PARTNERZY PORTALU

UE walczy z węglem, ale emisje CO2 nie mają paszportów

UE walczy z węglem, ale emisje CO2 nie mają paszportów
Żeby móc odejść od węgla, to trzeba mieć go czym zastąpić. Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: JD
  • Dodano: 07-01-2021 10:59

Zużycie węgla na świecie rośnie i wynosi obecnie około 7,5 mld t rocznie. Polska (1 proc.) a nawet Unia Europejska (4 proc.) mają tak naprawdę minimalny wpływ na globalną emisję dwutlenku węgla. Kraje azjatyckie i USA odpowiadają łącznie za dwie trzecie globalnej konsumpcji węgla, w tym same Chiny aż 52 proc. Restrykcje klimatyczne nie są obojętne dla konkurencyjności. Wiadomo, że kiedy dany podmiot jest bardziej konkurencyjny, gdyż nie ponosi kosztów środowiskowych, to trudno z nim rywalizować.

  • Węgiel pozostaje głównym źródłem energii w Chinach, zaspokajając 58 proc. zapotrzebowania tego kraju na energię.
  • W 2019 roku bilans handlowy Unii Europejskiej z Chinami był ujemny i wyniósł 200 mld euro, co oznacza transfer tych środków poza gospodarki unijne.
  • Od 2002 roku ujemny bilans skumulowany w handlu UE z Chinami wyniósł aż 2,6 biliona euro.
- Wszystkie omawiane starania transformacji energetycznej są po to, żeby zamknąć 5 proc. światowej produkcji węgla. Ale emisje nie mają przecież paszportów, nie znają granic - podkreślił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej podczas telekonferencji 29 grudnia 2020 roku. - Żebyśmy mieli świadomość, co zwalczamy i usuwamy w Europie, spójrzmy, jak to się ma do rosnącego ujemnego bilansu handlowego Europy z Chinami - dodał.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: UE walczy z węglem, ale emisje CO2 nie mają paszportów

  • Kolejny węglowy lobysta 2021-01-12 19:27:03
    Te autor ale zajarzyles że Chiny emitują mniej CO2 na mieszkańca niż Polska? Zajarzyles może też że Chiny zadeklarowały neutralność klimatyczna a Polska ciągle nie. Czy autor może zajarzyl bajkę o Titanicu iż 100 osób wylewa tyle wody ile napływa ale jeden z nich ten 1% powiedział pierd klimat. Czy wtedy statek zatonie z powodu tego jednego człowieka?
  • Trzeźwy 2021-01-08 21:15:32
    Kiedy wreszcie ktoś puknie się w głowę z tymi opłatami za emisję?! Co to za głupie gadanie, że opłata za emisję może wynosić tyle albo tyle, kiedy naprawdę to może być dowolna suma od zera do nieskończoności, ponieważ, dlaczego by nie???? :) To jest niewiarygodne, że wykształceni ludzie się na takie coś godzą. Sprzedaż działek na księżycu byłaby dużo bardziej realna i sensowna niż praw do emisji.
  • ziom 2021-01-08 13:43:25
    Chiny mają 58% energii z węgla, my mamy ~75, to powinniśmy być od nich bardziej konkurencyjni, ale w wielu branżach nie jesteśmy, nie wspominając o tym, że emisje na głowę w Chinach są jednak niższe od tych w Polsce, mimo tego, że Chińczycy uchodzą za fabrykę świata i eksportują towary przemysłowe na cały świat, także takie proste analizy Prezesa Rogali, że Chiny są potęgą bo mają energię z węgla, to może na Śląsku są chwytliwe, ale raczej zbyt przenikliwe nie są
    • węgiel jest schyłkowy 2021-01-09 11:19:58
      Chiny szybciej odejdą od węgla od nas bo już w 2060 roku będą neutralne klimatycznie. A my za 200 lat bo tak chce Duda.
  • stawo73 2021-01-07 14:17:58
    A eurokraci zamiast obniżyć nasze opodatkowanie do poziomu chińskiego, to proponują nam cła węglowe, przez które Europejczycy zapłacą jeszcze więcej za importowane towary. Europejska Autakria Socjalistyczna w budowie.
  • wagowy 2021-01-07 13:20:53
    Na świecie są różne gatunki węgla.Jest węgiel bardzo tani, tani, drogi i najdroższy na świecie, zwany też czasami czarnym złotem.I właśnie z zapotrzebowaniem na ten ostatni gatunek węgla pojawiły się ostatnio przejściowe kłopoty.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!