System kontroli sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych do poprawy

System kontroli sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych do poprawy
NIK postuluje zmiany w zasadach monitorowania i kontroli jakości paliw stałych, w tym węgla, sprzedawanego odbiorcom domowym shutterstock

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) postuluje zmiany w zasadach monitorowania i kontroli jakości paliw stałych, w tym węgla, sprzedawanego odbiorcom indywidualnym i lokalnym kotłowniom. Celem zmian jest polepszenie i usprawnienie systemu.

  • W 2018 r. w Polsce własne urządzenia grzewcze na paliwa stałe wykorzystywało ponad 45 proc. gospodarstw domowych, w większości traktując je jako podstawowe źródło ciepła.
  • Do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywano głównie paliwa stałe, a zwłaszcza węgiel kamienny (co jest wyjątkiem w UE), w tym miał (zużycie miału węglowego w Polsce przekraczało wtedy 7 mln ton) oraz odpady węglowe, m.in. floty i muły.
  • NIK wnioskuje do Inspekcji Handlowej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zmiany zasad badania jakości paliw stałych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: System kontroli sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych do poprawy

  • realista 2020-12-01 23:13:39
    Raport NIK pokazał jak skandalicznie dziurawe jest nasze prawo dotyczące kontroli jakości sprzedawanego węgla dla odbiorców indywidualnych i małych kotłowni i dlatego jest nieskuteczna walka ze smogiem. Ustawa z 2018 roku i przepisy wykonawcze z 2019 roku zostały napisane pod dyktando lobby sprzedawców węgla bo chociaż zabraniała sprzedaży miałów t termin jej wejścia został opóżniony aż o 2 lata. Raport NIK wykazał że nawet przez 9 miesięcy nie była badana jakość paliw. "W przypadku miałów węglowych badanie uziarnienia powinno być przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, tymczasem rozporządzenie w pierwotnej wersji przewidywało badania u przedsiębiorcy. Przez 9 miesięcy parametr ten nie mógł być badany, a w ocenie NIK, niekontrolowanie uziarnienia miałów mogło sprzyjać nielegalnemu mieszaniu ich z odpadami węglowymi - mułami i flotokoncentratami, ponieważ bez specjalistycznej analizy trudno je odróżnić". Do tego bardzo mała ilość kontroli a po złożeniu skarg bardzo długi czas czekania na kontrole od 50 do 378 dni.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!