Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" nadane

Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" nadane
Adobe Stock

Redakcja Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu WNP.PL już po raz osiemnasty nadała honorowe tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł". Tegoroczna edycja tych wyróżnień jest wyjątkowa, bo zorganizowana w formule 20-lecia nawiązującej do jubileuszu Nowego Przemysłu.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

W poprzednich edycjach tytuł ten otrzymywali przedstawiciele biznesu, instytucji publicznych i przedsiębiorstw, którzy w danym roku wywarli szczególny wpływ na przeobrażenia polskiej gospodarki, wskazywali drogi jej wzrostu, byli impulsem  i zachętą do działania dla innych.

- Dziś przyznaliśmy tytuły w formule dwudziestolecia, by w ten sposób nawiązać do jubileuszu Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł, ale też spojrzeć na drogę, którą przeszliśmy wraz z polską gospodarką. Zależy nam na wskazaniu tych, którzy kształtowali jej obraz w latach 1998-2018 nadając ton, tempo i kierunek zmian - powiedział Wojciech Kuśpik, wydawca Nowego Przemysłu i portalu WNP.PL, prezes Grupy PTWP.

Wśród laureatów naszego wyróżnienia są firmy, ludzie biznesu, administracji państwowej. Ponadto uhonorowaliśmy wydarzenie XX-lecia. Galeria zdjęć z gali (tutaj).

Zobacz relację z Gali "Tego, który zmienia polski przemysł. XX-lecie"


Tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł. XX-lecie” otrzymali:

Budimex

Największy generalny wykonawca na polskim rynku budowlanym, realizujący inwestycje drogowe, kolejowe oraz projekty przemysłowe i energetyczne. Firma uczestniczyła w kluczowych inwestycjach, które zmieniły obraz polskiej infrastruktury.

- Powstaliśmy w bardzo dawnych czasach, obchodzimy w tym roku 50-lecie - powiedział prezes Budimeksu, Dariusz Blocher, odbierając wyróżnienie. - Przeżyliśmy lepsze i gorsze czasy, ale przetrwaliśmy i rozwijamy się. Budując między innymi nowe elektrownie, wciąż zmieniamy polski przemysł - podsumował. 

Grupa Asseco Poland

Polska spółka od ponad ćwierćwiecza tworzy zaawansowane technologicznie narzędzia informatyczne, utrzymując pozycję największego w Europie Środkowo-Wschodniej dostawcy takich rozwiązań. Grupa z powodzeniem realizuje też globalną ekspansję.

Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" odebrał w imieniu Adama Górala, prezesa Asseco Poland, Andrzej Dopierała, wiceprezes firmy.

- Należy pogratulować prezesowi Wojciechowi Kuśpikowi pomysłu, na który wpadł 20 lat temu i to wciąż działa – rozpoczął swoje wystąpienie Andrzej Dopierała, nawiązując do jubileuszu 20-lecia magazynu Nowy Przemysł, świętowanego podczas Gali. - Też jesteśmy firmą, która wpisała się w polskie przemiany gospodarcze. Cieszymy się z sukcesów branży, ale wiele jeszcze przed nami - dodał wiceprezes Asseco. 

Za „Przeobrażenia w polskim sektorze gazu” honorowy tytuł otrzymał Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.

- Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wielu osób, których tu nie ma, a które wniosły swój wkład w przywrócenie normalności w polskim sektorze gazowym. Na tej scenie brakuje m.in. Piotra Naimskiego, Jerzego Buzka, Lecha Kaczyńskiego - promotora gazoportu - mówił Piotr Woźniak, prezes PGNiG. - Proszę trzymać za nas kciuki, bo jeszcze nie skończyliśmy.

Solaris Bus & Coach

Osiągnięcia polskiego producenta taboru autobusowego dowodzą siły polskiej przedsiębiorczości, w tym śmiałej wizji i kreatywności. Stworzona od podstaw marka biznesowa i konsekwencja w działaniu pozwoliły na podbój światowego rynku. Solaris kształtuje najnowsze trendy w motoryzacji.

- Krzysztof Olszewski założył firmę, która zatrudniała 15 osób. Dziś nasza marka jest znana w 31 krajach – powiedział Zbigniew Palenica, wiceprezes Solaris Bus & Coach, odbierając tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł". - Zachowujemy elastyczność realizując zamówienia dla dużych klientów, jak i tych którzy zamawiają jeden autobus. Dopóki jesteśmy elastyczni, to walczymy - dodał. 

Grupa Enea

Przeszłość i aktualne miejsce tej grupy w polskiej gospodarce wskazuje na racjonalność inwestycji w nowoczesne technologie i moce konwencjonalne. Symbolem konsekwencji i skuteczności tych działań jest oddany do eksploatacji nowy blok węglowy w Elektrowni Kozienice.

- Zmieniamy przemysł od wielu lat, ale ubiegły rok był dla nas szczególny – stwierdził Piotr Adamczak, wiceprezes Enea. - Nabyliśmy elektrownie Połaniec i przyjęliśmy do eksploatacji blok w Kozienicach, najnowocześniejszą  i największą jednostkę wytwórczą w kraju - wymieniał laureat, dziękując pracownikom firmy, którzy są współtwórcami tego sukcesu. 

