Trzy surowce będą chronione ustawą. Na czele węgiel brunatny

Trzy surowce będą chronione ustawą. Na czele węgiel brunatny
Uznanie złoża za strategiczne pozwoli zabezpieczyć obszar możliwej w przyszłości eksploatacji Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Adam Sierak
    Adam Sierak
  • Dodano: 09-02-2022 06:01

Projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji i opiniowania. Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju, zakłada, że jeszcze w pierwszym kwartale projekt ustawy powinien trafić do Sejmu. Ustawa może wejść w życie w II kwartale 2022 r.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  •  Węgiel brunatny, siarka oraz miedź to, w myśl projektowanej ustawy, surowce najważniejsze z punktu widzenia  interesów polskiej gospodarki.
  • Projekt wprowadza pojęcie złóż strategicznych. Dotyczy to zarówno tych niezagospodarowanych jak i nowo dokumentowanych. Będą one chronione przez zabudowaniem poprzez oznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy.
  • Z wiceministrem Piotrem Dziadzio rozmawiamy o przyszłości polskich poszukiwań na dnie Atlantyku. Ekspedycja badawcza na przyznaną Polsce oceaniczną działkę ma wyruszyć w tym roku.
Głównego geologa kraju zapytaliśmy o to, które złoża surowców, z punktu widzenia interesów naszej gospodarki, będą dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska najważniejsze.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: Trzy surowce będą chronione ustawą. Na czele węgiel brunatny

  • Inwestor 2022-02-15 08:37:10
    Srebro z KGHM ingnoranci!!!
  • Sztygar 2022-02-10 01:24:30
    Dlaczego Zarząd Bogdanki działa na szkodę spółki, kontraktując węgiel po cenach niższych niż w 2020 r? 220 zł/t ? Czy oni wiedzą co to ARA? Czy oni widzą co się dzieje na rynku? Czy są ciemni i ślepi? Za co dostają pieniądze? Za ciśnięcie górników w kwestii większej wydajności? Za lans na konferencjach i trybunach piłkarskich i żużlowych? Czy nie powinni się zająć negocjacją kontraktów na sprzedaż węgla ENEA? Jakie inwestycje przez ostatnie 4 lata zostały zrealizowane w Bogdance? Jakie? Co z wydobyciem koksowego na K6-K7? Koncesję mają od 2019. Zmarnowany czas. Gdzie są związki? Nie widzicie, że Zarząd działa na szkodę spółki i akcjonariuszy ?
  • Antyrylex 2022-02-09 20:35:32
    Lubię jeść kozy z nosa są takie smaczne i pożywne tudzież dorodne żal wyrzucić.
  • Zeghar 2022-02-09 16:48:31
    News niczym z podręcznika z minionej epoki. Siarka rodzima surowcem strategicznym? To już kwas siarkowy z przemysłu nie wystarczy?
    • Gość 2022-02-09 17:22:09
      Ty wiesz ile wysokoplatnych etatów daje taka kopalnia otworowa siarki? I to bynajmniej nie na samym dole drabinki, bo tu najniższa krajowa powszechna jak peż mną zaniedbanym polu.A ile inwestycji się robi ,,na miarę naszych możliwości" ......
  • Obywaltel 2022-02-09 16:12:18
    I tak już blokują budowy na złożach. Mimo to iż obecne prawo nie daje im takich narzędzi. Przykładem jest miasto Uniejów woj. Łódzkie które posiada status uzdrowiska, a mimo to inwestycje na terenie miasta są wstrzymywane z uwagi na ochronę złóża. Bo rzekoma zabudowa uniemożliwi wydybocie węgla brunatnego metoda odkrywkową, co oczywiście wymagałoby zrównania miasta z ziemią. BRAWA DLA PANA MINISTRA

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!