PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Transformacja - tak, likwidacja - nie. Czy jesteśmy w stanie stworzyć miejsca pracy dla ludzi z kopalni?

Autor: Jerzy Dudała
10-05-2019 06:00 |  aktualizacja: 09-05-2019 22:25
Transformacja - tak, likwidacja - nie. Czy jesteśmy w stanie stworzyć miejsca pracy dla ludzi z kopalni?

Górnictwo to nadal znaczący pracodawca i płatnik podatków. W samych kopalniach pracuje u nas ok. 83 tys. osób, a dochodzą pracownicy całej rzeszy firm, które kooperują z kopalniami i dostarczają do nich różnego rodzaju produkty i usługi.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zlikwidować kopalnie - łatwo. Zagospodarować byłych pracowników i zapobiec wysypowi patologii - już niezwykle trudno. Górnictwo to nadal znaczący pracodawca i płatnik podatków. W samych kopalniach pracuje u nas ok. 83 tys. osób, a dochodzą pracownicy całej rzeszy firm, które kooperują z kopalniami i dostarczają do nich różnego rodzaju produkty i usługi. Z górnictwa nadal utrzymuje się u nas ok. 500 tys. osób, licząc pracowników kopalń, firm kooperujących z górnictwem czy rodziny górników.

 • To przedsiębiorstwa górnicze powinny być liderami i głównymi uczestnikami zmian, ponieważ w dużej mierze transformacja ich właśnie dotyczy. 
 • A trzeba pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy liczne i dynamiczne zmiany zachodzące w polskim górnictwie.
 • O funkcjonowaniu i perspektywach sektora węglowego będziemy dyskutować w Katowicach od 13 do 15 maja w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (44)

