W USA węgiel w odwrocie

W USA węgiel w odwrocie
W USA węgiel przegrywa z gazem. Fot. Shutterstock.com

W USA przyszłość sektora górniczego zależna jest od dalszego rozwoju sektora gazu łupkowego. Wysoki poziom podaży gazu ziemnego na rynku wewnętrznym wraz
z przyjętymi przez poszczególne stany politykami ochrony środowiska przyczynią się do spadku popytu na węgiel rzędu 4 proc. rocznie do 2024 roku.

Jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, udział produkcji energii elektrycznej z węgla, który w 2007 roku osiągnął w USA 50 proc. - spadnie z 28 proc. w 2018 r. do 21 proc. w 2024 roku. Redukcja wydobycia węgla będzie mieć niższe tempo z uwagi na eksport węgla z USA na rynki trzecie, który również będzie się obniżał z uwagi na utratę UE jako rynku zbytu oraz brak infrastruktury eksportowej na zachodnim wybrzeżu USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W USA węgiel w odwrocie

  • khr 2020-03-09 08:42:51
    W USA gaz jest 2 razy tańszy niż w UE i wygrywa z węglem na zasadach rynkowych. W UE uprawnienia zmniejszają opłacalność węgla względem gazu. Co oznacza że w USA zmiana węgla na gaz zwiększa konkurencyjność gospodarki, a w UE na odwrót.
    • obserwator 2020-03-09 10:49:04
      Nie masz racji bo w europie ceny gazu są już tak niskie że jest on nawet bardziej konkurencyjny od węgla. Czeskie elektrociepłownie węglowe są już nieopłacalne i dlatego masowo przechodzą na gaz bo energia z węgla jest coraz droższa a ciepło z gazu jest już nawet tańsze. W dodatku coraz więcej odbiorców ciepła z węgla rezygnuje z drogiego ciepła miejskiego. Nie tylko gaz ale też coraz tańsze OZE też wypiera węgiel bo z morskich farm wiatrowych cena energii na aukcjach spada już do 35 euro/MWh.
      • khr 2020-03-09 12:41:41
        Cena gazu w Europie to ok. 10 EUR/MWh=11,4 USD/MWh, cena węgla w ARA to 8,14 USD/MWh. Jak sobie do tego doliczymy uprawniania za emisje CO2 (25 EUR/t) to dostajemy: 17,1 USD/MWh za gaz oraz 18,1 USD/MWh za węgiel czyli z minus 3 zrobiło się plus 1 USD/MWh dzięki polityce klimatycznej EU. A na koniec pomylił Pan lądową farmę wiatrową z morską farmę wiatrową.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!