PARTNERZY PORTALU

Trzecia ściana w "Budryku" ma ruszyć w środę

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 05-02-2008 16:25

Ostatnią z trzech dostępnych ścian wydobywczych kopalni ŃBudrykń w Ornontowicach kierownictwo zakładu planuje uruchomić w środę. Dwie ściany tej kopalni - niedziałającej podczas strajku przez 1,5 miesiąca - pracują od poniedziałku.

- Do uruchomienia pozostała ściana, która podczas strajku była najbardziej zagrożona pożarem. Górnicy uporali się też przy niej z pracami związanymi ze zwiększeniem wysokości zaciśniętych przez górotwór wyrobisk; rozruch rozpocznie się w środę - powiedziała rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Katarzyna Jabłońska-Bajer.

W poniedziałek, kilka dni po zakończeniu trwającego 46 dni strajku w kopalni "Budryk" w Ornontowicach, w ograniczonym zakresie uruchomiono dwie ściany wydobywcze ś na poziomach 700 m i 1050 m. Tego dnia pracowały na ok. 50 proc. maksymalnych możliwości ś łącznie wydobyto z nich ok. 7 tys. ton węgla.

Jako pierwszą uruchomiono rano otamowaną od sierpnia ub. roku ścianę 700 m pod ziemią, w rejonie której w czasie strajku nie było zagrożenia pożarowego ani metanowego. Kilka godzin później rozpoczęto też rozruch jednej z dwóch ścian znajdujących się na poziomie 1050 m, w której główne problemy spowodowane były zalewającą urządzenia wodą.

Według Wiesława Wójtowicza ze związku zawodowego "Jedność", we wtorek rano obie uruchomione dzień wcześniej ściany pracowały pełną parą, w ich pobliżu nie notowano żadnych zagrożeń. Związkowiec zgodził się, że trzecia ściana kopalni prawdopodobnie będzie mogła ruszyć w środę, umożliwiono już bowiem przemieszczanie się wzdłuż niej kombajnu.

Rzeczniczka JSW oceniła, że w środę możliwy będzie stopniowy rozruch trzeciej ściany, natomiast powrót do planowego wydobycia będzie możliwy w ciągu najbliższych dni. Stopniowo zwiększana jest już praca dwóch ścian uruchomionych w poniedziałek, we wtorek planowano, że urobią ok. 60 proc. normalnego wydobycia.

Przeszkodą dla szybkiego przywrócenia normalnej pracy kopalni jest wysoka, sięgająca 40 proc. absencja pracowników - w większości tych, którym nie skończyły się jeszcze uzyskane podczas strajku zwolnienia lekarskie. Górnicy z brygad wydobywczych, którzy stanowili trzon uczestników protestu, wrócili już do pracy i zajmują się obsługą ścian.

Jabłońska-Bajer potwierdziła informację, że kopalnia na pewno nie wróci już do wydobycia z odizolowanej w sierpniu ubiegłego roku po wystąpieniu pożaru endogenicznego czwartej ściany kopalni - na poziomie 1050. Jak przekazała rzeczniczka, po otwarciu otamowanego rejonu, w miarę możliwości, odzyskiwany będzie pozostawiony tam sprzęt.

Czwarta ściana już wcześniej była przewidziana do likwidacji w związku z trudnymi warunkami geologiczno-górniczymi w tym rejonie. Stwierdzono, że znajduje się tam uskok tektoniczny, komplikujący proces wydobycia węgla i wzmagający ryzyko związane z tąpaniami. Sierpniowy pożar przyspieszył tę decyzję, od tego czasu w planach kopalni uwzględniano tylko trzy ściany.

Po podpisaniu w czwartek porozumienia kończącego trwający 46 dni strajk, kopalnia wznowiła pracę następnego dnia, od tego czasu przygotowując się do przywrócenia wydobycia. Górnicy m.in. zwiększali wysokość zaciśniętych ścian i wyrobisk przyścianowych, sprawdzali stan długotrwale bezczynnych urządzeń oraz przywracali prawidłową wentylację.

Według przedstawicieli JSW, do której na początku roku "Budryk" został włączony, w wyniku strajku - jednego z najdłuższych w historii polskiego górnictwa - kopalnia nie sprzedała węgla wartości blisko 90 mln zł. Wobec postawy niepewnych jej losu klientów, do tej pory nie zawarto też szeregu kontraktów na węgiel wydobyty w tym roku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzecia ściana w "Budryku" ma ruszyć w środę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.204.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!