 • miki 2019-05-10 07:46:31
  obroty branży wynoszą ok 2 mld zł miesiecznie (czasem więcej czasem mniej). 2 mld dzielone na 500 tys. daje 4000 zł na osobę i to przy założeniu kosztów ludzkich w procesach na poziomie 100%. 83 tys. górników kosztuje ponad 12 tys. na miesiąc (licząc wszystkie składki i podatki). proste mnożenie da miliard. Czyli pozostałe 417 tys. wychodzi drugi miliard, czyli 2300 na osobę. Nawet gdyby uznać oczywisty przepływ dochodów górników do tych ludzi, to i tam nie ma na minimalną. Czy górnictwo tworzy miejsca pracy poza górnictwem? Oczywiście. Dużo ? Odkrywkowe - tak, głębinowe - gdy dodamy koszty emerytur - raczej zabiera miejsca pracy. Drogi autorze - prosta kalkulacja matematyczna - oczywista dla ludzi z wykształceniem inżynierskim i ekonomicznym jasno wykazuje WYMYSŁY. Dodajmy - przez 30 lat liczba miejsc pracy w sektorze spadła o 400 tys. - idąc tym sposobem myslenia - mamy z tego powodu ok 3 mln bezrobotnych. A dodajmy - programów osłonowych tutaj było niewiele. Więc po co wypisywać takie brednie?
  • Jang. 2019-05-10 11:05:19
   Aaa tam ....Angielskie nieuki pod wodzą niejakiej premier Margaret T. czy niemieccy i francuscy analfabeci ekonomiczni polikwidowali kopalnie węgla bo nie "ZNAJO" się na gospodarce i nie "POTRAFIO" zadbać o dobrobyt...Jak nasi związkowcy i politycy....Oni "KLEPIO" biedę a my żyjemy jak pączki w maśle...
   • johny 2019-05-10 20:44:34
    Anglicy mają ropę, gaz i elektrownie atomowe do tego wielkiego brata za wielką woda, Francuzi trzymają rękę na złożach ropy gazu i uranu w Afryce, Niemcy mają silną gospodarkę oraz kopalnie węgla brunatnego i atomówki, a my? jakie mamy źródła energii? uranu brak, atomówek brak, węgiel brunatny (ekologiczne protesty) zostało czarne złoto, nawet Ukraina, Czechy Węgry mają atomówki. Trzeba było nie protestować i nie niszczyć Żarnowca oraz pozwolić na drugą budowę to by problemu węgla kamiennego nie było. Ale jak chce się zjeść ciastko i mieć ciastko to tak się nie da. Nie ma gospodarki która węgiel nie zastąpiła atomem. Nawet ekologicznie Szwedzi mają atomówki, Belgowie itd...
   • obserwator 2019-05-11 11:16:41
    Mylisz się bo Niemcy już za chwilę zlikwidują elektrownie atomowe a za 15 lat resztę górnictwa i całą energetykę węglową.
   • Paws 2019-05-11 21:38:35
    "johnny" - nie tlumacz gosciom typu "miki" czy "jang", bo to nie ma sensu. Oni nie rozumieją, ze na dzien dzisiejszy po prostu nie mamy alternatywy, myslą, ze transformacja w energetyce trwa chwilke i malo kosztuje.
   • Paws 2019-05-11 21:44:14
    "obserwator" - tak, ale Niemcy przez dekady sie "transformowali", bo tyle to wlasnie trwa, tylko ludzie uposledzeni albo nieznajacy tematu tak bredzą. Transformacja kosztuje setki miliardow, dlatego rozklada sie to na dekady, bo zadna gospodarka tego nie uciągnie. Ale co ja tam wiem. Mikiego zapytaj on wie i ci wszystko wyliczy ;)
   • miki 2019-05-14 08:22:47
    No to Paws - piszesz o restrukturyzacji węgla w Niemczech wg planu. Od 1998 roku (co znalazlem w sieci) Niemcy wydali na restrukturyzację GWK 40 mld euro. Czyli 2 mld rocznie. Jest nas w Polsce o połowę mniej (zostaje miliard) i zarabiamy (tworzymy wartości dodanej) 4 razy mniej niż Niemcy (czyli zostaje 1 mld zł rocznie). Otóż nie mam nic przeciwko by na restrukturyzację sektora górniczego w Polsce, służącą jego RESTRUKTURYZACJI wydawać, miliard złotych na rok. Oczywiście te niemieckie wydatki nie dotyczyły systemu emerytalnego górników (górnik niemiecki po 25 latach pracy dostaje ok 200% HERZa czyli przeliczając na warunki polskie ok 2000 zł). Też nie mam nic przeciwko by ten system skopiować, ba nawet tylko dla podejmujących dziś pracę w kopalniach. ale zanim wydamy na restrukturyzację sektora złotówkę - to warto okreslić i publikować (tak jak to robiła PO) cele i kryteria sukcesu. Ja je wielokrotnie opisałem: w górnictwie energetycznym: 15 tys. ludzi - wydobywa między 22,5 a 30 mln ton węgla. Można te czynniki opracować inaczej. Ale bez ich opracowania cała tzw RESTRUKTURYZACJA sektora węglowego to zwykłe okradanie podatnika czy spółek innych niż PGG. Idealny dla mnie przykład RESTRUKTURYZACJI możesz zaobserwować (a piszesz o Niemczech) w przemysle stoczniowym. Otóż 15 lat temu stocznie i niemieckie i