W górnictwie trzeba dać zielone światło prywatnym inwestorom

W górnictwie trzeba dać zielone światło prywatnym inwestorom
Polska ma zasoby węgla, na których w dalszym ciągu może opierać znaczną część swojej energetyki Fot. Shutterstock.com

Wiadomo, że nie będziemy już wydobywali węgla na potęgę, jak to było w latach 70-tych. Natomiast tam, gdzie są zasoby surowca dobrej jakości i dające się wydobywać rentownie, warto zainwestować w zwiększenie wydobycia. Warto również dać zielone światło prywatnym inwestorom - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Dawid Piekarz wskazuje, że gdyby na przykład konflikt na Ukrainie potoczył się po myśli Ukrainy, to korzystny byłby import węgla do Polski z Ukrainy właśnie.
 • Zastrzega jednak, że dzisiaj trudno jest rozstrzygać, jak potoczą się dalej losy wojny na Ukrainie.
 • Zdaniem Dawida Piekarza obecnie polski rząd powinien możliwie jak najszybciej ustalić z Brukselą, jak dostosować tempo dekarbonizacji na przestrzeni kolejnych lat.
 • O przyszłości górnictwa będziemy dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Jak będziemy mogli sobie poradzić w sytuacji embarga na węgiel z Rosji, zważywszy że może nam w tym roku zabraknąć około 9 mln ton węgla energetycznego, wykorzystywanego w dużej mierze przez sektor komunalno-bytowy i mając na uwadze to, że w kolejnych latach także czeka nas problem niedoboru węgla?

- Tak naprawdę w trakcie obecnej debaty o rynku węgla umyka nam często to, że import węgla z Rosji był głównie realizowany na potrzeby odbiorców z szeroko rozumianego sektora komunalno-bytowego.

Natomiast nie ma tutaj dużego zagrożenia dla energetyki zawodowej, do której trafia węgiel od polskich producentów, a która czasami wspierała się importem węgla w celu racjonalizacji kosztowej.

Na pewno doraźnie będziemy musieli się posiłkować importem węgla z innych kierunków niż rosyjski. Gdyby na przykład konflikt potoczył się po myśli Ukrainy, to korzystny byłby import węgla z Ukrainy właśnie. Ale dzisiaj trudno oczywiście rozstrzygać, jak potoczą się dalej losy wojny na Ukrainie.

Czy trzeba także zintensyfikować wydobycie węgla w krajowych kopalniach?

- Oczywiście, że tak. Mamy w Polsce bardzo dobre, niewykorzystane złoża węgla, po które należałoby sięgnąć. Są kopalnie czynne oraz takie, również prywatne, których budowę się planuje, a ich plany zakładają wydobycie węgla wysokiej jakości, jaki przydałby się na polskim rynku ograniczając import tego surowca.

Trzeba wzmocnić krajowe wydobycie węgla

Czy mógłby pan podać przykłady?

- Jeśli chodzi o kopalnie, które już posiadają zezwolenia na wydobycie to z kopalń czynnych warto wspomnieć KWK Wesoła, a z kopalń planowanych to projekt oparty na złożu Brzezinka 3. Są też złoża niezagospodarowane, które nie są objęte koncesjami, ale te wymagałyby większej ilości czasu na ich zagospodarowanie.

Jednak w przypadku projektu Brzezinka 3 budowa zakładu wydobywczego potrwałaby do 2029 roku i wtedy zostałaby wydobyta pierwsza tona surowca. To dość odległa perspektywa.

- Zgadza się. Jeżeli natomiast prywatny inwestor chciałby realizować ten projekt z wykorzystaniem własnych środków, to sądzę, że należałoby mu dać zielone światło. Dlatego, że węgiel jeszcze długo będzie odgrywał znaczącą rolę w naszym miksie energetycznym.

Obecnie polski rząd powinien możliwie jak najszybciej ustalić z Brukselą, jak dostosować tempo dekarbonizacji na przestrzeni kolejnych lat. Przecież wojna na Ukrainie dobitnie pokazuje, jak ważne są kwestie dostępu do własnych surowców w kontekście zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego. Na przestrzeni ostatnich lat był kurs na ograniczanie wydobycia węgla w kraju i generalnie rzecz biorąc, to górnictwo nam się zwijało.

