskiwali na barbórce na Pniówku:)) Pokazówa dla mas... ukartowane i przyklepnięte przez władze. Kto się dał nabrać???? Związki są płacone przez pracodawcę a to sprawia że nie podskoczą wyżej niż się pozwoli.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!