PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Tobiszowski: chcemy, aby doceniono nasz sektor wydobywczy i energetykę

Autor: wnp.pl (JD)
14-12-2018 09:28
Tobiszowski: chcemy, aby doceniono nasz sektor wydobywczy i energetykę

Przyszłością będzie m.in. rozwój tzw. czystych technologii węglowych. To między innymi zgazowanie węgla.

Fot. Shutterstock

Patrząc na przekazy medialne, można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy trendy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tylko zdrowe ryby mają siłę płynąć pod prąd. Ta konsekwencja w pokazywaniu roli sektora wydobywczego, to jest wartość w naszej dyskusji - zaznaczał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. - Nie chcemy niczego robić kosztem odnawialnych źródeł energii. Chcemy jednak, aby doceniono nasz sektor wydobywczy i energetykę, by pozostawiono im należne miejsce - wskazał wiceminister Tobiszowski.

 • Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów całości bezpieczeństwa państwa.
 • Zadaniem rządu jest zachowanie ciągłości dostaw energii przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów.
 • Nie jest możliwe zamknięcie elektrowni konwencjonalnych z dnia na dzień. One zapewniają bowiem bezpieczeństwo systemu energetycznego.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (22)

 • the observer 2018-12-14 12:02:18
  juz chyba wszyscy ministrowie mają długie nosy. wirusem zaraża premier.jak słyszę, że z dnia na dzień nie można zmienić miksu energetycznego to mnie morzy w żici.toż to natychmiast zabierajcie się za zmiany, ułatwiajcie przepisy dla OZE, zamiast łożyć z budżetu na Ostrołękę trzeba było zostawić pewne dopłaty dla prosumentów wytwarzających prąd samodzielnie, jak to było przewidziane w ustawach uchwalonych przed "dobrą zmianą"
  • Luk 2018-12-14 12:47:04
   Bo to jest rozdwojenie jaźni tego rządu, który chce Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek. Część rządzących gada że więgel jest cacy, część, że oze. Pierwsi chcą wypaść dobrze przed związkowcami, żeby poparcie na Śląsku nie spadło, drudzy przed światem - jak to modernizujemy energetykę. Efekt? Nie wierzą im ani jedni (vide listy słane przez centrale związkowe ze skargą na Emilewicz), a ni drudzy (vide nagroda skamieliny roku). Najwyższy czas ogłosić, że mamy sukces :D Że nie prawda? Co tam. Nie takie kity temu ciemnemu ludowi wcisnęli, to i ten łyknie.
  • Cezar 2018-12-14 14:03:23
   Niedouczeni jesteście, dopłaty do oze to jest niby niekonkurencyjny węgiel? W kraju, którym wieje ze średnią prędkością 3 m/s to sobie może postawić wiatrak dla ozdoby. Zacznijcie się uczyć, bo najwięcej do powiedzenia maja ludzie którzy z energetyka nie mają nic wspólnego.
   • realista 2018-12-14 15:10:36
    A nie słyszałeś o dopłatach do węgla? Przecież to sam Tchórzewski wybłagał na kolanach w Brukseli zgodę na pomoc publiczną dla nierentownego górnictwa z kieszeni podatników w wysokości 13 mld zł. na lata 2016-2023. A dopłaty do pseudoOZE jakim jest współspalanie które jest największym przekrętem energetyki węglowej. Obejrzyj też swój rachunek za energię to się dowiesz że płacisz nie tylko za zużycie energii ale też jeszcze kilkanaście opłat dodatkowych za energetykę konwencjonalną jak przejściowa, kogenerację, kolorowe certyfikaty (zielone, czerwone, żółte, fioletowe), za wodę, itp. itd. a za chwlę dojdzie jeszcze drogi rynek mocy. Tchórzewski już rozpaczliwie szuka kasy na Ostrołękę i drogie atomówki więc nie jest wykluczone że będą też niedługo nowe opłaty węglowa i atomowa.
