PARTNERZY PORTALU

Tomasz Rogala o planach PGG i roli węgla w gospodarce

 • Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
 • Dodano: 26-04-2019 06:00

Obecnie nie zauważamy oznak zmniejszenia antywęglowego trendu w Europie - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a zarazem prezydent Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.

 • Polska Grupa Górnicza (PGG) wydobywa rocznie około 30 mln ton węgla. 
 • Koncentruje się przede wszystkim na zaopatrywaniu krajowego rynku, w tym energetyki zawodowej.  
 • PGG jest największą górniczą firmą w UE, jej zasoby węgla szacuje się na 1,6 mld ton. 
 • Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala będzie uczestniczył w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbędzie się w Katowicach od 13 do 15 maja pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

Tomasz Rogala wskazuje, że w roku 2018 wyprodukowano i zużyto na świecie ponad 7 mld ton węgla. A takie kraje, jak między innymi Chiny, Indie, Rosja, USA czy Australia nie zwalniają tempa w zakresie wydobycia węgla. 

Na świecie wzrasta konsumpcja energii elektrycznej i jest duże zapotrzebowanie na węgiel. W Unii Europejskiej ten surowiec pozostaje na cenzurowanym.

- Obecnie nie zauważamy oznak zmniejszenia antywęglowego trendu w Europie - wskazuje w rozmowie z portalem WNP.PL prezes PGG Tomasz Rogala.

Wskazuje przy tym, że zatrudniając bezpośrednio około 43 tys. osób, Polska Grupa Górnicza zapewnia co najmniej 200 tys. miejsc pracy w swoim otoczeniu, współpracując z ok. 3,5 tys. partnerów. Na zakup gotowych dóbr inwestycyjnych oraz dzierżawę maszyn firma wydaje rocznie ponad 780 mln zł. 

Prezes Tomasz Rogala zaznacza, że spoglądając na sektor węgla kamiennego, trzeba uwzględnić wartości, które on generuje. Należy tu nadmienić, że w zakresie wartości dla pracowników średnie wynagrodzenie w PGG jest o 50 proc. wyższe niż średnie wynagrodzenia na terenie Górnego Śląska. 

Czytaj także: Program PGG Family stale się rozrasta. Korzystają pracownicy i ich rodziny

Do budżetu państwa Polska Grupa Górnicza odprowadza rocznie ponad 3,1 mld zł podatków i innych opłat, a do budżetów lokalnych ponad 171 mln zł. PGG realizuje programy stypendialne z gwarancjami zatrudnienia; w zawodach górniczych na potrzeby PGG kształci się obecnie w różnych formach ponad 650 uczniów z 41 szkół.

Polska Grupa Górnicza wydobywa rocznie około 30 mln ton węgla. Koncentruje się przede wszystkim na zaopatrywaniu krajowego rynku, w tym energetyki zawodowej.  

Zobacz wywiad z prezesem PGG Tomaszem Rogalą.Plany Polskiej Grupy Górniczej na rok 2019 przewidują przeznaczenie ponad 1,4 mld zł na uzbrojenie 45 ścian wydobywczych i wydrążenie 140 km nowych wyrobisk. 

Będzie następować kontynuacja kluczowych inwestycji - za 582 mln zł - oraz dalsze zakupy nowego sprzętu, głównie urządzeń transportowych oraz sekcji obudowy zmechanizowanej za prawie 1,2 mld zł. 

Polska Grupa Górnicza analizuje też uruchomienie instalacji fotowoltaicznych na terenach górniczych, docelowo dających łącznie nawet 95 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie, przy ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o ok. 60 tys. ton w skali roku. Koszt związanych z tym inwestycji szacowany jest na ok. 300 mln zł. 
×

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Tomasz Rogala o planach PGG i roli węgla w gospodarce

