Tobiszowski: nowelizacja ustawy górniczej daje stabilność i przewidywalność restrukturyzacji

Tobiszowski: nowelizacja ustawy górniczej daje stabilność i przewidywalność restrukturyzacji
Adobe Stock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/PA
 • Dodano: 24-11-2018 14:24

Nowelizacja ustawy górniczej, wydłużająca jej działanie do końca 2023 roku, pozwala płynnie prowadzić trwający proces restrukturyzacji górnictwa; daje stabilność i przewidywalność - ocenił w sobotę wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

W piątek późnym wieczorem Senat bez poprawek przyjął nowelizację Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, wydłużającą czas jej obowiązywania o pięć lat. W tym czasie nadal możliwa będzie pomoc publiczna na restrukturyzację górnictwa - jej górny limit pozostał na niezmienionym poziomie 7 mld zł.

- Uchwalenie ustawy przez Senat to bardzo dobra wiadomość. Ustawa pozwala płynnie prowadzić proces restrukturyzacji górnictwa, daje spokój, stabilność i przewidywalność - zarówno w zakresie finansowania likwidacji zbędnego majątku kopalń, działań polikwidacyjnych i zabezpieczających, jak i świadczeń społecznych, w tym urlopów górniczych - powiedział w sobotę wiceminister.

Sejm przyjął ustawę 9 listopada. W izbie wyższej za jej przyjęciem głosowało w piątek 81 senatorów, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Po podpisaniu przez prezydenta, przepisy ustawy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

- Notyfikacja Komisji Europejskiej otworzyła drogę do nowelizacji ustawy i stworzenia stabilnych ram działania na kolejne pięć lat. Dzięki ustawie będziemy mogli finansować z budżetu wydatki związane z restrukturyzacją do końca 2023 roku, maksymalnie do kwoty 7 mld zł, którą określiliśmy wcześniej. Jednak wydatki te mogą dotyczyć jedynie majątku, który trafi do SRK jeszcze w tym roku. Później likwidację zbędnego majątku spółki węglowe będą finansować z własnych środków - zaznaczył Tobiszowski.

Potwierdził, że jeszcze w tym roku do SRK ma zostać przekazana wybrana część majątku ruchu Piekary, gdzie kończą się złoża węgla (jako część kopalni Bobrek-Piekary, należącej do spółki Węglokoks Kraj), część ruchu Rydułtowy (jako fragment kopalni ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej) oraz wybrany, nieprodukcyjny majątek kopalni Mysłowice-Wesoła, także należącej do PGG. Gdyby majątek trafił do SRK po 2018 r., za jego likwidację czy rekultywację terenów poprzemysłowych musiałyby już płacić spółki węglowe, a nie budżet państwa.

Według informacji Ministerstwa Energii, przedłużenie obowiązywania ustawy górniczej o kolejne pięć lat gwarantuje ciągłość finansowania procesów likwidacji kopalń i działań polikwidacyjnych, w tym realizację zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń. Daje także możliwość pokrywania kosztów naprawy szkód górniczych, wywoływanych przez kopalnie będące już w likwidacji lub zlikwidowane. Pozwala również na dalsze finansowanie świadczeń dla pracowników, którzy przejdą wraz ze zbędnym majątkiem do SRK do końca 2018 r., i którzy zdecydują się skorzystać ze świadczeń osłonowych - urlopów górniczych i odpraw.

Nowelizacja ustawy umożliwia także objęcie tzw. urlopami górniczymi pracowników z objętych ustawą restrukturyzowanych zakładów, którzy przepracowali na stanowiskach górniczych co najmniej 10 lat, a oprócz tego pełnili funkcje związkowe - okres ich pełnienia ma być brany pod uwagę przy ustalaniu ich uprawnień do emerytury górniczej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Tobiszowski: nowelizacja ustawy górniczej daje stabilność i przewidywalność restrukturyzacji