   • Caryca 2018-12-14 15:50:36
    Cezarze, na swiecie podatek od wydobycia węgla wynosi ok 20 USD tona, do tego sektor pokrywa koszty emerytur górniczych. U nas wydobycie nie podlega typowemu opodatkowaniu, a emeryturę finansuje górnikowi podatnik. Jeśli załozysz, ze: górnik wydobywa 700 ton rocznie, zarabia przez 25 lat przeciętnie (9000 zł, z ZUS pracodawcy), a potem ma przez 28 lat 4500 zł emerytury, zaś pensja stanowi 40 % kosztów wydobycia węgla to masz: 17.500 ton wydobytego węgla, 2,7 mln pensja, 1,5 mln emerytura. Czyli 4.2 mln za 17.500 ton daje 240 zł w każdej tonie wynagrodzeń i emerytury. Zakładając, ze jest to 40% kosztów - górnictwo by się bilansowało przy cenie tony węgla ok 600 zł czyli 160 dolarów..... Cała reszta to ukryta dotacja. Gucio miki
   • Poldek 2018-12-14 22:19:32
    Warto tez dodac, ze w PKP Cargo przewozy wegla maja 50% upust od stawek cennikowych. Oznacza to, ze wszystko inne przewozone koleja doplaca do wegla.
 • obserwator 2018-12-14 12:37:08
  Tobiszowski chyba jeszcze nie zauważył że nasze upadłe górnictwo razem z niekonkurencyjną energetyką węglową oraz on sam i Tchórzewski już zostali docenieni i uhonorowani antynagrodą skamieliny roku. A bajki o zdrowych rybach co pływają pod prąd to niech opowiada swoim wnukom tak samo jak bajkę o zgazowaniu węgla przez bankruta pgg za 500 mln euro.
 • andrus 2018-12-14 14:41:31
  Całe szczęście że rząd nie ma sraczki anty węglowej i nie zamyka elektrowni węglowych w szybkim tempie jak by to chcieli eko komentatorzy powyżej zwani inaczej trole płatne.Zmiany w energetyce trwają dekady nawet gimbaza o tym wie.Należy dokończyć budowę nowych sprawniejszych bloków węglowych i likwidować stare bloki 200MW+ rozbudować Świnoujscie do 7.5MLD m3 zbudować rurociąg Baltik Pipe +Rurociągi w kraju+planowane wiatraki na bałtyku o mocy 2545MW+niestety podpisać dobry kontrakt na dostawy po 2022r gazu z rosji+ opanować niską emisje w pierwszej kolejności śląsk.małopolska zach.i duże aglomeracje .Łatwiej kontrolować jedno żródło w elektrowni niż 10tyś kominów w budynkach indywidualnych.CO2 nie jest zabójcą dla człowieka nawet nie ma zapachu jest to gaz przyczyniający do ocieplenia klimatu .Co innego pył PMI 10-PMI2.5 z niskiej emisji i różne związki chemiczne z spalania plastików.starych mebli.itd. w kotłach domowych.odpady węglowe +tlenki azotu z paliw do samochodów.Jeżeli zostanie to zrobione i całe społeczeństwo zastanie zabezpieczone energetycznie to ekoteroryści będą sobie mogli nawet panel na (...) zbudować.
  • obserwator 2018-12-14 17:55:35
   Zdziwisz się jak szybko rząd dostanie sraczkę antywęglową jak zobaczy że obywatele nie godzą się na wysokie podwyżki cen wszystkich produktów i usług które będą skutkiem nawet 70% podwyżek cen energii. Podrożeją wszystkie usługi komunalne woda, kanalizacja, śmieci, czynsze, ciepło, komunikacja oraz wzrosną koszty i ceny usług szpitali, przychodni, szkół, żłobków, przedszkoli i wszystkich innych usług. Podrożeją też wszystkie produkty przemysłowe, rolnicze, żywność, paliwo, kolej i usługi czyli znacznie wzrosną koszty utrzymania. Ale to jeszcze nie jest koniec wysokich podwyżek cen bo już prezes URE zapowiadał wysokie podwyżki cen gazu i ciepła. Dodatkowo węgiel drożeje już od roku więc jak wszyscy obywatele się o tym niedługo dowiedzą to skończy się tak jak we Francji gdzie żółte kamizelki już miesiąc demonstrują na ulicach żądając cofnięcia wszystkich podwyżek.
   • andrus 2018-12-14 19:43:53
