Transformacja górnicza najlepiej przebiega tam, gdzie jest rozłożona na lata

Transformacja górnicza najlepiej przebiega tam, gdzie jest rozłożona na lata
- Osoby zatrudnione w górnictwie niechętnie zgadzają się na jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. zł - mówi Tomasz Rogala Fot. PTWP

- Proces odchodzenia od węgla w Polsce trwa od 30 lat. W ostatnim czasie węgiel stał się jednak celem "ataku politycznego". Tymczasem, zachodnie przykłady pokazują, że najsprawniejsze odejście od węgla zachodzi tam, gdzie jest zaplanowane na wiele lat - stwierdził na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

- Trzeba zwrócić uwagę, że w 1990 r. w Polsce produkowano niemal 150 mln ton węgla kamiennego. Dziś jest to 70 mln ton. Oznacza to, że transformacja - polegająca na zmniejszeniu wydobywania węgla - w Polsce trwa. Dopiero w ostatnim czasie nastąpił pewien "atak" na węgiel, związany z polityką klimatyczną. Zaszkodził on górnictwu i sprawił, że węgiel stał się w debacie publicznej wrogiem numer jeden. Ten proces, proces transformacji wciąż się dzieje, ale prowadzony w sposób zrównoważony, dla lepsze efekty - powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Jak dodał, zły przykład transformacji energetycznej to Dolny Śląsk, który do dziś nie może otrząsnąć się z zapaści. Tymczasem - zdaniem Tomasza Rogali - spowolnienie tego procesu na Górnym Śląsku daje szansę na to, że jedne miejsca pracy przekształcą się w inne.

- Dobrym przykładem są Niemcy, gdzie proces transformacji zaplanowano na 20 lat i powoli przeprowadzano. Przenoszono kompetencje z jednych działów gospodarki do innych, co było dotowane przez niemiecki rząd. Tymczasem w Polsce umowa społeczna stała się powszechnym przedmiotem krytyki - ocenił Tomasz Rogala.

Jego zdaniem, większość osób obecnie zatrudnionych w górnictwie nie chce skorzystać z jednorazowych odpraw w wysokości 120 tys. zł, ponieważ górnictwo i zawody okołogórnicze wciąż gwarantują lepszą stałość pracy.

Tomasz Rogala był gościem debaty "Transformacja i kapitał społeczny", która odbyła się podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Transformacja górnicza najlepiej przebiega tam, gdzie jest rozłożona na lata

  • Zyski wasze straty nasze 2022-04-28 12:53:41
    Niech ten nieudacznik Rogala powie dlaczego Niemcy potrzebowa li na transformację górnictwa i jego zamknięcie tylko 20 lat a my to samo musimy robić 3 razy dłużej i 3 razy drożej od 1990 roku aż do 2049 roku? Bo on też doprowadził do ruiny górnictwo a teraz chce jak najdłużej siedzieć na swoim stołku na koszt podatników a z nim ta cała patologia górnicza i związkowcy ze swoimi podejrzanymi geszeftami.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!