Czytaj także: Właściciel prywatnej kopalni: przy tak wysokich cenach ludzie będą odchodzić od węgla

Tyle że realia się zmieniły.

- Obecnie mamy całkiem inną sytuację, zatem trzeba rozmawiać i ustalić z Brukselą, jak proces dekarbonizacji miałby aktualnie przebiegać i w jakim zakresie powinien zostać czasowo wyhamowany - tzn. zostawiamy horyzont 2050 na pełne odejście, ale czasowo można zużywać i wydobywać więcej węgla, aby nie uzależniać się od gazu.

Trzeba też pamiętać, że inwestycje w górnictwie są kapitałochłonne a okres zwrotu jest długi. Na pewno dopuszczenie kapitału prywatnego do górnictwa byłoby korzystne - zważywszy że państwowi producenci węgla borykają się od lat z dużymi problemami. Natomiast są inwestorzy prywatni, którzy deklarują chęć inwestowania w Polsce w wydobycie węgla.

Jeżeli są skłonni zainwestować i ponieść ryzyko, to należy im to umożliwić. Trzeba także zwiększać wydobycie w zakładach górniczych już istniejących - tych perspektywicznych. To kwestia około dwóch lat, żeby móc doprowadzić tam do sytuacji, w której to wydobycie wzrośnie.

Zobacz również: Kopalnia Silesia pracuje pełną parą, a węgiel schodzi na pniu

Gdzie zatem należy zwiększyć wydobycie?

- Trzeba inwestować w kopalnie perspektywiczne. Żeby te zakłady mogły wydobywać węgiel przynajmniej do roku 2049. Pamiętamy bowiem, że w umowie społecznej między rządem a górniczymi związkami z maja 2021 roku zapisano, że mamy odchodzić od wydobycia węgla kamiennego energetycznego właśnie do 2049 roku. Natomiast teraz chodzi głównie o możliwość dopuszczenia w miksie energetycznym większej ilości węgla do roku 2049.

Mówiąc o perspektywicznych kopalniach, to warto chociażby wskazać na kopalnię Wesoła, gdzie są zasoby węgla dobrej jakości. A także na Lubelski Węgiel Bogdanka. Wspominałem już także o projekcie Brzezinka 3.

Wiadomo, że nie będziemy już wydobywali węgla na potęgę, jak to było w latach 70-tych. Natomiast tam, gdzie są zasoby surowca dobrej jakości i dające się wydobywać rentownie, warto zainwestować w zwiększenie wydobycia. Warto również dać zielone światło prywatnym inwestorom.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: W górnictwie trzeba dać zielone światło prywatnym inwestorom

 • Kris 2022-04-15 20:40:18
  Kopalnie tylko w rękach państwa Niedaj Boże w rece prywaciaży z spółeczek rządowej jakiejś rodzinki bo dopnie się rodzinka i zrobi się pijawka ale ośmiornicza tyle będzie z tego miało państwo
 • Mario 2022-04-15 17:37:02
  Do Nieryl - nie pij więcej denaturatu. Ha ha
 • Pitbul 2022-04-15 17:17:04
  Albo zmień nicka. Ha ha
 • Gosc 2022-04-15 17:04:07
  Nieryluu nie blaznuuj. Nawet Kris o poranku cie rozszywrowal. Wszyscy widzimy że się kończysz. Oszczędź wstydu
 • Ferdek 2022-04-15 11:04:53
  Nie trzeba nowych kopalń. Wystarczy sprywatyzować już istniejące. Bumech pokazuje, że kopalnie mogą być rentowne. tylko patologiczna PGG przyjęła model działania na koszt podatników i tak ciągnie od momentu swojego powstania. Prywatyzacja Halemby i Bielszowic - dwóch najgorszych kopalń w PGG. Chętnych nie brakuje. W rok prywatny inwestor zrobi z nich rentowne zakłady płacące podatki i składki ZUS. Co więcej w dwa lata kopalnie znacznie zwiększyłby wydobycie czego w PGG nie potrafią zrobić bo tam idą mld PLN inwestycji przy jednoczesnym spadku wydobycia ale oczywiście przy utrzymaniu stałej liczby pracowników.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!