W kopalni turyści poczują respekt pod ziemią

W kopalni turyści poczują respekt pod ziemią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo że zabrzańska kopalnia Guido to dziś turystyczna atrakcja, pod ziemią praca wre w najlepsze. Od grudnia zwiedzający będą mogli zjechać jeszcze głębiej - na poziom 320 m. Poczują się tam jak prawdziwi górnicy.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W labiryncie chodników kopalni Guido łatwo zgubić drogę - relacjonuje "Gazeta Wyborcza". Na dodatek co chwilę pochylnia: droga pnie się w górę albo wiedzie w dół, a żeby wszędzie zajrzeć, trzeba nieźle zginać kark.

- Prawdziwa niepolukrowana kopalnia będzie na poziomie 320 - zapowiada Tomasz Masoń, szef działu promocji kopalni, kiedy pędzimy metalową klatką w dół. Płytszy poziom zabytkowej kopalni turyści mogą zwiedzać od ponad roku. Mimo, że zjeżdża się pod ziemię, atmosfera jakby niekopalniana. To raczej muzeum z wypchanymi końmi, manekinami górników i ekspozycjami narzędzi. W wybetonowanych podziemiach trudno odnaleźć prawdziwą atmosferę kopalni. I co najważniejsze - nie ma tu węgla!

Tymczasem głębiej wyrobiska wyglądają, jakby dopiero co górnicy skończyli szychtę. Wilgotność przekracza 90 proc., a w świetle górniczej lampy unoszą się tysiące drobinek czarnego pyłu. Na przodku, gdzie rąbano węgiel wciąż widać otwory po odwiertach. Żeby tu dojść, musimy się nieźle nagimnastykować pod nisko zawieszonym stropem.

- Do tego dojdzie huk maszyn i pędzącego taśmociągu. Zwiedzający poczują respekt przed górniczą pracą. Wszystko będzie tak urządzone, by sami mogli zasiąść za sterami kombajnu - zapowiada Masoń.

Trasa na poziomie 320 będzie miała 1,3 km długości. Na razie pod ziemię zwożone są elementy obudowy i kombajnów. Zamontowane zostaną w chodnikach. Część trasy turyści będą pokonywać w ciemnościach, oświetlając sobie drogę jedynie lampami na kaskach. Poczują też na własnej skórze, jak zatrzęsie się chodnik. Metalowa podłoga, do złudzenia przypominająca podziemny korytarz, znienacka zapadnie się o kilka centymetrów. Wstrząsom będzie też towarzyszył huk trzeszczących skał.

Zwiedzający będą mogli posmakować górniczego trudu już w grudniu. Równocześnie na poziomie 320 trwają prace przy uruchomieniu "strefy sztuki". Ogromna hala podziemnej kompresorowni, w której wciąż stoi maszyna pamiętająca czasy Donnersmarcków, zamieni się w kawiarnię, a warsztat w salę kinowo-teatralną. Kilkadziesiąt metrów dalej powstanie podziemna kręgielnia. Kopalnia liczy, że część pieniędzy na inwestycje dostanie z funduszy unijnych. - Wtedy udałoby się wszystko uruchomić do 2011 roku. Jeśli nie dostaniemy tych pieniędzy, prace potrwają kilka lat dłużej - przewiduje Masoń.


 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kopalni turyści poczują respekt pod ziemią

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!