 • obserwator 2018-11-25 12:23:08
  Nowelizacja oznacza likwidację kolejnych kopalń, teraz w JSW, gdzie ustawą o urlopach górniczych spacyfikowano związkowców :)
 • Nie wierzę już temu państwu. 2018-11-24 22:18:39
  Tobiszoł nie udawaj Greka!!!..... Niech rząd pis wypłaci rekompensaty dla oszukanych emerytów!!!
  • Jacek 2018-11-25 12:05:51
   Trzeba tym kłamcą takim jak Tobiszowski Szydło i reszcie z partji Prawo i Niesprawiedliwość podziękować w najbliższych wyborach (12 000 emeryt)
 • MIREK 2018-11-24 22:06:42
  2015-2017 nieobjęci rekompensatami za węgiel czyli zrobieni w h...ja proszę pomyśleć o zwarciu szeregów i upomnieniu się o to co się nam należy jak koryto..... i nie 10 tys tylko ZUS co miesiąc. Dlaczego kolejarze mają ,inni ??????
  • miki 2018-11-25 08:01:09
   to może zaproponuj: deputat i emerytury jak u kolejarzy? PS od deputatu liczono składkę ZUS, więc masz wyższą emeryturę niż gdyby deputatu nie było. Czyli masz deputat w emeryturze
 • Krystian Andrzej Szkudelski 2018-11-24 20:39:48
  Pan minister jest osobą wierząca? Pamiętajcie aby przestrzegać dni świętych ale pan minister nie przestrzega udziela wywiadów i do tego wykorzystuje dziennikarzy i wrogich propagandystów przeciwko górnikom by pisali o nim artykuły a propagandyści wrodzy obrażali górników. Cytat z Starego Testamentu (Biblii) SZABAT Potem tak rzekł Pan do Mojżesza: «Powiedz Izraelitom: Przestrzegajcie pilnie moich szabatów, gdyż to jest znak między Mną a wami dla wszystkich waszych pokoleń, by po tym można było poznać, że Ja jestem Pan, który was uświęcam. Przeto zachowujcie szabat, który winien być dla was świętością. I ktokolwiek by go znieważył, będzie ukarany śmiercią, i każdy, kto by wykonywał pracę w tym dniu, będzie wykluczony ze swojego ludu. Przez sześć dni będzie się wykonywać pracę, ale dzień siódmy będzie szabatem odpoczynku, poświęconym Panu, i dlatego ktokolwiek by wykonywał pracę w dniu szabatu, winien być ukarany śmiercią. Izraelici winni pilnie przestrzegać szabatu jako obowiązku i przymierza wiecznego poprzez pokolenia. To będzie znak wiekuisty między Mną a Izraelitami, bo w sześciu dniach Pan stworzył niebo i ziemię, a w siódmym dniu odpoczął i wytchnął». Poszukajcie w google artykułu. Źródła katolickie bo na zdjęciu ksiądz. Dlaczego niedziela to pierwszy dzień tygodnia? Kapłani nie odpowiadają przed faroanem Tanach Leszek Kwiatkowski jak dobrze pamiętam tak było napisane teraz w wyszukiwarce tego niema chyba to oznacza szeroko zakrojoną akcję przeciwko mnie uważajcie górnicy i związkowcy jeszcze wyzerują wam w ten sposób konta bankowe. Przepraszam jeżeli się pomyliłem ale klika razy wchodziłem na stronę radził bym zapisywać i drukować tekst i jeszcze nagrywać co robicie na komputerze i zgrywać na DVD przykład CYPISA i jego liczby wyświetleń chcę dodać iż chyba po górnictwie pan minister Tobiszewski działa destrukcyjnie na ten sektor.  Mozę to chodziło o ochronę Mileny Fabiańskiej jak dobrze pamiętam że podobny komentarz wystawiłem na serwisie Bankier.pl. Zapisałem w Archive web może pomagają im amerykanie albo niemcy lub ma ją swoją technologie a mozę zakupioną z rosji i chin lub z ukrainy  w razie czego to możecie się zwrócić do rządu polskiego o pomoc. Wystawiłem  komentarze na serwisie lm.pl o górnictwie  odkrywce Ościsłowo w polsce podejrzewam że ani atom ani gazowa elektrownia nie powstanie czyli energetycy też dostaną  po tyłu (handel niewolnikami do niemiec gierek przehandlował niemców za technologię benzyny z ropy a rząd za stołki i opozycja). Proszę przeczytać komentarz NOWY osobą tą jestem ja. Pamiętajcie że rabinem w rosji był Adolf dziwne bo urodził się w czasie represji żydów w niemczech pamiętajcie kapłani nie odpowiadają przed faraonem to zostało w 99% usunięte. Prozdrawiam Krystian Andrzej Szkudelski
 • Jacek 2018-11-24 16:19:09
  Związkowcy darmozjady ,nieroby ,tak na urlopy tłuste koty pòjdą a Tobiszoł może zamykać kolejne kopalnie bo unia kazała a zwąchole będą siedziec cicho bo mają urlopy gòrnicze.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!