Tauron wyprodukuje ponad 5 mln ton węgla

Tauron wyprodukuje ponad 5 mln ton węgla
Tauron Wydobycie wznowi drążenie Szybu Grzegorz. mat.pras.

Tauron Wydobycie w 2022 zaplanował produkcję węgla na poziomie 5,1 miliona ton. Ze względu na duże zapotrzebowanie energetyki i odbiorców indywidualnych będzie ograniczać redukcję mocy produkcyjnych tylko o 20 tysięcy ton rocznie, zamiast wcześniej planowanych 100 tysięcy ton. Pozwoli to zwiększyć do 2030 roku dostawy na rynek o łącznie 6,5 miliona ton.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W pierwszej połowie 2021 roku popyt na węgiel z Taurona Wydobycia był na tak niskim poziomie, że konieczne było ograniczenie wydobycia, a zwały były pełne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy nastąpiło kilka zdarzeń na rynku światowym. Zwiększyło się zapotrzebowanie na energię w Chinach, gdzie przemysł odbudował się po okresie pandemii, we Francji wystąpiły problemy z reaktorami jądrowymi, w Wielkiej Brytanii produkcja energii z wiatru spadła o ponad 30 procent, a dodatkowo wystąpiły problemy z przesyłaniem energii w zintegrowanym unijnym systemie. To wszystko pośrednio doprowadziło do wystąpienia dodatkowego zapotrzebowania na polski węgiel.

Tauron Wydobycie skokowo zaczął w 2021 roku zwiększać wydobycie z około 300 tysięcy ton w maju do 500 tysięcy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. W IV kwartale łączne wydobycie wyniosło 1,45 miliona ton. W I kwartale 2022 roku wydobycie utrzymano na podobnym poziomie.

- W całym 2021 roku wydobyliśmy 5,15 miliona ton węgla, a naszym głównym odbiorcą jest energetyka zawodowa. Chcąc realizować wszystkie zamówienia wprowadziliśmy wydobycie w soboty. Jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy sygnatariuszem umowy społecznej podpisanej w maju ubiegłego roku, w ramach której zobowiązaliśmy się do ograniczania mocy produkcyjnych rocznie o 100 tysięcy ton. Jednak teraz, gdy występują niedobory na rynku, w porozumieniu z resortem aktywów państwowych, podjęliśmy decyzję, że będziemy redukować wydobycie tylko o 20 tysięcy ton w ciągu kolejnych kilku lat. Dlatego na ten rok przewidujemy, że wyprodukujemy 5,1 miliona ton. Dodatkowo wznawiamy drążenie Szybu Grzegorz, który ułatwi nam dostęp do nowych złóż i zapewni możliwość tańszej eksploatacji - powiedział podczas panelu" Górnictwo" na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym prezes Taurona Wydobycia Jacek Pytel.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tauron wyprodukuje ponad 5 mln ton węgla

  • Damian 2022-04-28 14:06:58
    Jakieś pozytywne info. Jest praca jest optymizm. Może w końcu kupię węgiel - już 3 tygodnie klikam na sklepie PGG a nie wiem czy do zimy zdążę.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!