W Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla

W Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/KM
  • Dodano: 27-12-2018 07:59

W tym roku na polsko-rosyjskim przejściu kolejowym w Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla i 11 tys. cystern gazu. Służby polskie wskazują, że przez braniewskie przejście wjeżdża coraz więcej kontenerów z Chin. Chińczycy testują nowy szlak handlowy do Europy Zachodniej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Ryszard Chudy poinformował, że statystyki wskazują, iż przejście kolejowe w Braniewie na granicy polsko-rosyjskiej na tyle zwiększyło przeładunki towarów, że plasuje się w czołówce przejść tego typu w Polsce.

- Odprawiane są tu głównie gaz i węgiel. Z naszych danych wynika, że od 1 stycznia do 31 listopada dokonaliśmy odprawy celnej 36 tys. 967 wagonów z węglem. Przez cały ubiegły rok odprawiono 36 tys. 960 wagonów. Oznacza to, że nastąpił tu wzrost liczby transportów. W przypadku gazu w tym roku, do 31 listopada odprawiliśmy 11 tys. cystern, zaś w całym roku 2017 - 13 tys. cystern - podkreślił.

Ponadto przez Braniewo jedzie coraz więcej kontenerów z Chin. Przedsiębiorcy z tego kraju testują bowiem nowy szlak handlowy do Europy Zachodniej. Tą trasą jadą np. do Niemiec towary chińskie, a wracają takie jak np. europejska elektronika, sprzęt AGD, samochody, części samochodowe, części do maszyn rolniczych.

- Dla nas ważne jest to, że trwają przygotowania do budowy nowej infrastruktury przejścia w Braniewie. W pierwszym etapie ma zostać posadowione urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów kolejowych. Później, wokół tego specjalistycznego urządzenia rentgenowskiego powstaną budynki dla służb celno-skarbowych i granicznych oraz do kontroli. Całość znajdzie się poza miastem, bliżej pasa granicy - wyjaśnił rzecznik. 
ali/ je/

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: W Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla

  • Andrzej 2019-01-05 18:27:20
    Rzecznik Izby Skarbowo-Celnej udzielajacy wywiadu najprawdopodobniej otrzymał jakiś dziwny kalendarz (może nowy rządowy wzór) ponieważ listopad ma u niego 31 dni na moim kalendarzu listopad ma 30 dni.
  • WIESLAW 2018-12-27 20:34:26
    ca 40 tys wagonow to jest ponad 2 miliony ton wegla Jak ten wegiel jedzie, czyby przez Litwe Moze nalezy w okolicy zbudowac elektrownie i spalac w niej wegiel niz wozic go po calym kraju.
    • Rafał 2019-01-02 12:32:11
      przecież jest Ostrołęka i nowy blok C :)
  • Olo 2018-12-27 20:09:02
    czy naprawdę nie lepiej pozwolić na inwestycję w OZE, przyspieszyć geotermię, pozyskiwanie metanu z pokładów węgla i w końcu zdecydować się na energię jądrową niż sponsorować Rosję z jej programem zbrojeniowym ?? Chińczycy ściągają ze świata inżynierów i managerów doświadczonych w budowie elektromobilności i uruchamiają fabryki samochodów elektrycznych w ciągu dwóch lat, a my wydamy na badania znacznie więcej i w horyzoncie dekady dostaniemy pewnie już niekonkurencyjne wyniki a nie fabryki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!