 • Jarek 2019-04-28 18:58:21
  Te 3 MLD PLN nie starcza nawet na dotacje do emerytur górniczych byłych pracowników PGG (Kompani Węglowej, KHW). Dotacje do Górniczych Emerytur są największymi kosztami funkcjonowania kopalń (chociaż ukrytymi). Szkody górnicze są również nie małe- to uszkodzone nie tylko budynki, ale przede wszystkim drogi, tory kolejowe i tramwajowe na Śląsku. Np. S1 między Tychami a Mysłowicami (oprócz "znaku wielbłąda" i ograniczenia do 90 jest jeszcze napis "szkody górnicze), droga 934 (Imielin, Chełm Śl, Bieruń...)- jedna wielka "porażka"ciągle naprawiana z marnym skutkiem, ograniczenie prędkości pociągów między np. Mysłowicami a Oświęcimiem (wypaczone tory)... Gdyby tylko te szkody usunąć (a jest to drobny wycinek Śląska), to brakło by na to zysków górnictwa z ostatnich 10 lat. Ale czy one kiedykolwiek były ?
 • miki 2019-04-27 18:51:54
  podobno mamy 700 tys. nauczycieli i zarabiają po 6000 zł brutto, czyli mamy 700 tys. plus ok 2800 zł zusu i dochodowego, co daje 24 zł mld podatków i opłat - tylko od wynagrodzeń. Że też strajkujący nauczyciele nie domagali się podwyżek, by więcej płacić podatku..... PS. Oczywiście wiem, że z 3800 zł podatków i innych opłat - 2000 zł trafia do ZUS, a z pozostałych 800 zł, w budżecie ląduje ok 200 zł....... A więc nauczyciele płacą do budżetu nie 24 mld rocznie, a 1,6 mld
  • siwy 2019-04-27 20:46:05
   tylko taki tempy imbecyl jak ty porównuje górnika do nauczyciela...
   • Ulgix 2019-04-28 20:06:54
    Chamstwo kolegi wskazuje na jego zawód. I tacy jesteście. Dużo bardziej szanuję nauczyciela niż górnika. I społecznie jego praca jest wiele więcej warta niż wiecznie i bez umiaru dotowanego górnika.
 • Krzysiek 2019-04-26 21:20:39
  Kopalnia to bardzo duży zakład pracy wykonuje się tu pracę na komendy trochę jak w wojsku z szeregowm pracownikiem nikt o ekonomi nie będzie gadał związki to raczej tak cichutko siedzą bo kopalnie dziś to kolos na glinianych nogach mamy wysokie koszty wydobycia bo musimy spełniać bardzo dużo wymogów europejskich w kopalniach głebinowych gdzie kraje bloku wschodniego jadą na żywioł natomiast Australia czy USA mają pokłady węgla płytko prowadzą w 90% wydobycie odkrywkowe bez kosztów praktycznie to jak czerpanie koparka piasku z placu. Podsumowując to ludzie na dole produktywni 60% całosci... reszta to biurokracja siedzą i posyłaja se papiery na przemian do siebie kontrolują skontrolowane sprawdzają sprawdzone... A czy utrzymywać kopalnie czy zamknąć to Suwerenność jest myślę naj naj bez węgla doby nie przeżyje dzisiejsza cywilizacja sprowadzać z rozwagą!!! w razie W..... utrzymywać swoją niezależność. Lek zwolnić ludzi z biurokracji przyjść o rozum do głowy z firmami okołogórniczymi kto wie o czym mówię to wie mafiaaaaa cześć dla kopalni kosztuje kilkadziesiąt razy więcej jak dla rynku wolnego. Kopalnie które odcieto od systemu nadmiernej biurokracji i kupna na przetargach były do zamkniecia wcześniej dziś świecą przykładem i przynoszą zyski dla Taurona wina nie jest w ludziach pracy a pijawkach które będą tu do końca ubranych nie w ubranie robocze tylko biała koszulę i krawat
  • ROBOTNIK 2019-04-28 20:42:44
   zanim napiszesz zapoznaj się z problemami a nie pisz jak związkowiec części i urządzenia są drogie bo musza spełniać normy ( szkoda że nie stare branżowe a europejskie a badania kosztują przetargi organizowane są a kryterium to cena więc jaka cena taki materiał bądź urządzenie a gdyby kopalnie płaciły a nie zwlekały po 120 150 dniach miały by zapewne taniej .Dla chronienia własnej (...) organizowane przetargi opierają się tylko na cenie porozmawiaj z producentami lub tymi którzy odchodzą od produkcji górniczej .Na koniec tylko jeszcze zapytam czy wiesz co to kultura techniczna zobacz jak długo służy urządzenie w jakim stanie jest wysyłane do remontu to jedne z problemów w pierwszej kolejności do rozwiązania !
 • Michal 2019-04-26 13:01:27
  Mam pytanie do Górników. Czy Dyrekcje kopalni, Związki Zawodowe uczciwie rozmawiają z Wami na temat: kosztów pracy/ 1 tonę wydobytego węgla, porównanie kosztów wydobycia do USA, Australii czy Rosji, kosztów wydobycia ze względu na zaleganie pokładów, cen węgla na giełdzie, rentowności przedsięwzięcia oraz innych kluczowych wskaźników ? Czy są w ogóle poruszane tego typu tematy ?
  • Ali 2019-04-26 18:02:57
   Oni nie mają o takich sprawach pojęcia, tam się liczy tylko fedra
  • Olo 2019-04-26 20:17:35
   Ma być i ch.j Nikt się nie liczy z kosztami to nie firma prywatna.
   • Michał 2019-04-26 21:55:42
    Drogi Olo. tym jednym zdaniem podsumowałeś 2 bardzo ważne sprawy. 1. dlaczego upadł komunizm. 2. dlaczego m.in. jesteśmy daleko finansowo za Europą zachodnią. 3. chyba najgorsza rzecz to mentalność, która prowadzi do samozagłady. 4. zaklinanie rzeczywistości. 5. brak odpowiedzialności. wszystko to jest bardzo przykre ale niestety prawdziwe. kupować w dobie kapitalizmu za europejską pensję wysokojakościowe produkty ale do pracy przychodzić na warunkach I odpowiedzialności głębokiej komuny.
 • polski podatnik 2019-04-26 08:58:07
  Powinno być w tytule: przekazaliśmy 3 mld tytułem głównie kosztów pracy a dostaliśmy od spółek skarbu państwa oraz budżetu ponad 18 mld. Ponad 10 mld długu też nam umorzy Państwo. To prawdziwy bilans PGG.
  • Inny podatnik 2019-04-26 12:59:52
   Bardzo trafny komentarz. To co podaje PGG o wplatach do budżetu to malowanie trawy na zielono, prawda jest taka że spoleczenstwo ich kredytuje
  • Jożin z Bażin 2019-04-28 19:58:18
   Vat-u to oni nie płacą tylko odprowadzają to co im wpłacą odbiorcy. Żadna łaska. Jeśli nie PGG to zapłacił by importer tańszego węgla. Poza tym wszyscy płacą podatki i nie robią z tego jakiegoś sukcesu. Racja że dotacje wyłudzane przekraczają znacznie te "ich podatki". PGG ma wydajność ~740 to/pracownika /rok. To 2 razy więcej niż przed wojną, gdy pod ziemią robiły konie i 2 razy mniej niż zamykane przez Thatcher w Anglii kopalnie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.224.127.143
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!