Urodzaj związków w kopalniach

Urodzaj związków w kopalniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Rzeczpospolita
  • Dodano: 08-01-2008 05:38

W Kompanii węglowej działa 12 związków i 179 zakładowych organizacji związkowych. Podobnie jest w innych spółkach. Związkowi liderzy walczą ze sobą zawzięcie i ścigają się w radykalizacji postulatów

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Górnictwo nie jest jedyną branżą w Polsce, w której w jednym zakładzie działa po kilkanaście związków zawodowych (w KGHM i energetyce także), ale tylko tutaj ich działalność przybiera formy ekstremalne. Zarząd kompanii odmawia odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje utrzymanie tak licznego aparatu związkowego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wiadomo natomiast, ile kosztowało utrzymanie licznych związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (ok. 19 tys. zatrudnionych). Na wynagrodzenia etatowych związkowców spółka wydała w 2006 roku 11,7 mln zł. Danych za zeszły rok nie ma, ale kwota będzie podobna. W pięciu kopalniach JSW działa 13 związków i 44 zakładowe organizacje związkowe - wymienia dziennik.

Związki zawodowe bardzo często korzystają także z tzw. doraźnego oddelegowania pracowników. Oznacza to, że górnicy, członkowie związku, zamiast zjeżdżać pod ziemię, załatwiają związkowe sprawy na powierzchni. W szefostwie kopalni określa się już te dniówki jako "ciągle doraźne". Są oczywiście płatne.

W Jastrzębskiej Spółce należy do związków blisko 105 proc. załogi. Jak to możliwe? Niektórzy górnicy należą do dwóch lub więcej związków. Najwięcej osób należy do "Solidarności" (ponad 33 proc.) i do Związku Zawodowego Górników (ZZG - 24,5 proc.). Są i takie związki, jak ostatnio utworzony Wolny Autonomiczny Związek Zawodowy, do którego należy kilkanaście osób - wyjaśnia "Rz".

Najmniej związków, bo dziewięć, jest w Katowickim Holdingu Węglowym. Trzeci pod względem wielkości jest WZZ Sierpień '80 (blisko 14 proc.), lecz nie daje się tak bardzo we znaki jak w innych spółkach. Zarząd holdingu obrał skuteczną, jak się okazuje, strategię prowadzenia rozmów bezpośrednio z górnikami. Dzięki temu po dziesiątkach spotkań z pracownikami udało się większość z nich przekonać do prywatyzacji.

W referendum zorganizowanym przez zarząd spółki, a nie, jak to zwykle bywa, przez związki, 52 proc. górników opowiedziało się za sprzedażą mniejszościowego pakietu akcji spółki na GPW - przypomniała "Rzeczpospolita".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urodzaj związków w kopalniach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!