Trzeba zbudować nowy miks energetyczny w Polsce i w Unii Europejskiej

W pakiecie klimatycznym założono, że paliwem przejściowym na drodze Unii Europejskiej do zeroemisyjności będzie tylko gaz ziemny.  Podjęte decyzje o rugowaniu węgla kamiennego i brunatnego z systemu zaopatrzenia energetyki powinny zostać obecnie poddane weryfikacji - mówi  europoseł Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii w latach 2015-2019.

 • W europejskim systemie energetycznym potrzebny jest stabilizator dla odnawialnych źródeł energii.
 • Zakup węgla kamiennego z różnych kierunków na świecie jest możliwy, ale jego cena będzie rosła.
 • Nikt nie dyskutuje o konieczności dbałości o klimat, ale bezpieczeństwo energetyczne jest obecnie równie ważne.

To, co dziś determinuje nowe spojrzenie na węgiel kamienny, jest związane bezpośrednio z bezpieczeństwem energetycznym w Unii Europejskiej - wskazuje Grzegorz Tobiszowski.

- W przyjętym pakiecie klimatycznym założono, że w dochodzeniu do zeroemisyjności i przestawieniu się na odnawialne źródła energii pomocnym paliwem przejściowym będzie gaz ziemny. Stworzono możliwość inwestowania w system przesyłu gazu. Pojawił się temat Nord Stream 2 i pozycja Niemiec w tym kontekście...  - precyzje nasz rozmówca.  

Zarazem podjęto decyzje, że rugujemy z systemu węgiel kamienny i brunatny, rozstajemy się z tymi surowcami.

- Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, a wojna wywołana przez Rosję tylko to przypieczętowała. W minionym roku zauważono, że mamy w magazynach za mało gazu. Poza tym zintegrowany system energetyczny wykazywał rosnące zapotrzebowanie konsumentów i brak zdolności produkcyjnych jednostek wytwórczych. I ceny zaczęły rosnąć, aż można powiedzieć eksplodowały - przypomina Grzegorz Tobiszowski.

Nie można teraz liczyć na gaz z Rosji, a potrzebne jest stabilizowanie produkcji ze źródeł odnawialnych.

- W Polsce mamy w planach inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku, ale żeby wszystko mogło się spokojnie rozwijać, muszą być zabezpieczenia. Czyli węgiel ponownie staje się ważnym instrumentem w grze o to bezpieczeństwo - podkreśla.

Do tego, gdy odchodzimy od rosyjskiego, importowanego węgla, musimy zacząć go pozyskiwać z innych kierunków, ale warto pamiętać, że będzie on dużo droższy, ponieważ na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na węgiel, a co za tym idzie i jego cena.

- Dlatego, mając swoje zasoby na Śląsku i w Zagłębiu Lubelskim, powinniśmy się teraz zastanowić nad inwestycjami. Węgla nie będziemy potrzebowali na rok czy na dwa lata – my go potrzebujemy na dłużej. Przy czym warto pamiętać jeszcze o ciepłownictwie. Zbudowanie na nowo miksu energetycznego jest zadaniem na najbliższe miesiące w Polsce i w Unii Europejskiej - podsumowuje europoseł.

 Zobacz całą rozmowę z Grzegorzem Tobiszowskim, która miała miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (26)

Do artykułu: Trzeba zbudować nowy miks energetyczny w Polsce i w Unii Europejskiej

 • Fu..k Polish miners 2022-05-26 20:49:38
  Kiedyś komuch był czerwony i miał skrzyżowany młot i sierp teraz komuch jest zielony i ma skrzyżowany panel PV i wiatrak. Działa pod piękna górnolotną nazwą zawodu mianowicie ekolog tożsamą z ekoTerrorysta!
  • Kiler 2022-05-26 20:56:44
   Fu..k Polish miners jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili.
 • Ziutek 2022-05-26 17:58:30
  Jaki przedstawiciel, tacy wyborcy. Tak się zastanawiam z jakiego okregu pochodzi jegomość.
 • ooo 2022-05-26 17:29:03
  Niemcy już mają swój miks energetyczny, Niemcy w szczycie potrzebują 62 GW energii elektrycznej. Niemcy mają taki miks energetyczny Wiatraki moc zainstalowana 64 GW, Fotowoltaika 60 GW, Elektrownie Wodne 5 GW, Elektrownie Gazowe 30 GW, Atom 4 GW, Elektrownie Węglowe 40 GW, Biomasa 9 GW. Niemcy obecnie na 1 kWh emitują 140 gram CO2, Polska 550 gram CO2 na 1 kWh. Zatem można tylko nasi dyletanci nic nie potrafią. Podobno ci dyletanci, zapomnieli podpisać umowę z Norwegami, na dostawy Gazu w 2019, było wynegocjowane, wystarczyło tylko podpisać, a oni to spieprzyli. Efekt jest taki, że niedługo będziemy mieli Balic pipe, ale nie będzie tłoczona nim pełna przepustowość. Na dodatek jeszcze nasz premier ich obraził, mówiąc, że żerują na wojnie i się dorabiają i powinni się podzielić pieniędzmi, więc możecie być pewni, że cena na pewno będzie zawyżona, jeśli będą negocjować nową umowę.
 • Sielpień80 2022-05-26 16:27:03
  Pan Ziętek powinien dowodzić polską energią!
  • aaa 2022-05-26 20:44:11
   Boże chroń Polskę.
  • Baca 2022-05-27 20:02:44
   Ale Ziętek od lat nie żyje!
 • Gość 2022-05-26 16:17:45
  Na siłowni najlepsi są spasione brzuchacze w opiętych koszulkach "Runnmagedon". Sportowcy od tankowania piwa 😂
  • normalny 2022-05-26 18:01:15
   Taak :) a ich żonami są patole z czerwonymi włosami i wygolonym bokiem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!