TDJ i Grupa Famur

TDJ SA to inwestor strategiczny o rodzinnym rodowodzie, wyspecjalizowany w akwizycji spółek przemysłowych. Jest aktywny w sektorze nieruchomości i w branży nowoczesnych technologii. Grupa realizuje też ekspansję zagraniczną i projekt konsolidacji krajowej branży okołogórniczej.

- Naszym rdzeniem jest budowa długoterminowej wartości firmy. Minione dwie dekady świadczą, że rzetelnie to wykonujemy, a wyróżnienie jest tego potwierdzeniem - podsumował Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ. - Nagrodę odbieram ja, ale stoi za mną zespól ludzi - podkreślił. 

WB Electronics

Największa prywatna grupa kapitałowa w polskim przemyśle obronnym, którą wyróżnia nowatorstwo, kreatywność i oryginalność. U niej powstają rozwiązania technologiczne, wspierające polską obronność i stosowane w armiach świata.

- Startując z pozycji kilkuosobowego startupu dziś zatrudniamy 1000 osób - mówił odbierając nagrodę Adam Bartosiewicz, wiceprezes WB Electronics. Podzielił się też refleksją: Moją nadzieją jest to, że wiele osób, które będą odbierały tę nagrodę w przyszłości, będzie reprezentowała firmy, które dziś jeszcze nie istnieją – czyli start-upy. - Nagroda jest impulsem do rozwoju całej gospodarki - zakończył. 

Grupa Tauron

Ewolucja Południowego Koncernu Energetycznego i Grupy Tauron to udany przykład konsolidacji firm polskiego sektora energetycznego. W strategii i codziennej praktyce energetycznego potentata odbijają się trendy kształtujące przyszłość polskiej energetyki.

- Tauron się zmienia, ale też zmienia polski przemysł i to nie od dziś,  tylko od dwóch dekad – mówił Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. - Nie byłoby dziś pozycji naszej grupy na rynku, gdyby nie powstanie Południowego Koncernu Energetycznego i rozpoczęcie konsolidacji, której do dziś Tauron pozostaje liderem – pokreślił prezes. 

Lubelski Węgiel Bogdanka SA

Od lat lubelska firma pozostaje najnowocześniejszą i jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Dzięki racjonalnym decyzjom inwestycyjnym stanowi wzór zarządczej sprawności, konsekwencji i odporności na zawirowania koniunktury. 

- To wyróżnienie jest szczególnie cenne, bo obejmuje nie jednorazowy sukces, ale 20 lat działalności. Przeszliśmy trudną drogę, były czasy, gdy LWB była wpisana na listę kopalń do likwidacji – wspominał Sławomir Karlikowski, zastępca prezesa Lubelski Węgiel Bogdanka. - Dziś jesteśmy członkiem grupy Enea, mamy zapewniony zbyt i stabilną sprzedaż, możemy skoncentrować się na poszerzeniu bazy wydobywczej – stwierdził wiceprezes LWB. 

Zygmunt Solorz

Osobowość, której obecna pozycja pokazuje siłę, potencjał i rolę, jaką w polskich przeobrażeniach odegrał duży, prywatny biznes. Ostatnie dwie dekady obrazują oryginalność jego koncepcji, ale także rozwagę i odpowiedzialność.

W imieniu Zygmunta Solorza tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" odebrał Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu telewizji Polsat.

- To wyróżnienie jest bardzo ważne, bo potwierdza sukces biznesowy, a z drugiej strony jest uznaniem, dla firmy pracującej na rozwój polskiej gospodarki – powiedział odbierając nagrodę. 

Ponadto honorowy tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł. XX-lecie” przyznaliśmy za obecność Polski w Unii Europejskiej. Znaczenie tego faktu dla krajowej gospodarki jest przełomowe, a bilans jest zdecydowanie dodatni. Polska gospodarka - dzięki wspólnemu wysiłkowi różnych środowisk - dobrze wykorzystała swoją europejską szansę.

Wyróżnienie odebrał Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- Przyjmuję tę nagrodę symbolicznie w imieniu instytucji UE, ale i jej obywateli – powiedział. - Unia Europejska może nie jest wyspą szczęśliwości, ale jest w miarę spokojnym miejscem w niespokojnych czasach. Dziś potrzebujemy realistycznej opowieści europejskiej, rzeczowej dyskusji, tak potrzebnej przed negocjacjami wieloletniego budżetu UE – podkreślił.

Wyróżnienia „Tego, który zmienia polski przemysł” przyznawane są od 18 lat przez Grupę PTWP, wydawcę miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. Ideą projektu jest wskazywanie osób, firm, instytucji lub wydarzeń, które w istotny sposób wpływają na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i całej gospodarce.

Tegoroczna uroczystości przyznania tych prestiżowych tytułów odbyła się w czwartek, 25 stycznia br., w Warszawie i zakończyła całodniowe Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Relacje z debat tutaj

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" nadane

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!