Taki status węgla może mieć kapitalne znaczenie dla Polski

- Zapisy umowy społecznej w górnictwie pozostają bez zmian, podobnie jak okres funkcjonowania kopalń. Jednak w obecnej sytuacji, gdy cała Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo energetyczne, węgiel powinien uzyskać status paliwa przejściowego - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 • Konieczne jest unormowanie handlu uprawnieniami do CO2, aby instytucje finansowe nie podbijały sztucznie cen.
 • W sytuacji gdy bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone, węgiel powinien uzyskać status paliwa przejściowego.
 • Unijna polityka klimatyczna powinna zostać poddana głębokiej refleksji.

Zapisy umowy społecznej w Polskiej Grupie Górniczej pozostają w mocy, także jeśli chodzi o okres działania kopalni. Nic się nie zmienia i nie należy się spodziewać, by zmiany miały nastąpić.

Zmianie, a przynajmniej modyfikacji powinna ulec natomiast polityka klimatyczna w samej Unii Europejskiej. Refleksja po wybuchu konfliktu Rosja-Ukraina i wszelkie dalsze wynikające z tego konsekwencje, w tym embargo na surowce energetyczne, pokazują, czym powinna być dbałość o bezpieczeństwo energetyczne - uważa prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala.

O dodaje, że przywrócenie węglowi statusu paliwa przejściowego, zwłaszcza w przypadku takich państw jak Polska, ma kapitalne znaczenie. Konieczne jest także wprowadzenie zmian regulujących niekontrolowany wzrost cen uprawnień do emisji CO2 - uważa menedżer. Obrót powinien dotyczyć tylko tych, którzy rzeczywiście je wykorzystują, a nie instytucji finansowych zajmujących się obrotem spekulacyjnym. 

W obecnej sytuacji Polska jest dwukrotnie karana - za to, że zachowała swoje własne źródła i może szybko odciąć się od rosyjskich dostaw oraz za historyczne zaszłości skutkujące obecnym miksem energetycznym - podkreśla Tomasz Rogala. 

Jeśli przez kolejne lata możemy w Polsce wydobywać węgiel, to powinno zostać odblokowane finansowanie wydobycia oraz modernizacja jednostek wytwórczych nie tylko w energetyce, ale również w ciepłownictwie - akcentuje nasz rozmówca - plus konieczna jest możliwość ubezpieczenia tych biznesów na normalnych warunkach.

Poniżej całość rozmowy z Tomaszem Rogalą

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (27)