    Nie powtarzaj głupich i chwytliwych tytułów różnych gazet i wypowiedzi że energia zdrożeje 70% nie jesteś ośrodkiem decyzyjnym .Węgiel energetyczny utrzymuje się na podobnym poziomie cenowym z tendencją spadkową.Według osób twojego pokroju należy już polikwidować energetykę węglową i górnictwo i co w zamian masz producentów polskich na szeroką skale nowych technologi?A może powiesz rodzinie lub sąsiadom że muszą sfinansować kwotą 25tys.euro na rodzinę na OZE bo tak chcesz?Minister srodowiska Niemiec jest za odchodzeniem od węgla ale za porozumieniem nie na chybcika nawet dla nich jest to zbyt kosztowne.Skąd 0.5 bln euro pewno dasz ze swojej kieszeni? i na pewno nic to nie będzie kosztować bajanie.
   • Ben 2018-12-15 16:06:55
    Obserwatorze, a może wspomnisz, że kilka lat temu węgiel kosztował 130$/t. Zaraz potem, kiedy spadł do 40$ nie byłą żadnej obniżki cen prądu. Teraz cena oscyluje w okolicy 80-90$. Skąd niby te podwyżki? Podpowiem: ze spekulacji emisjami! Sprzedaż/zakup emisji na tylko i wyłącznie cel spekulacyjny i możliwość sterowania/dobijania gospodarek! Skończmy z bajkami o ekologii!! Jesteśmy niezależni energetycznie i to wielu boli!! Jak ci postawią wiatraki i przestanie wiać to sobie będziesz kręcił dynamem w domu!!
  • miki 2018-12-14 20:12:41
   andrus możesz przywołac jakiś wpis, który sugeruje szybkie zamykanie elektrowni węglowych? Bo moja inteligencja jest zbyt niska by go odszukać. Chyba, że po prostu ściemniasz przypisując innym bzdury, z którymi polemizujesz.
   • andrus 2018-12-14 20:34:40
    Komentarz do ,obserwator,
   • miki 2018-12-14 20:40:07
    Jakoś tego nie widzę.
  • A 2018-12-15 16:18:54
   CO2 - dwutlenek węgla. Jest cięższy od powietrza. Tym samym wypiera powietrze co w efekcie doprowadza do niedotlenienia. Uduszenia. Jest szkodliwy dla człowieka
 • Marco. 2018-12-14 18:13:19
  Polityka energetyczna rządu jest racjonalna, wy wa żo na. Jeśli ktoś tego nie dostrzega niech zrezygnuje z prądu i ogrzewania. Aby była ciągłość produkcji i życia trzeba wykorzystać dostępne złoża węgla, sprzęt, górników przetwórstwo węgla itd. Nowe inwestycje w oze, fotowoltaikę to nowe nakłady finansowe i materiałowe a ich efektywność jest niewielka i niestabilna.
  • realista 2018-12-14 19:09:08
   Rzeczywiście polityka rządu jest bardzo racjonalna jak doprowadził do bardzo wysokich podwyżek cen energii nawet o 70%. Za chwilę to samo powtórzy się z gazem i ciepłem i wtedy skończy się tak jak we Francji.
 • Spawacz 2018-12-15 09:21:04
  Tylko węgiel zapewnia nam stabilność i niezależność energetyczną. Niestety poczytajcie o największej farmie wiatrowej w Europie w Anglii. Kiedy najbardziej potrzeba prądu to akurat nie wieje i farmę za grube miliardy funtów można sobie w ..... wsadzić a Anglicy kupują prąd od Francuzów po takich cenach że wiatraki tracą sens. Czemu do tej pory nie było problemu z cenami energii a przecież nasza energetyka opiera się na węglu. Problem jest e ekopajacach. Powiedzcie chinczykom i Amerykaną żeby zmniejszyło emisję śmieszne. Placenie za emisje tu chodzi o dławienie polskiej gospodarki bo już teraz wielu nie podoba się to że jest u nas coraz lepiej. Silna Polska nie potrzebna jest ani ruskim ani szwabom. I tyle

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.84.130.252
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

27 619 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

0 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 218 ofert w bazie

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.