Konieczne jest przyjęcie i konsekwentne wdrażanie scenariusza dekarbonizacji polskiej gospodarki tak, aby skutecznie zarządzać instrumentami osłonowymi - wskazano w raporcie Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) zatytułowanym "Dekarbonizacja i zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego w Polsce". Decyzja ta powinna zostać podjęta w 2021 roku a scenariusz dekarbonizacji powinien zapewnić transparentną perspektywę zawodową pracownikom górnictwa i związanych z nim branż, a nie być uzależniony wyłącznie od wahań cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla - ocenia IBS.
- W zależności od przyjętego scenariusza dekarbonizacji, liczba pracowników, których trzeba będzie objąć wsparciem, będzie wahać się do 14 do 36 tys. w perspektywie 2030 roku.
- Potrzebna wówczas będzie rewizja i przyspieszenie dekarbonizacji polskiej gospodarki. W przeciwnym razie powstaną nowe niedopasowania w podaży pracy w schyłkowej branży w połowie lat 30-tych.
- O kwestiach transformacji górnictwa i kwestii wypracowania umowy społecznej będzie też mowa we wtorek 2 lutego 2021 roku w trakcie obrad Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.