Szef górniczej Solidarności przestrzega rząd: czas mówienia się skończył

Szef górniczej Solidarności przestrzega rząd: czas mówienia się skończył
Bogusław Hutek wskazuje na liczne zagrożenia stojące przed górnictwem Fot. PTWP (Michał Oleksy)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 09-01-2020 14:38

Na zwałach leży już 2,5 miliona ton węgla, przy czym 1,3 mln t należy do spółek energetycznych i dawno powinno zostać przez nie odebrane. Jeśli nic się nie zmieni, już dziś przestrzegam cały polski rząd, a zwłaszcza osoby odpowiedzialne za górnictwo, że nie dopuścimy, by spółki energetyczne - tak jak w roku 2015 - przestały odbierać węgiel i renegocjowały ceny. Czas mówienia się skończył. Jeśli nic się nie zmieni i nadal będzie forsowana polityka wsparcia dla energetyki kosztem górnictwa, podejmiemy czynną akcję protestacyjną - zaznacza Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

  • Bogusław Hutek wskazuje, że wraz ze stworzeniem rynku mocy spółki energetyczne zaczęły otrzymywać pieniądze za to, że utrzymują kotły "pod parą".
  • Natomiast - wskazuje Hutek - spółki węglowe nie otrzymują ani grosza za to, że gwarantują elektrowniom dostarczenie surowca.
  • Jego zdaniem znowu mamy przykład nierównego traktowania górnictwa względem energetyki i znów - dziwnym trafem - na korzyść sektora energetycznego.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (31)

Do artykułu: Szef górniczej Solidarności przestrzega rząd: czas mówienia się skończył

  • miki 2020-01-10 09:37:45
    W końcu w całości od a do z popieram pana Hutka. Panie Hutek nie dawać sie wykorzystywać energetyce, tylko sprzedajcie ten węgiel w świat po satysfakcjonującej was cenie ;-) nie odebrali węgla - ich strata - pan to na pewno mądrze rozegra. PS chyba wszyscy marzą o protestach w PGG. Gospodarka jest przygotowana na to, by was nie było. A jeżeli przechodzimy do czynów - trzeba pilnie ograniczyć nieopłacalne wydobycie w pgg
  • Darek 2020-01-09 22:07:30
    Do Mariana - godne Paździocha
  • Luk 2020-01-09 22:01:48
    Co oni mają z tym importem węgla do Polski. Dawno takich głupot nie słyszałem. PL jest częścią UE i nie może unilateralnie nakładać ceł jak jej się podoba. Owszem, na poziomie UE kraj członkowski może zablokować napływ węgla z Rosji (i rząd z którym ktoś by się w UE liczył mógłby to przepchnąć pod pozorem sankcji za Krym czy Donbas) ale potrzeba mieć partnerów. A nawet jeśli na poziomie krajowym udałoby się zablokować zakup węgla z Rosji, to nie można zablokować przepływu towarów w ramach UE. Węgiel wjechałby przez Litwę. I tyle.
    • Zeb 2020-01-10 07:50:06
      Zakazać importu nie można w samej istocie, ale można zakazać kupować węgiel z importu tam, gdzie skarb państwa ma pakiet większościowy... Takie to trudne do zrozumienie, że najtańsza oferta nie oznacza że jest najlepsza.!
      • Max 2020-01-10 09:01:10
        Rosyjski węgiel jest tańszy i lepszy : wysokienapięcie.pl W Białej Podlaskiej narzekają mocno na jakość węgla z Polskiej Grupy Górniczej. – Węgiel nie trzyma parametrów z umowy, dostajemy nie to, co zamawialiśmy – opowiada główny inżynier Grzegorz Cybulski. W biurze zarządu ciepłowni pokazuje reporterowi portalu WysokieNapiecie.pl solidny kawał gruzełkowatej masy (na zdjęciu). - To tzw. obrosty, które musimy skuwać. Pozostają po spaleniu polskiego węgla. Z rosyjskim nie ma takich problemów – tłumaczy inżynier. Kiepska jakość polskiego węgla ma też swój wymiar finansowy. Jest teraz droższy niż importowany, a w dodatku bardziej emisyjny. Spalanie polskiego węgla sprawia, że ciepłownia emituje 5-6 tys. ton CO2 więcej. Przy dzisiejszych cenach różnica kosztuje ponad 0,5 mln zł rocznie.
      • miki 2020-01-10 09:33:35
        wybitny logik - człowieku Rosja to nie jest jedna firma. Rosjanie mogą złożyć 30 ofert
      • sąsiad 2020-01-10 13:49:44
        Robienie zakazów w gospodarce rynkowej jest zwyczajną głupotą,jakich w górnictwie wiele.Nie mam ochoty bulić na was tylko dlatego,że wy tak chcecie.Są narzędzia rynkowe,które należy stosować.Na początek obniżcie ceny do poziomu węgla z importu i problem zniknie.No śmiało !
      • Luk 2020-01-10 18:21:28
        No nie jest to takie proste. Społki energetyczne notowane są na giełdzie i obowiązują je określone przepisy. Np. nie można działać na szkodę udziałowców (prezes może za to nawet beknąć) nawet tych mniejszościowych. Jeśli cena jest sztywna a tak jest bo zatwierdza ją URE to kupując droższy surowiec zmniejszamy zyski czyli działamy na szkodę udziałowców. Czekam na pierwszy proces prezesa za kupowanie polskiego węgla po zawyżonej cenie.
  • Marian 2020-01-09 21:02:47
    Panie Hutnik niech pan słucha! Po południu na zabawie. Dość mocno zakrapianej. Utonęła Twa logika w stawie. Pan nie wierzy? Daję słowo! Sprowadzono straż związkową, Przecedzono wodę sitem, Lecz pustka sama na tym sicie Tak jak w całym Twym życiorysie.
  • Mikołaj 2020-01-09 20:41:28
    Jako osoba z górniczej Solidarności, mająca wiedzę w tej materii, niestety ale nie mogę zgodzić się Panem Bogusławem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.40.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!