W Budryku strajkują okupacyjnie

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 22-12-2007 11:44

Strajkująca od poniedziałku załoga samodzielnej kopalni "Budryk" w Ornontowicach zdecydowała o przekształceniu rotacyjnej dotąd akcji w ciągły protest okupacyjny.

Protestujący zapowiadają, że jeżeli będzie trzeba, będą strajkować także w czasie świąt.

Przedstawiciele trzech związków, które zorganizowały strajk, nie pojechali na piątkowe rozmowy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do której w przyszłym roku ma wejść kopalnia "Budryk". Udział w rozmowach z zarządami "Budryka" i JSW biorą natomiast związkowcy z sześciu innych organizacji.

"Stroną naszych żądań jest zarząd +Budryka+, a nie JSW. Dlatego uważamy, że rozmowy powinny odbyć się nie w Jastrzębiu, ale w kopalni - w budynku administracyjnym na uboczu, aby można było rozmawiać spokojnie, bez emocji i presji" - powiedział PAP Wiesław Wójtowicz z "Kadry", który zawiózł do Jastrzębia oświadczenie komitetu strajkowego.

Przypomniał, że związkowcy domagają się wyrównania pensji w "Budryku" do średniej w kopalniach JSW, co oznaczałoby podwyżkę o ponad 700 zł. W wynegocjowanym wcześniej przez inne związki porozumieniu, dwukrotnie odrzuconym w referendum przez załogę, mowa była o takim wyrównaniu, ale po 2011 roku.

"Oznaczałoby to sytuację, w której +Budryk+, będąc jedną z najlepszych kopalń JSW pod względem wyników, byłby zarazem kopalnią o najniższych w spółce zarobkach. Jeżeli nie załatwimy tego teraz, problem prędzej czy później wróci. A wyniki kopalni pozwalają na dokonanie takich podwyżek" - ocenił Wójtowicz, który do niedawna był członkiem rady nadzorczej kopalni; ma też pisemne pełnomocnictwa do reprezentowania ponad 50 proc. jej załogi.

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer powiedziała PAP, że z deklaracji związkowców z "Budryka" wynika, że ich postulaty nie są adresowane do JSW. Zdecydowano jednak o prowadzeniu dalszych rozmów w podgrupach tematycznych, aby wypracować możliwe rozwiązania na przyszły rok, które związki mogłyby przedstawić załodze.

"Zarząd JSW sądził, że problem polega na tym, że załoga nie chce przyłączania +Budryka+ do tej spółki. To nie jest tak. Chcemy natomiast, by górnicy z +Budryka+, z których każdy wypracowuje w tym roku średnio ok. 18 tys. zł zysku netto, otrzymywali za to adekwatne wynagrodzenie" - powiedział Wójtowicz, według którego tegoroczny zysk kopalni to ok. 45 mln zł.

Według niego, podwyżka od 1 października tego roku o 5 zł na godzinę to sprawa już wcześniej wynegocjowana z zarządem, która nie wyczerpuje żądań płacowych załogi. Tymczasem zarówno przedstawiciele JSW, jak i "Budryka", powołują się na tę podwyżkę w kontekście wzrostu płac załogi przed przyłączeniem do JSW. Związkowcy chcą, by zarząd JSW, choć nie jest stroną rozmów, także brał udział w negocjacjach w kopalni, by miał bieżące informacje o ustaleniach, rzutujących na przyszły rok.

Rzecznik kopalni, Mirosław Kwiatkowski przypomniał, że każda doba strajku do dla kopalni ponad 2,5 mln zł strat. Dodał, że obecnie kopalnia jest w całkowitym władaniu komitetu protestacyjnego - wejścia zablokowano łańcuchami, a o wejściach i wyjściach z zakładu decydują członkowie komitetu.

Jak powiedział Wójtowicz, około południa przedstawiciele komitetu strajkowego ogłosili podczas masówki, że w związku ze zbliżającymi się świętami protest będzie kontynuował jedynie komitet, a strajkujący mogą pójść do domu. Wywołało to jednak - według relacji Wójtowicza - protest około 500-osobowej załogi, która zadeklarowała, że nie zamierza opuszczać kopalni. Wówczas zapadła decyzja o przekształceniu protestu w ciągły strajk okupacyjny, prowadzony w obiektach kopalni. Górnicy mówili, że zaproszą do kopalni swoje rodziny i spędzą tam święta.

Wcześniej, w środę, ok. 500-osobowa grupa górników rozpoczęła okupację siedziby zarządu spółki. Zrezygnowała z niej w czwartek późnym popołudniem, po interwencji b. senatora SLD i wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego, który - jako budowniczy i pierwszy dyrektor "Budryka" - zaangażował się w rozwiązanie konfliktu. Wtedy też zdecydowano o piątkowych rozmowach w JSW, na które ostatecznie przedstawiciele protestujących związków - "Kadry", "Sierpnia 80" i "Jedności" nie pojechali. Sprawę zniszczeń dokonanych w okupowanym budynku przez protestujących zbada prokuratura.

Włączenie "Budryka" do JSW ma nastąpić z początkiem przyszłego roku; będzie to 6. kopalnia w tej spółce. We wcześniejszym porozumieniu, wynegocjowanym przez większość działających w kopalni związków, ustalono m.in. rozłożony do 2011 harmonogram dochodzenia wynagrodzeń w "Budryku" do średniej w kopalniach JSW oraz włączenie do funduszu wynagrodzeń tzw. dojazdówki, czyli świadczeń na dojazdy do pracy. Wzrost wynagrodzeń zwiększył się już w tym roku, od 1 października.

Zarząd JSW od początku zapewnia, że wszyscy górnicy z "Budryka" mają zapewnioną pracę oraz wzrost płac w kolejnych latach. Dziś - według wyliczeń związkowców - zarobki w "Budryku" są o ok. 500 zł mniejsze niż w kopalni JSW o najniższych płacach i ponad 700 zł mniejsze od średniej w tej spółce.

W rozmowach z zarządem JSW dyskutowano także sprawę ewentualnych świadczeń dla pracowników "Budryka" w sytuacji, gdy JSW będzie prywatyzowana przez giełdę. Prawo nie pozwala na przyznanie górnikom z "Budryka" akcji z należnej pracownikom JSW puli 15 proc., ponieważ będą mogli otrzymać je jedynie pracownicy zatrudnieni przed kwietniem 1993 roku.

"Budryk" należy do najmłodszych polskich kopalń. W ubiegłym roku spółka zarobiła 5,5 mln zł, wydobywając 3,4 mln ton węgla. Zatrudnia ponad 2,4 tys. pracowników. Podobnie jak JSW, może produkować m.in. węgiel koksowy. W ciągu sześciu lat inwestycje w "Budryku" mają sięgnąć prawie 1 mld zł.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Budryku strajkują okupacyjnie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!