polskie dostały możliwość korzystania ze środków na restrukturyzację. Warunki były identyczne: wy chcecie zrobić to i to - a my wam dajemy NA TO pieniądze. Cóż stocznie niemieckie każde euro mogły potem rozliczyć w : rezultatach programu. Stocznie polskie miały po stronie wydatków na restrukturyzację ZERO, więc zostały poproszone o oddanie kasy. Nasze górnictwo albo wydaje pieniądze idiotycznie (na urlopy dla pracowników, którzy są potrzebni) albo w sposób, który niekoniecznie przekłada się na restrukturyzację sektora. Oczywiście zaraz napiszesz, że 50.000 zł gdzieś dobrze wydano. Polskie górnictwo restrukturyzuje się podobnie jak episkopat walczy z pedofilią
   • paws 2019-05-14 22:18:01
    "Miki" - przecież ja jako pracownik dołowy polskiej miedzi, pisałem ci nie 1 i nie 2, że jestem za tym, żeby górnicy (w tym ja) odprowadzali o połowę wieksze niż teraz składki emerytalne, bo rozumiem ekonomię i dzisiejszą polską sytuację demograficzną. Po 2 nie jest moją winą, że polskie kopalnie są źle zarządzane. To wiedzą WSZYSCY, ale tak to jest jak kopalniami zarządzają politycy i do tego marni, których zresztą sami wybieramy, a oni siebie do spółek skarbu państwa. Pisałem to w niektorych komentarzach po kilka razy. Wszyscy znamy bolączki naszego przemysłu i górnictwa też.
   • miki 2019-05-15 09:47:14
    Ależ Paws - PGG - po ostatnich podwyżkach (a jak wielokrotnie pisałem na pewno nie zazdroszczę górnikom pieniędzy) kompletnie na nic nie stać. Gdyby mieli pokrywać połowę kosztów emerytur, to trzeba od razu całość zamknąć. ale mam nadzieję, że przyjąłeś, że Polacy - biorąc pod uwagę swój poziom życia, raczej dopłacają do górnictwa więcej niż Niemcy. a już Tobie oceniać, czy górnictwo wydaje te pieniądze mądrze. co mogę od siebie powiedzieć - znałem ok 10 może 15 dyrektorów kopalń, w czasach gdy dyrektor był dyrektorem - a nie nadzorcą jak dzisiaj. I naprawdę to byli niegłupi ludzie. Więc wydaje mi się, że zarządzając - bierze się pod uwagę miejscowe zwyczaje. Trudno jest zarządzać taką strukturą. Wy w KGHM przynajmniej na siebie zarabiacie, a podatek miedziowy co prawda was wkurza - ale zapewnia racjonalność działań. No i jak sądzę (a tego nie wiem) górnik z KGHM nie ucieka na emeryturę (choć nie wiem jak to jest - moze napiszesz)
   • paws 2019-05-16 08:17:50
    nadal nie rozumiem dlaczego kopalnie miałyby wyplacać emerytury, swoim pracownikom? Od tego jest system emerytalny, do którego górnik wpłaca składki emerytalne, więc nie rozumiem dlaczego kopalnia mialaby placic na emerytury gornika. Gornik nie wpłaca skladek emerytalnych do kopalni tylko do ZUSu. Twoje przedsiebiorstwo placi twoim wspolpracownikom emerytury? Nie sądze. Chcesz coś zmienić w tej kwestii? Zmien system, a nie obciążasz firmę dodatkowymi skladkami.
   • miki 2019-05-16 09:15:26
    powinno płacić składki na obecnych pracowników pokrywające w przyszłości koszty ich świadczeń. Tak jak wszędzie indziej.
   • paws 2019-05-16 23:23:28
    gdzie niby tak jest? Wczesniej pracowalem w energetyce i nigdy nie słyszałem o tym, żeby jakiekolwiek przedsiebiorstwo oplacalo emerytury swoim pracownikom czy tam bylym. Po to placisz skladki emerytalne żeby system cie pozniej utrzymywał. I "TAK JEST WSZEDZIE INDZIEJ". Np. kopalnia dopłaca do twojego programu emerytalnego, ale nie opłaca twoich emerytów, to by była kompletna bzdura. A co z twoimi skladkami, które np przez 40 lat (jako zwykly pracownik) czy 25 lat (jako dolowy) wpłacales do systemu?
  • gwito 2019-05-10 13:48:50
   @miki dzieki za te obliczenie Juz zaczalem robic wlasne w oparciu o ilosc wegla wydobytego w Polsce w ciagu roku i sredniej ceny surowca i wychodzi na to ze te 500 000 pracownikow z trudem zarobiloby na najnizsza krajowa cos kolo 2500 pln brutto miesiecznie. Prawda jest taka ze ta liczba 500 000 jest mocno przeszacowana i trzeba patrzec na bilans calego sektora a nie na watpliwe koszty spoleczne. A bilans jest ujemny od dlugiego czasu i kazda zlotowka dofinanansowania z budzetu jest zmarnowana. Oprocz kosztow ponoszonych na ratowanie gornictwa mamy tez straty wynikajace z braku srodkow na bardziej potrzebne inwestycje dajace rozwoj i dochod ktore moglyby zaprocentowac w przyszlosci. Pompowanie pieniedzy w nierentowny biznes na taka skale doprowadzi gospodarke na skraj przepasci. Pierwsze symptomy sa widoczne od dawna - rosnace ceny pradu miedialnie ignorowane i marginalizowane. Teraz zamykaja hute w Krakowie gdzie 1200 moze stracic prace. To sa namacalne skutki braku pomyslu PiS na dotowanie gornictwa za pomoca energetyki...