Do artykułu: Taki status węgla może mieć kapitalne znaczenie dla Polski

 • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-05-31 20:02:48
  Do MAP i PANA SASINA: Wyjaśnienia wymaga też niewątpliwie kwestia formuły kontraktów górnictwa z energetyką. Jeżeli bowiem – wnioskując z wypowiedzi najważniejszych polityków – Polska zamierza importować węgiel z Australii po cenie 40-50 zł/GJ, to nie widzę możliwości wytłumaczenia pracownikom kopalń, ani nawet urzędnikom UE w Brukseli, dlaczego my mamy dostarczać energetyce paliwo za 12 zł/GJ. Nie chcemy żyć z subsydiów, ale zarabiać na siebie i wykorzystać szansę. Tymczasem jesteśmy ponownie traktowani jak kotwica antyinflacyjna, gwarantując niskie koszty paliwa elektrowniom, które pracują teraz pełną parą zarabiając na eksporcie energii elektrycznej, zresztą bez jakiejkolwiek troski o budowanie zapasu węgla na późniejsze miesiące.
  • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-06-04 00:19:03
   A Bogdance ile płacicie? Dlaczego PGG ma mieć płacone 600 zł/t a Bogdanka? Ile?
 • Albin 2022-05-29 17:54:36
  A może-by tak zawiesić te przekomarzania i pomyśleć raczej o wykorzystaniu odpadów węglowych wyniesionych na powierzchnię ciężką pracą naszych dziadów i pradziadów? Czekają one na nas w stawach osadowych i na hałdach. Czekają na nowoczesne zgazowanie… Kończę, bo już na mnie czeka ruski troll do wklejenia czerwonego kciuka. Chce nam sprzedać węgiel ukradziony w ukraińskim Donbasie.
  • Ruski_troll 2022-05-30 10:15:57
   Donbas zawsze był rosyjski, cieniasie.
 • Ziutek 2022-05-28 19:35:03
  Odsyłam do ostatniego zobowiązania G7 odnośnie węgla. Czy konie mnie słyszą. Tak nawiasem Liverpool dzisiaj wygra 3:1. Smutny sponsor wcześniejszych emerytur, oraz dotacji śląskiego górnictwa pozdrawia.
  • Ziutek 2022-05-28 19:40:51
   Gdyby tak Mane był tęczowej orientacji nie byłbym aż tak smutny tak nawiasem to jestem ciepły...sponsoruje różnych mężczyzn ale tylko homoGejnizowani mnie kręcą...z zielonym napletkiem mmmm
  • miki 2022-05-29 07:37:08
   Real wygrał 1:0 osiołku
   • Ziutek 2022-05-29 07:46:15
    Wiem. Skoda.
 • Ziutek 2022-05-28 18:25:55
  " .....odblokowanie finansowania wydobycia..." czy konie mnie słyszą. O czym ten delikwent prawi, sektor wydobywczy nosnika energii i trzeba dotować. Kurła gdzie my żyjemy.
  • Ziutek 2022-05-28 18:58:14
   Swąd czuje za sobą kurła dlaczego mi tak komin dymi? Jadłem węgiel ale w żołądku nie ma ognia by się palił i dymił zadzwonię do mojego Pana Andrzeja Guły on mi wyjaśni!
   • Ziutek 2022-05-28 19:29:52
    Twój pan w biurze zz siedzi. Watażka. Co ty będziesz robił jak ci grube zamkną.
   • Ziutek 2022-05-28 19:35:59
    Jest poszło wydalilem zielone odchody na biurko Andrzeja Guły jaki był szczęśliwy i jakie powietrze stało się zielonkawe ale to chyba dobrze i prawidłowo? Taki mamy klimat prawda?
 • O/S 2022-05-28 18:20:56
  Rogala czemu nie inwestujecie w nowe fronty tylko bredzisz coś o przejścicach?Imielin północ czeka Ziemowitowi kończą się złoża i dobrze o tym wiesz a chcecie więcej węgla czyli jeszcze skrócicie życie kopalni
  • Proste 2022-05-28 18:33:32
   A po co Rogala ma inwestować w większe wydobycie jak bankrut pgg zgodnie z umową społeczną dostaje tylko w tym roku ponad 5 mld na zmniejszenie wydobycia?
   • O/S 2022-05-29 01:25:16
    Hmm bankrut powiadasz a może byś tak wziął pod uwagę to że jak to źle stało to o długach zobowiązaniach i stratach było co.miesiać w mediach a od początku roku jak wungiel zdrożoł niebotycznie jakoś cicho sza?
   • O/S 2022-05-29 01:31:14
    I zaś bredzisz 2Mld zł jak już i dostanie ino wtedy jak nie będzie miał swoich a w tym roku na bank będzie na plusie i to sporym więc nic nie dostanie ale ta kasa szłoby wykorzystać na inwestycje w nowe złoża i system dystrybucji.Rogala dupisz już jak politykier a w tym waszym PGG nikt nie wpadł na genialny pomysł by wybudować w każdym woj zaraz obok torów kolejowych duże składy PGG z węglem przywożonym koleją państwową skład na ziemi państwowej i sprzedawane by było z tego składu węgiel na mniejsze hurtownie ale w cenie węgla obowiązującej na kopalni plus koszt przewozu koleją tysięcy ton więc na pewno niewiele drożej.Po co.maja tiry gonić i niszczyć drogi kolej weźnie dużo i taniej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.191.46
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!