Transformacja to konieczność. "Przecież my już w zasadzie nie mamy dobrego węgla energetycznego"

Czy transformacja energetyczna Polski to przedsięwzięcie na miarę przemian ustrojowych sprzed trzydziestu lat? - No, może nie należałoby sięgać aż tak daleko - odpowiada były premier Jerzy Buzek. - Mam bowiem nadzieję, że politycznie nie musimy niczego zmieniać. Polska gospodarka jest w niezłym stanie. Zasadnicza różnica polega też na tym, że możemy liczyć na wsparcie Unii Europejskiej.

 • Według prof. Jerzego Buzka transformację energetyczną należy traktować jako wyzwanie, ale także jako szansę, by i Polska, i Unia stały się nowoczesne pod każdym względem: gospodarczym, społecznym, ekologicznym.
 • Czeka nas kolosalna zmiana, która dokona się nie tylko w przestrzeni technologicznej i ekonomicznej, ale także społecznej.
 • Rozmowa odbyła się podczas EEC Trends, prologu do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach, a na który serdecznie zapraszamy. Strona internetowa tegorocznego kongresu znajduje się tutaj.
Niezmiennie podkreśla się, że to powinna być transformacja sprawiedliwa. Taka, która uwzględni także społeczne uwarunkowania każdego z krajów należących do Unii Europejskiej. Tak planowana transformacja będzie przedsięwzięciem niezwykle kosztownym. Unia ma zamiar wydać na nią 100 mld euro. Udział Polski w tej puli miałby wynieść 26-27 mld. Budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to 7,5 mld euro. Polska mogłaby liczyć na dwa.Sama Elisa Ferreira, komisarz UE do spraw spójności i reform, mówi, że to kropla w morzu potrzeb. Zapewne ma rację. Choćby dlatego, że według niektórych szacunków sprawiedliwa transformacja może w sumie kosztować tylko Polskę 300 mld euro.

- Gubimy się w tych liczbach – mówi Jerzy Buzek. - Powinniśmy przestać je cytować.
Według niego transformacja polskiej energetyki rozłożona na trzydzieści lat rzeczywiście będzie nas kosztować nawet dwa razy więcej niż może nam zaoferować Unia.

Ale owe 27 miliardów, o których teraz mowa, to wsparcie tylko na pierwszych siedem lat, związane z najbliższym budżetem Unii. Tymczasem transformacja energetyczna ma trwać do roku 2050; dokona się zatem w ciągu obowiązywania kilku kolejnych, długoletnich perspektyw finansowych.

- Uważam zatem, że sami musimy zapewnić tylko połowę środków. Drugą połowę możemy otrzymać z zewnątrz - podkreśla prof. Buzek. - To ogromna pomoc.

Przy tym transformację energetyczną przeprowadzić musimy. Czy tego chcemy, czy nie. Musimy.

- Przecież my już w zasadzie nie mamy dobrego węgla energetycznego. Ten dobrej jakości sprowadzamy z Rosji. Czy na tym ma polegać nasze bezpieczeństwo energetyczne?

Poza tym, przekonuje Jerzy Buzek, chodzi tu przecież o nasze zdrowie. O zdrowie nasz wszystkich. Górników i ich dzieci - też.

Sprawiedliwa transformacja może i powinna dokonać się przy udziale samorządów lokalnych.

- Tworzące ją programy nie mogą być zbieraniną różnych propozycji, które wrzuca się do jednego worka i mówi: oto mamy program dla Śląska, na przykład. To nie będzie program dla Śląska. Prawdziwy program musi pokazywać, jak Śląsk i Zagłębie będą wyglądać za trzydzieści, czterdzieści lat.

 

×

KOMENTARZE (24)

Do artykułu: Transformacja to konieczność. "Przecież my już w zasadzie nie mamy dobrego węgla energetycznego"

 • Sandus 2020-03-04 13:08:19
  Gdzie są pieniądze z OFE komunistyczno-liberalny konfidencie?Mafia zainwestowała pod palmami.Powinieneś gonić w Raciborzu na wczasach do śmierci.
 • Krzysztof 2020-03-04 12:59:55
  Ten pseudoprofesor,premier AWSu,UW obecnie europoseł PO i oczywiście za komuny aktywny TW bezpieki jak przystało -ma najwięcej do zaoferowania Polsce i Śląskowi. Za swych rządów zniszczył przemysł ciężki, górnictwo i hutnictwo.Niech przejdzie w zapomnienie jak Balcerowicz,Lewandowski,Hausner,belka i zamknie swą japę na wieki.
 • Tomasz 2020-03-04 12:26:19
  Ludzie zejdźcie na ziemię, dzięki niemu i balxerowiczowi oraz całemu temu układzikowi po 89 roku nasz przemysł prawie zniknął. Polska najlepje żeby była konsumentem i produkowała podzespoły.
 • Metaniarz 2020-03-04 08:14:06
  Polskę ma to kosztować? Koszty niech ponoszą ekoterroryści z UE. Zachciało im się kolejnej utopii.
 • Edek 2020-03-03 20:05:15
  No nie mamy dobrej jakości węgla bo kiedyś pod pretekstem restrukturyzacji górnictwa pozamykano rentowe kopalnie. A było to za rządów?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!