Władze Katowickiego Holdingu Węglowego chcą, aby sondaż wśród załogi na temat częściowej prywatyzacji tej firmy przez giełdę poprzedziło zawarcie paktu społecznego ze związkami zawodowymi. Negocjacje dot. dokumentu są zaawansowane i zmierzają do końca.
Zastrzegł, że część spraw, których zagwarantowania domagają się związkowcy, nie leży w gestii zarządu spółki, ale właściciela, czyli Skarbu Państwa. W związku ze zmianami kadrowymi w resorcie gospodarki zakończenie rozmów może przesunąć się w czasie, obie strony zapewniają jednak, że dążą do szybkiego zakończenia negocjacji.
Dotychczas to związki zawodowe organizowały w kopalniach referenda prywatyzacyjne. Odpowiedź załogi za każdym razem była negatywna. Teraz to zarząd chce zapytać górników o zdanie. W listopadzie każdy pracownik otrzymał list prezesa spółki, w którym tłumaczy on potrzebę pozyskania środków na rozwój i inwestycje z giełdy, poprzez skierowanie tam mniejszościowego pakietu akcji.
Kolejnym krokiem ma być ankieta, w której załoga odpowie na pytanie, czy popiera wejście KHW na giełdę "poprzez upublicznienie mniejszościowego pakietu akcji spółki, przeprowadzone dla pozyskania środków finansowych przeznaczonych na inwestycje kopalń". Termin wręczenia górnikom ankiety kilkakrotnie odsuwano, czekając na zakończenie rozmów ze związkami. Zakłada się, że może ona trafić do górników w końcu tego lub na początku przyszłego tygodnia.
Szef Związku Zawodowego Górników w Polsce w holdingu, Adam Depta, powiedział, że pakt z zarządem ma być swego rodzaju "strażnikiem przywilejów pracowniczych". Chodzi m.in. o gwarancje dalszego obowiązywania holdingowej umowy zbiorowej, gwarancje wzrostu płac (co najmniej na poziomie urzędowego wskaźnika), zatrudnienia oraz świadczeń związanych z prywatyzacją - 15 proc. akcji i dywidendy dla załogi.
Zdaniem Fedorowskiego, związkowcy w większości podchodzą do sprawy bardzo merytorycznie, a zarząd holdingu już teraz jest w stanie zagwarantować wiele rzeczy, inne jednak musi zaakceptować właściciel. Także przedstawiciele związków przekonują, że mają świadomość konieczności pozyskania z giełdy środków na rozwój i inwestycje, oczekując jednocześnie spełnienia określonych warunków.
Zobacz także: Zarząd KHW zapyta górników o prywatyzację