 • Krzysztof S 2019-05-10 08:31:22
  Transformacja jest prosta. Wystarczy zamknąć kopalnie węgla kamiennego, które nie są opłacalne. W ich miejsce otwierany , kopalnie węgla brunatnego. Górników ze Śląska przenosimy w miejsca w pobliżu nowych kopalń. Wszyscy są szczęśliwi. Niemcy tak robią od ponad 10 lat i wszystkim kasa się zgadza. Trzeba zrozumieć jedno. Chcesz godnie żyć, idź za pieniędzmi. Tańsze jest wydobycie węgla brunatnego, więc go wydobywamy teraz. Skończy się brunatny, zmieni się rynek, wtedy będziemy eksploatować złoża węgla kamiennego.
  • Simon 2019-05-10 15:42:59
   Od kiedy Niemcy tak robią? W 2018 166 mln ton węgla brunatnego wydobyło raptem 12 tysięcy górników. Większość tych z kopalni węgla kamiennego trafiła podobnie jak u nas na wcześniejsze emerytury. Między bajki można włożyć przekwalifikowanie do innych zawodów. Tak piszą jedynie profesorowie co sami cale życie spędzili w jednej uczelni. Już dawno do maksimum powinno się ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników składając im obietnice bez pokrycia. Górnictwo przy obecnych cenach bankowo nie wyżywi takiej armii ludzi. Swoją drogą pomysł by głównymi udziałowcami PGG zostali jej najwięksi konkurenci czyli PGE i PGNiG był naprawdę "genialny".
 • Gornik 2019-05-10 09:11:23
  Zamknac wszystkie kopalnie zwiekszajac eksport wegla z Rosji.
  • obserwator 2019-05-10 12:01:07
   Tańszy i lepszy niż nasz węgiel można kupić na całym świecie a nie tylko w Rosji.
   • Olo 2019-05-10 12:42:04
    Tak dzisiaj kupisz tanio jak zamkną kopalnie to monopolista pokarze ci kto rządzi
   • obserwator 2019-05-10 13:22:26
    To kupisz od innego tak jak to jest z ropą i gazem.
   • Mateusz 2019-05-10 14:44:44
    Lepszy węgiel niż nasz tzn rosyjski???? Brawo znawco tematu
   • obserwator 2019-05-10 18:18:49
    Jesteś albo trolem albo kompletnym idiotą.
 • Strażnik żyrandola 2019-05-10 09:21:26
  Drzewem też idzie palić,dać górnikom siekiery i wysłać do lasu.
 • artek 2019-05-10 09:28:37
  Czemu mam się martwić przyszłością górnictwa, jeśli takiej troski zabrakło przy likwidacji przemysłu tekstylnego? W moim mieście fabrykę zamieniono na supermarket, a hale wynajmowane są przez firmy prywatne.
  • jajojużje 2019-05-10 10:37:13
   Miej pretensje do władzy pokroju PO itp. to oni wysprzedali polskie firmy zagranicznym udziałowcom, którzy dziwnym trafem w niedługim czasie po kupnie zaczęli zakłady zamykac;] zobacz sobie mapę Polski z polskimi zakładami przed wejściem do UE a zobacz teraźniejszą. Zamiast naszych firm są LIDLE i Biedronki. Pozbyli się konkurencji wzorcowo.
   • Jang. 2019-05-10 10:59:20
    i w tych LIDL -ach i Biedronkach kupują towary krasnoludki za pieniadze ktore im dają Niebiosa ????Wracaj na portalale dla takich jak ty ...
   • obserwator 2019-05-10 11:56:26
    Pis też prywatyzował nasz przemysł jak choćby w 2008 roku gdy gdańską stocznię Lenina ukraińskiemu oligarsze tylko po to żeby w zeszłym roku na żądanie stoczniowej solidarności odkupić z powrotem tego bankruta i jeszcze dodatkowo utopić w niego na modernizację kupę kasy podatników.
   • łooooo 2019-05-10 15:24:24
    tylko kto sprzedał fabrykę w mielcu ??? pis! wiedz nie kadź:D
   • miki 2019-05-10 19:09:22
    wychowywałem się w wielkim mieście. Mój dzień wyglądał tak: kończyłem szkołę o 12.10. O 15.00 w sklepie można było kupić masło czy kawałek wędliny - więc nie szedłem do domu - tylko od razu ryp do kolejki. Z tego co kojarzę PRLowi udało się wyprodukować właściwą ilość octu, i bywało, że soli.....
   • pamiętający 2019-05-10 19:29:48
    Nawet gorzałka była na kartki.
   • ted 2019-05-13 08:28:00
    Odpowiedź może być jedna ha ha ha

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.190.216
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

21 597 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

304 382 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 216 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.